Zmiana czasu 2019: czy najbliższa będzie ostatnią? Jest propozycja Komisji Transportu PE
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Zmiana czasu 2019: czy najbliższa będzie ostatnią? Jest propozycja Komisji Transportu PE

Coraz bliżej do kolejnego przestawiania zegarów. Tym razem "stracimy" godzinę, a przecież Komisja Europejska, uwzględniając wyniki ankiety przeprowadzonej w 2018 roku, zaproponowała Parlamentowi Europejskiemu, by zmiany w roku 2019 były ostatnimi. Prawie na pewno tak się jednak nie stanie. Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego (w głosowaniu 23 za, przy 11 głosach przeciwnych) zarekomendowała, by zmiana ta nastąpiła w 2021 roku. Dlaczego?

Efektywność ekonomiczna jako argument, który faktycznie w okresach niedoboru energii, mógł mieć znaczenie, dzisiaj przestaje być aktualny. Dwukrotne zmiany czasu, gdy spojrzymy na relację ze zmianami w popycie/podaży energii elektrycznej okazują się nie mieć znaczenia, więc gdzie te oczekiwane oszczędności?

Co więcej, zmniejszona ilość snu przekłada się na efektywność pracy np. kierowców, kosztowne przestoje czy wymuszone opóźnienia tam, gdzie mamy do czynienia z pracą zmianową, zwłaszcza w transporcie i logistyce. Znaczące koszty powstają również tam, gdzie systemy elektroniczne prowadzą transakcje finansowe w wymiarze globalnym. Pamiętajmy, że nawet   wydawałoby się   niezawodnym bankomatom, zdarzyło się nie udźwignąć tej zmiany, a my jako konsumenci nie mogliśmy skorzystać z gotówki.

Nie bez znaczenia są koszty po stronie dobrostanu ludzi. Dzisiaj już wiemy, że taka zmiana, delikatnie rzecz ujmując, nie jest najzdrowsza dla nas. Światowe wyniki badań, jednoznacznie wskazują przyrost zapadalności na choroby związane z układem krążenia człowieka i jego konsekwencjami w okresie do dwóch dni po zmianie czasu.

Jednocześnie czas dostosowania się do nowego trybu pracy w ciągu doby przekładać się może na spadek efektywności trwający nawet przez tydzień po jej wprowadzeniu. Dlaczego zatem zwlekamy?

Wielu z nas ma przekonanie, iż najbliższa zmiana będzie ostatnia. Tak jednak nie będzie, kraje członkowskie Unii Europejskiej nie są na to przygotowane. Taka będzie rekomendacja ze strony Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego. Proponowana data to 2021. Jest jeszcze jedna bardzo trudna kwestia do rozwiązania – który czas wybrać?


 

CZYTAJ TAKŻE: Zmiana czasu 2019: kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni?

 

Komentarze (4) DODAJ

joa
Jeżeli zostaniemy przy czasie zimowym, to latem będziemy mieli wschód słońca krótko po 2.00 ( po co komu taki wczesny dzień?) , za to wieczorem w najdłuższe dni ciemno zacznie się robić około 20.30 ( co to za lato??). Jesli natomiast zostaniemy przy czasie letnim , to zimą będziemy mieli wschód słońca krótko przed 8.30. Ile energii trzeba będzie zużyć, żeby oświetlić do tej godziny tysiące biur, szkół, przedszkoli???...Jestem zdecydowanie za zmienianiem czasu, tak jak do tej pory!
joa napisał/a:
rudzianka
Nie wiem jak u ciebie, ale u mnie w pracy ciągle świeci światło. Nie jest one potrzebne, ale doswietla pomieszczenie, by klienci czułi się dobrze. W szkołach też zawsze świeca lampy. W sklepach również Więc twoje ostatnie zdanie bez sensu.
rudzianka napisał/a:
jo
pani jolu w zimie o 16 mamy juz ciemno jak u murzyna wd.... cieszmy się dluzym dniem tak krótko zyjemy
jo napisał/a:
zbibol
Ech politycy
zbibol napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe