Zmarł Antoni Ratka - współzałożyciel Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Zmarł Antoni Ratka – współzałożyciel Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka

Prezydent Grażyna Dziedzic poinformowała dzisiaj o smutnej informacji. Zmarł Antoni Ratka, oznaczony tytułem Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska.

AntoniRatka był radnym Rady Seniorów I kadencji, współzałożycielem Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka, wieloletnim prezesem Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej i rudzkiego oddziału PTTK orazautorem wielu publikacji, m.in. pierwszego przewodnika po Rudzie Śląskiej

- Myślę, że nie tylko w mojej pamięci śp. Antoni Ratka zapisał się przede wszystkim jako człowiek wielkiej kultury, społecznego zaangażowania i miłości do swego rodzinnego miasta. Rodziniei Najbliższym przekazuję wyrazy współczucia. Niech spoczywa w pokoju - napisała prezydent Rudy Śląskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek (3 września) o godz. 9.00 w kościele p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Halembie.

Antoni Ratka urodził się 8 października 1937 roku w obecnej Rudzie Śląskiej, gdzie uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Wirku (dzisiaj Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Gustawa Morcinka).

Antoniemu Ratce Ruda Śląska zawdzięcza przede wszystkim rozpowszechnianie wśród mieszkańców wiedzy na temat miasta i jego dzielnic, a także dziejów rudzkiego szkolnictwa. Miał też istotny wpływ na działalność rudzkiego PTTK, którym zarządzał przez 10 lat. To m.in. dzięki niemu w 1981 roku oddział liczył ponad 5 tys. osób.

Pan Antoni był jednym z pomysłodawców utworzenia Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej, które dzięki jego zaangażowaniu rozwinęło znacznie swoją działalność. Antoni Radka był członkiem Rady Muzeum oraz Rady Wydawniczej Muzeum.

Warto dodać, że Antoni Ratka w 1974 roku był pomysłodawcą oraz współwydawcą pierwszego przewodnika po Rudzie Śląskiej, oraz jego głównym współautorem. Z inicjatywy Towarzystwa zorganizowane zostały obchody 700 – lecia istnienia Rudy i z tego powodu ukazał się album " Ruda Śląska 1295 – 1995", autorstwa właśnie Antoniego Ratki. Rudzianin publikował także przez 6 lat artykuły historyczne na łamach "Wiadomości Rudzkich".

Autor
Karolina Bauszek-Żurek

Komentarze (3) DODAJ

jola
Pewnie przyczyną był COVID. Spoczywaj w pokoju
jola napisał/a:
no
Wstyd kobieto
no napisał/a:
aro
Starość nie radość wszystkich nas pozamiata pod dywan.
aro napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe