Zagłosuj na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2019!
Dodano:
Czas czytania: 8 min.

Zagłosuj na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2019!

Internauci mogą głosować w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2019! Pośród 33 realizacji zgłoszonych do konkursu znalazły się aż cztery z Rudy Śląskiej.

Do tegorocznej 20. jubileuszowej edycji konkursu zgłoszono 33 realizacje, które zlokalizowane są na terenie 20 gmin województwa. Większość realizacji ma charakter rekreacyjno – sportowy. Zgłoszone realizacje sprzyjają wypoczynkowi i integracji społecznej oraz aktywności rodzinnej. Mają zróżnicowaną skalę, wśród nich odnajdujemy zarówno obiekty kameralne np. podwórka - sfinansowane w ramach budżetu obywatelskiego, jak i międzygminne np. Żelazny Szlak Rowerowy. Są to zarówno przebudowane, zmodernizowane istniejące już obiekty i przestrzenie, jak również zupełnie nowe inwestycje.

Pośród 33 realizacji znalazły się aż cztery z Rudy Śląskiej. Są to:


Rewitalizacja pocynkowej hałdy w Wirku




Hałda w dzielnicy Wirek jest jednym z czterech zwałowisk pocynkowych w Rudzie Śląskiej i wyróżnia się tym, że znajduje się praktycznie w centrum miasta. Zajmuje obszar 6,5 ha i jest pozostałością po działającej w tym rejonie w okresie od I połowy XIX w. do 1925 roku hucie cynku Liebe – Hoffnung.

Przy rewitalizacji po raz pierwszy na taką skalę w kraju zastosowano wspomaganą fitostabilizację, czyli wprowadzenie do podłoża odpowiednich dodatków ograniczających biodostępność metali ciężkich oraz wysiew odpowiednio wyselekcjonowanych gatunków traw, które nie pobierają zanieczyszczeń do części nadziemnej (zielonej). Rudzka hałda jest też największym do tej pory tego typu obiektem, który ze zdegradowanegoprzeobrażony został w bezpieczną, zieloną przestrzeń publiczną. Rekultywację przeprowadzono na bazie badań naukowych oraz w konsultacji z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Dokonano stabilizacji powierzchni hałdy wraz z jej uformowaniem. Powstała sieć oświetlonych alejek spacerowych. Zainstalowane zostały liczne miejsca odpoczynku – ławki, hamaki oraz specjalne przestrzenne sześciany z zamontowanymi fotelami, duży plac zabaw, a także inne urządzenia zainstalowane w różnych częściach hałdy. Do tego zainstalowana została ścianka wspinaczkowa, a w północnej części hałdy utworzona została oświetlona górka saneczkowa. Ponadto wybudowany został tor do jazdy na BMX. Na szczycie zwałowiska utworzona została górka widokowa, gdzie, dzięki zainstalowanej lunecie, przy dobrej pogodzie można podziwiać Beskidy. U jej podnóża utworzone zostało duże zielone pole do gier oraz wydzielone miejsca do grillowania. Na terenie hałdy utworzona została ścieżka historyczna i edukacyjna. W północnej części zwałowiska zabezpieczony został fragment urwiska jako tzw. świadek historii. Dziękitemu można zobaczyć przekrój hałdy i poznać jak jest zbudowana.


Stacja Biblioteka - rewitalizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego w Chebziu




Zakres projektu obejmował modernizację i renowację zabytkowego budynku dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej - Chebziu. Kompleksowa rewitalizacja dworca polegała przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę. W tym celu w głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielono przestrzeń pod wypożyczalnię, tam też znajduje się wejście na antresolę. Ponadto powstała sala animacyjna przystosowana do odbywających się już w budynku spotkań i prelekcji oraz kawiarnia.

Obok funkcji biblioteki, zabytkowy budynek zachował funkcję pasażerską. Będzie głównym punktem planowanego centrum przesiadkowego w dzielnicy Chebzie.


Rewitalizacja podwórka metodą partycypacyjną w Wirku




Przedmiotem projektu było zagospodarowanie przestrzeni miejskiej, polegające na renowacji i rewitalizacji podwórka przy ulicach Juliana Tuwima i Odrodzenia w dzielnicy Wirek. Celem było podniesienia jakości przestrzeni wspólnej i aktywizacji społeczności lokalnej. Zakres prac obejmował roboty dotyczące utwardzenia i odwodnienia terenu, budowy dojazdów, dojść, chodników, miejsc spotkań mieszkańców i placów zabaw z elementami małej architektury, oświetlenia terenu oraz adaptacji i uzupełnienia istniejącej zieleni.


Rynek w Orzegowie




Realizacja projektu zagospodarowania lokalnego rynku polegała na rewitalizacji kwartału pomiędzy ulicami Hlonda, Czapli, Królowej Jadwigi, Huloka w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Orzegów. Celem było wykreowanie nowej, atrakcyjnej, wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej. Inwestycja swoim zasięgiem objęła obszar o wielkości blisko 8 tys. m², znajdujący się w centralnej części Orzegowa. Najważniejszą jej częścią była przebudowa terenu wokół kościoła pw. św. Michała Archanioła i terenu przy ul. Czapli, pomiędzy budynkiem Centrum Inicjatyw Społecznych a parkingiem. W ten sposób powstały połączone ze sobą dwie przestrzenie: tzw. plac górny - wokół kościoła oraz plac dolny - poniżej. Ich łącznikiem jest istniejąca skarpa, na której wybudowane zostały schody oraz specjalna pochylnia dla osób niepełnosprawnych.


Głosowanie będzie trwało do końca sierpnia

Najpopularniejsza realizacja wśród biorących udział w głosowaniu zostanie uhonorowana Nagrodą Internautów, a wśród osób biorących udział w głosowaniu internetowym rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe. Głosowanie polega na przyznaniu punktów trzem wybranym inwestycjom.

We wrześniu planowana jest ocena zgłoszonych realizacji przez jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej, które nominuje, a następnie wybierze laureatów tegorocznej edycji konkursu. Wyniki plebiscytu publiczności nie mają wpływu na werdykt Jury.

Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu odbędzie się w październiku br., podczas uroczystej Gali organizowanej w Muzeum Śląskim z okazji XX–lecia konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2019.

Aby zagłosować kliknij TUTAJ

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Komentarze (8) DODAJ

boluś
trutyń ściany by mi boło żal" ciebie niy" gupoty mi niy żal! [...]owłazow urzędniczych takoż!
boluś napisał/a:
ulek
Ktos widział na tym torze jakiś bmx?
ulek napisał/a:
studentka
Zachodzę w głowe co to są za kwadraty na rynku w Orzegowie...
studentka napisał/a:
jacek
Kwadraty znalazły się na płycie rynku w roli "obiektów uniemożliwiających jazdę", po tym jak pewien kierowca mercedesa wpadł do fontanny...razem z samochodem.
jacek napisał/a:
boluś
numer 1 Plac Defilad na Pl.Jana Pawła , nr.2 rozkopano/zrewitalizowano/ Hołda na Wirku,nr.3 Stacja NieczynnoBibloteka na Chebziu ,dopiszcie nostympne absurdów i gupoty w tym mieście niy brakuje...
boluś napisał/a:
zwiedzający
3 Stacja NieczynnoBibloteka na Chebziu - wpadłem kiedyś w niedzielę zobaczyć - ładnie ok. Idę do toalety a tu zoonk - brakowało tylko kartki, że najbliższa czynna w....
zwiedzający napisał/a:
the truth
Biblioteka nieczynna bo sie jeszcze nawet nie zaczeli przenosić z Wirku. Co do głupot w tym miescie to bardziej by sżło sie uprzeć ze mieszkańcy są głupi a nie rzadzący. Hołda Prezydent zniszczyła czy hołota z okolicy.Boluś mam świetne rozwiązanie. Stan z 5m przed ścianą i sie rozpędz nie hamuj.
the truth napisał/a:
adolf
a rewitalizacja kąpieliska ZDEBEL .......... a zapomniałem, przecież zostało sprzedane deweloperowi....
adolf napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe