Wzmożone kontrole PIP! Jakie zakłady pracy skontrolują inspektorzy?
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Wzmożone kontrole PIP! Jakie zakłady pracy skontrolują inspektorzy?

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała przeprowadzenie w 2019 roku 70 tys. kontroli w zakładach pracy. To ponad dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku. Najwięcej kontroli ma dotyczyć wypłacania wynagrodzeń oraz przestrzegania przez pracodawców przepisów dotyczących czasu pracy i zatrudniania pracowników na czas określony.

Zapowiedziane przez PIP kontrole mają związek ze wzrostem liczby skarg, które wpływają do tej instytucji. W zeszłym roku było ich ponad 54 tys. To o 4 tys. więcej niż rok wcześniej.

– Każdego roku ponad 40 proc. skarg wpływających do PIP dotyczy naruszenia przepisów o czasie pracy i wypłacania należności pracowniczych. Dlatego inspektorzy pracy w 2019 roku sprawdzą przestrzeganie przepisów w zakresie wypłaty wynagrodzenia za pracę i czasu pracy – mówi Tomasz Zalewski z Biura Informacji Głównego Inspektora Pracy.

Jak podkreśla, kontrole odbędą się w zakładach działających w różnych branżach oraz w korporacjach świadczących usługi finansowe, prawnicze, informatyczne, czy telekomunikacyjne.

Kolejną kwestią, na którą inspektorzy pracy będą zwracać uwagę, jest problem łamania prawa poprzez zawieranie z pracownikami umów cywilnoprawnych zamiast umów o pracę. Dotyczy głównie firm budowlanych oraz agencji ochroniarskich, w których pracownicy często są zatrudniani na podstawie umów cywilnoprawnych, mimo że wykonują taką samą pracę, jak osoby posiadające umowy o pracę.

– Jednocześnie sprawdzane będzie stosowanie przepisów o minimalnej stawce godzinowej dla osób pracujących na podstawie umów zleceń – zaznacza Zalewski.

PIP zapowiada także kontrole w przedszkolach i szkołach. Kontrole w placówkach oświatowych mają dotyczyć przestrzegania przepisów dotyczących m.in. zatrudniania pracowników na czas określony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może on być dłuższy niż 33 miesiące plus maksymalnie trzymiesięczny okres próbny.

Kontrole mają również dotyczyć przestrzegania przez pracodawców obowiązku tworzenia w zakładach pracy Pracowniczych Planów Kapitałowych i dokonywania na nie wpłat. Od 1 lipca obowiązek ten będzie dotyczył pracodawców zatrudniających co najmniej 250 osób.

– Może to dotyczyć takich sytuacji, że pracownicy chcą oszczędzać w PPK, a pracodawca im to uniemożliwia – wyjaśnia specjalista z GIP.

Inspektorzy pracy będą sprawdzać zasadność skarg dotyczących tworzenia PPK składanych przez pracowników oraz informacje o nieprawidłowościach przekazywane przez organizacje związkowe.

Komentarze (16) DODAJ

piotr
Wirus panuje zakaz gromadzenia a Huta pokój w sobotę organizuje dodatkowe zatrudnienie ,gdzie są kontakty z innymi ludźmi z kierowcami z innych państw Czechy Słowacy
piotr napisał/a:
piotr
Wirus panuje zakaz gromadzenia a Huta pokój w sobotę organizuje dodatkowe zatrudnienie ,gdzie są kontakty z innymi ludźmi z kierowcami z innych państw Czechy Słowacy
piotr napisał/a:
pracownik hp
Tonsmaier to jeszcze nic jedna z hut na nowym bytomiu jakby ktos sprawdzil to by sie zdziwil jak tam przekrety sie robi z rozpisywaniem godzin i to wszystko na oczach zwiazkow zawodowych "dbajacych" o dobro pracownikow elektroniczny system odbic pracownikow na bramie jedne wielkie oszustwo pip sprawdza tylko papierowe wersje drukowane pod ich kontrole totalny absurd
pracownik hp napisał/a:
piotr
Nic się nie zmieniło dalej jest tak samo
piotr napisał/a:
rafalala
Niech skontrolują firmę Tonsmeier/Pre Zero, dlaczego niektóre załogi na śmieciarkach w ciągu 8h pracy nie mają żadnej przerwy! Tyle mają pracy!
rafalala napisał/a:
po dacie ważności
Rudzki PIP i tak odwala kawał dobrej roboty, zawsze na wezwanie o nadużyciu osoby prywatnej, skrupulatnie kontroluje dany zakład.
po dacie ważności napisał/a:
...
Zapraszam do Biedronki na Zgodzie tam to jest syf i prze datowane produkty np. mleko, źle przechowywane produkty mleczne np. kefir, śmierdzące mięso itp.
... napisał/a:
górnik
Prywatne kontrolują a państwowe omijają, na kopalni Ruda łamane jest prawo ,ludzie pracują jak niewolnicy ,dyrektor rządzi strachem ,łamie prawa pracownicze zabrania nawet wypisywać wolne za przepracowany niedziele.
górnik napisał/a:
zniesmaczony
Tak jest. Pracujesz od poniedziałku do piątku a sobotę i niedzielę musisz podpisać jakiś protokół awarii żebyś nie dostał wolnego za nadgodziny. Tak samo pomimo przepracowania 150godzin nadgodzin który jest limitem, i tak nie należy Ci się wolne. NIE BO NIE. Bo absencji nie ma bo Piecha rządzi.
zniesmaczony napisał/a:
自由な
Oczywiście źe trzeba kontrolować w firmach " prywatnych" które przejmują pracowników na podstawie art. 23.1 w tych firmach jest obecnie wolna amrykanka robią co chcą psełdo pracodawcze hieny, i wyzyskiwacze.Przy kontrolach oczywiście nie zapowiedzianych powinni pracownicy dostawać ankiety anonimowe z pytaniami "typu test" poniewaź pracodawcy tak zastraszają pracowników źe nikt nie powie jak naprawdę jest w firmie.Na pierwszy ogień trzeba kontrolę przeprowadzić w PZL Świdnik tam to jest co robić.
自由な napisał/a:
mieszkaniec
te kontrole są śmieszne i nieskuteczne
mieszkaniec napisał/a:
maro
Żeby jeszcze były to kontrole niezapowiedziane.Który pracownik (co chce jeszcze robić) sie poskarży? No chyba, że cało załoga.
maro napisał/a:
pracownik
Niech skontroluja Madej i Lambertz 2obozy pracy
pracownik napisał/a:
kolejny obóz
No i Delisso.
kolejny obóz napisał/a:
takipip
Tu koperta tam koperta i wszystko gra
takipip napisał/a:
elka
Powtórka z minionej epoki , samo życie .
elka napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe