Trwa kampania edukacyjna "Bankowcy dla CyberEdukacji" [FILM]
Trwa kampania edukacyjna "Bankowcy dla CyberEdukacji" [FILM]
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Trwa kampania edukacyjna „Bankowcy dla CyberEdukacji” [FILM]

Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” jest wspólną inicjatywą Związku Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i banków we współpracy z Policją. Celem kampanii jest edukacja wszystkich użytkowników Internetu w zakresie cyberzagrożeń i sposobów ochrony przed nimi.

Wirtualna przestrzeń to szanse, ale też zagrożenia

Na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać w cyberprzestrzeni. Dlatego w ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” powstał cykl krótkich filmów, w których popularni artyści i prezenterzy telewizyjni opowiadają, jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości.

Najprostszą metodą cyberoszustów jest podszywanie siępod człowieka i kradzież Twoich danych. W przeciwieństwie do innych typów oszustw internetowych gdzie wykorzystywane są błędy i luki w konfiguracji i oprogramowaniu, celem phishingu nie jest urządzenie, ale człowiek i posiadane przez niego dane.

Przed tego typu oszustwami w filmie poniżej przestrzega aktorka Daria Widawska:

 

„Moja znajoma łowi okazje w Internecie – a to buciki, a to pasek albo torebka. Raz w tym łowieniu tak się zatraciła, że sama dałaby się złowić. To była naprawdę super okazja – krótki mail z opisem i fotką torebki-marzenie. Wystarczyło kliknąć „kupuję” i podać dane w bankowości elektronicznej. I kiedy torebka była już naprawdę blisko, moja znajoma uświadomiła sobie, że żaden bank ani żadna instytucja nie prosi o podanie hasła i loginów w wiadomości email. Tak robią tylko przestępcy” –  opowiada Daria Widawska w kampanii Bankowcy dla CyberEdukacji – Uważaj na super okazje w Internecie!
 

Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz Policja apelują:

  • Bądź ostrożny, chroń swoje hasła i kody dostępu – nigdy nikomu ich nie ujawniaj!
  • Zachowaj czujność i zwróć szczególną uwagę na korespondencję poza portalem sprzedażowym – oszuści kontaktują się przede wszystkim przez zewnętrzne komunikatory.
  • Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku.

 

 

Autor / Źródło
Justyna Romanczyk / KMP Ruda Śląska

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe