Ten insekt wciska się do polskich domów. Czy jest niebezpieczny?
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Ten insekt wciska się do polskich domów. Czy jest niebezpieczny?

Wtyk amerykański coraz częściej widziany jest w polskich domach – wraz z nadejściem jesieni, ten insekt poszukuje dla siebie schronienia. Mieszkańcy Śląska mówią o prawdziwej inwazji, tak jak w przypadku biedronek azjatyckich. Czy wtyki amerykańskie mogąbyć niebezpieczne? 

Często mylony z karaluchem

Wtyki amerykańskie, nazywane przez dzieci pieszczotliwie „śmierdziuchami” to pluskwiaki bliźniaczo podobne do karaluchów. Z tego powodu wywołują w ludziach raczej niemiłe odczucia. Jego naturalnym środowiskiem były dotychczas Meksyk, Kanada oraz Stany Zjednoczone, jednak już w 1999 roku zauważono jego obecność także w Europie, dokładnie we Włoszech. W naszym kraju zaobserwowano go w 2007 roku i od tego czasu zadomowił sięu nas na dobre. Ze względu na nietolerancję niskich temperatur, już jesienią wtyki amerykańskie szukają schronienia w domach, garażach oraz magazynach.

Wtyk amerykański – jak wygląda?

Wtyka amerykańskiego można poznać po czarnej lub brązowej głowie, brunatnym tułowiu oraz żółtych plamkach, znajdujących się na przedpleczu. Owad potrafi osiągnąć długość 1,5-2 cm. Ma trzy pary odnóży, a ostatnia z nich jest znacznie wydłużona. Posiada także długie czułki oraz bardzo wypukłe oczy. W Polsce występuje aż 17 gatunków wtyka, które nieznacznie różnią się od siebie wyglądem. Wtyki można także rozpoznać po wydzielanym w sytuacjach zagrożenia nieprzyjemnym zapachu – właśnie dlatego dzieci często nazywają tego pluskwiaka „śmierdziuchem”.

Czy jest niebezpieczny?

Wtyk amerykański nie stanowi zagrożenia dla człowieka – jego obecność może jednak zaszkodzić drzewom iglastym, na których żeruje. Pluskwiak wysysa soki z niedojrzałych szyszek, w szczególności sosnowych, co powoduje zaburzenia w ich rozwoju, a także prowadzi do uszkodzenia igieł. Aby pobiegać pokarm z drzew, został wyposażony w kłujkę, którą w chwilach zagrożenia może wykorzystać przeciwko człowiekowi. Dlatego próbując schwytać tego owada, trzeba zrobić to bardzo szybko, aby nie zdążył nas ukłuć. 

Jakie są objawy ukłucia wtyka? Przede wszystkim podrażnienie i zaczerwienienie skóry w miejscu ukąszenia, które może trwać przez około 48 godzin.

W skrajnych przypadkach wtyki amerykańskie mogą naruszyć także rury instalacji wodnej!

Autor
Magdalena Świerczek

Komentarze (4) DODAJ

mala
Aby pobiegać pokarm z drzew.... Dobre.
mala napisał/a:
mirek
Był u mnie ale zabiłem ! Szkoda
mirek napisał/a:
nowobytomoianin
"W skrajnych przypadkach wtyki amerykańskie mogą naruszyć także rury instalacji wodnej!" to znaczy że co przegryzie ,uszkodzi ?
nowobytomoianin napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe