Rząd pokryje koszty budowy pomnika Korfantego w Warszawie
Rząd pokryje koszty budowy pomnika Korfantego w Warszawie
Dodano:
Czas czytania: 2 min.

Rząd pokryje koszty budowy pomnika Korfantego w Warszawie

Premier Mateusz Morawiecki obiecał, że to rząd pokryje koszty budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie.

W marcu br. prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski - jako przedstawiciel samorządowców z naszego regionu oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisali porozumienie o budowie pomnika Wojciecha Korfantego w stolicy. Uroczystość odbyła się w miejscu, w którym zgodnie z uchwałą Rady Miasta stanie monument, czyli u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykoli. Jego koszt to ok. 1,2 - 1,5 mln złotych. Stolica wyłoży 400 tys. zł. Resztę miały pokryć samorządy naszego województwa (w tym Ruda Śląska) i metropolia. Sprzeciw wobec finansowaniu warszawskiego pomnika ze śląskiej kieszeni wyrazili radni miasta Katowice, którzy przyjęli uchwałę wzywającą samorząd Warszawy do pokrycia wszelkich kosztów budowy pomnika Wojciecha Korfantego w stolicy. Na początku lipca w Katowicach premier Mateusz Morawiecki obiecał jednak, że to rząd pokryje koszty budowy pomnika.

- Zdecydowaliśmy tutaj z parlamentarzystami, że sfinansujemy budowę wielkiego wspaniałego pomnika jednego z największych Polaków, syna tej ziemi Wojciecha Korfantego - mówił premier Morawiecki w czasie spotkania z mieszkańcami Katowic.

Inicjatywa powstania pomnika narodziła się jesienią 2013 r. W 2014 roku Rada Miasta st. Warszawy wyraziła zgodę na postawienie monumentu na Trakcie Królewskim, który stał się aleją pomników wielkich Polaków.  Zostali na nim upamiętnieni: król Zygmunt III Waza, Adam Mickiewicz, książę Józef Poniatowski, Bolesław Prus, ks. Jan Twardowski, prymas Stefan Wyszyński, Mikołaj Kopernik, Wincenty Witos, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Henryk Sienkiewicz, Fryderyk Chopin i marszałek Józef Piłsudski. 20 kwietnia 2017 roku w 144. rocznicę urodzin W. Korfantego postanowiono o wznowieniu inicjatywy. 

Wojciech Korfanty jest jedną z najbardziej znaczących postaci dwudziestowiecznej historii Polski, jednym z współtwórców tworzącego się Państwa Polskiego. Śląski polityk i dyktator III Powstania Śląskiego, w II RP jeden z przywódców Chrześcijańskiej Demokracji, to jedna najważniejszych postaci dla Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / foto: Śląska Biblioteka Cyfrowa

Komentarze (8) DODAJ

erich struna
HGW już downo sprzedała tyn plac .
erich struna napisał/a:
krystyna
Mamy 3 powstania uczcijmy je tak jak warszawiacy-
krystyna napisał/a:
azok
Przecież był Polakiem.To co może Berlin czy Wiedeń miałyby pokryć koszty.
azok napisał/a:
klauddia
No a co, skoro my mamy rondo Kaczynskich (sic!) i regularnie co roku odgrywane alarmy z okazji powstania warszawskiego to niech i "warszawiacy" "zasponsoruja" "nam" pomnik Korfantego. Swiat na glowie stoi.
klauddia napisał/a:
drogowiec
Wystraczy upamietnienie powstan slaskich.
drogowiec napisał/a:
zefirek
I po co tyle jadu????
zefirek napisał/a:
klauddia
Pisior?
klauddia napisał/a:
tuiteraz
POpaprana?
tuiteraz napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe