Rudzka szkoła muzyczna świętowała 50. urodziny
Rudzka szkoła muzyczna świętowała 50. urodziny
Rudzka szkoła muzyczna świętowała 50. urodziny
Rudzka szkoła muzyczna świętowała 50. urodziny
Rudzka szkoła muzyczna świętowała 50. urodziny
Dodano:
Czas czytania: 5 min.

Rudzka szkoła muzyczna świętowała 50. urodziny

Wyjątkowy koncert finałowy z okazji jubileuszu 50-lecia działalności Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz 10-lecia istnienia PSM II stopnia w Rudzie Śląskiej odbył się w miniony czwartek w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty.  Na scenie wystąpił m.in. absolwent rudzkiej szkoły, światowej klasy wirtuoz Marcin Dylla. Był to trzeci z koncertów zorganizowanych z okazji okrągłego jubileuszu placówki. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią świętowanie społeczności rudzkiej szkoły muzycznej zostało rozłożone w czasie. 

Szkoła muzyczna w Rudzie Śląskiej działa już 50 lat

Warto przypomnieć, że Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w 2020 roku obchodziła jubileusz 50-lecia swojego istnienia.  Z kolei od 2010 roku młodzież może uczyć się także w Miejskiej Szkole Muzycznej II stopnia. Obie placówki w jeden zespół zostały połączone w marcu 2011 roku. 

Nauka w rudzkiej szkole muzycznej jest bezpłatna. Okres nauki trwa: dla dzieci rozpoczynających naukę w wieku 6 do 9 lat - 6 lat, a dla dzieci i młodzieży rozpoczynających naukę w wieku od 10 do 16 lat – 4 lata. Uczniowie uczą się gry na wybranym instrumencie oraz biorą udział w lekcjach rozwijających ogólny poziom muzyczny. Istnieje możliwość nauki gry na: fortepianie, akordeonie, klawesynie, organach, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, flecie, klarnecie, oboju, saksofonie, trąbce, waltorni, puzonie, gitarze, perkusji. Lekcje gry na instrumencie prowadzone są w formie nauczania indywidualnego. Z kolei zajęcia teoretyczne odbywają się w kilkunastoosobowych grupach. 

Trochę historii

Już w dwudziestoleciu międzywojennym na terenie obecnej Rudy Śląskiej (w Nowym Bytomiu) działały prywatna szkoła muzyczna oraz filia Ludowej Szkoły Muzycznej z Chorzowa. Po wojnie, w roku 1946  powstała Zawodowa Szkoła Muzyczna im. Mieczysława Karłowicza, której siedzibą został budynek huty przy obecnej ul. Niedurnego. Następnie szkoła ta została przekształcona najpierw w Miejskie, a później w Państwowe Ognisko Muzyczne. W grudniu 1968 placówka otrzymała od władz miasta pomieszczenia w budynku przy ul. 1 Maja w Czarnym Lesie. W tej formie funkcjonowała do roku 1970. 27 października 1970 (z mocą ustawy od 1 września 1970 r.) Ministerstwo Kultury i Sztuki przekształciło Państwowe Ognisko Muzyczne w Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku prawie stuletni budynek, w którym mieściła się szkoła, z powodu szkód górniczych, zaczął stanowić zagrożenie dla uczniów i nauczycieli. I tak w 1990 roku placówka została przeniesiona do Nowego Bytomia i zajęła parter, pierwsze i drugie piętro budynku przy ul. Niedurnego 36, gdzie mieści się do dzisiaj.

Patronem szkoły jest Grzegorz Gerwazy Gorczycki

W roku 1996 patronem szkoły został zasłużony kompozytor i wieloletni dyrygent kapeli katedry warszawskiej Grzegorz Gerwazy Gorczycki. W roku 2007 kierownictwo w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia objął Mirosław Krause, który związany jest ze szkołą od 1990 roku. Dzięki jego staraniom, już po 3 latach, udało się utworzyć Miejską Szkołę Muzyczną II stopnia, która swoją działalność rozpoczęła od 1 września 2010 pod kierownictwem Aleksandry Rymarz. Dalsze działania doprowadziły do połączenia szkoły I i II stopnia, czego skutkiem była inauguracja Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, która nastąpiła w marcu 2011 roku.

W roku 2015 placówka przeszła termomodernizację, a na cele szkolne został przeznaczony cały budynek. Koszt tego remontu wyniósł 2,8 mln zł, z czego milion stanowiło dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Komentarze (1) DODAJ

kw
Wspaniała szkoła i cudowni nauczyciele. Dobrze, że mamy taką szkołę w naszym mieście.
kw napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe