Ponad 400 razy skorzystano w pierwszym kwartale br. z bezpłatnej łaźni w Rudzie Śląskiej
Dodano:
Czas czytania: 6 min.

Ponad 400 razy skorzystano w pierwszym kwartale br. z bezpłatnej łaźni w Rudzie Śląskiej

Ponad 400 razy skorzystano w pierwszym kwartale tego roku z bezpłatnej łaźni w Rudzie Śląskiej, natomiast z pralni 675 razy. Punkty te prowadzone są ramach realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej projektu "Ruda Śląska – koPALnia możliwości". W jego ramach odbywają się też działania aktywizujące, cykliczne zajęcia świetlicowe, warsztaty umiejętności społecznych oraz wyjazdy edukacyjno–integracyjne. 

- Ponad 400 razy skorzystano w pierwszym kwartale tego roku z bezpłatnej łaźni na osiedlu Kaufhaus, natomiast z pralni 675 razy. Za cały ubiegły rok liczby te wynoszą odpowiednio 2 tys. i 2,4 tys. Pokazują one jak bardzo potrzebne są takie działania. Stąd też podobne punkty planujemy uruchomić w dzielnicy Ruda. Właśnie trwają prace przygotowawcze, obejmujące zakup odpowiedniego sprzętu oraz drobne prace adaptacyjne w tym zakresie - napisała wiceprezydent Anna Krzysteczko.


"Ruda Śląska – koPALnia możliwości" 

"Ruda Śląska – koPALnia możliwości" to projekt, w ramach którego realizowane są trzy programy aktywności lokalnej (PAL): 

  • dla mieszkańców Nowego Bytomia i Chebzia
  • dla mieszkańców dzielnicy Ruda 
  • oraz dla osób borykających się z bezradnością opiekuńczo-wychowawczą.

Pierwszy z programów prowadzony jest na osiedlu Kaufhaus, a jego istotą jest animacja lokalnej społeczności i ożywienie działalności osiedlowej świetlicy. Każdy uczestnik programu ma podpisany kontrakt socjalny i współpracuje z pracownikiem socjalnym oraz lokalnymi animatorami, którzy dwa razy w tygodniu prowadzą spotkania świetlicowe, w tym zajęcia integracyjne i edukacyjne.

- Tematy spotkań są odpowiedzią na potrzeby uczestników. Organizowane są m.in. zajęcia manualne, warsztaty kulinarne, plastyczne czy rozgrywki sportowe – wymienia Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. – W ramach zajęć mieszkańcy stworzyli i pielęgnują ogród znajdujący się przy świetlicy, która jest również miejscem wielu spotkań okolicznościowych – dodaje. 

W ramach projektu organizowane są też wyjścia do teatru czy kina oraz jednodniowe wyjazdy edukacyjno-integracyjne do miejsc atrakcyjnych pod względem turystyczno-krajoznawczym na terenie województwa śląskiego. Z kolei dla młodzieży organizowane są treningi piłki nożnej z wykwalifikowanym trenerem. 

– Oczywiście ze względu na panujące obostrzenia związane z COVID-19 niektóre inicjatywy musiały zostać zawieszone, a część zajęć realizowana jest są z zachowaniem reżimu sanitarnego - dodaje Krystian Morys.


Punkt pralniczy i łaźnia 

Dużym powodzeniem wśród mieszkańców cieszy się punkt pralniczy, który oferuje bezpłatne usługi prania. Punkt znajduje się przy ul. Pileckiego 23/02 i jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00. Mogą z niego korzystać mieszkańcy pozbawieni możliwości utrzymania w czystości swojej odzieży, ręczników czy bielizny pościelowej, a także osoby bezdomne.

Pod tym samym adresem działa także łaźnia wyposażona w dwa prysznice oraz środki czystości. Korzystający mogą tam wziąć kąpiel i zostawić swoje ubranie do wyprania i wysuszenia. Łaźnia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 15:00 i w piątek od 8:00 do 13:00 lub po wcześniejszym ustaleniu terminu. 

Punkty te cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród mieszkańców. W pierwszym kwartale tego roku odnotowano już ponad 400 kąpieli, a w 2020 roku z usługi skorzystano 2 tys. razy. Z kolei w ramach punku pralniczego w minionym kwartale wykonano 675 usług prania i suszenia, a w całym ubiegłym roku usługę wykonano prawie 2,4 tys. razy. 

- Planujemy uruchomienie podobnego punktu pralniczego i łaźni w dzielnicy Ruda – zapowiada Krystian Morys. - Trwają prace przygotowawcze, obejmujące zakup odpowiedniego sprzętu oraz drobne prace adaptacyjne w tym zakresie – mówi.

Przypomnijmy, że celem programu aktywności lokalnej jest aktywizacja społeczno-zawodowa uczestników, w tym poznanie sąsiadów, rozwój zainteresowań, nabycie umiejętności ułatwiających prawidłowe funkcjonowanie, np. w zakresie dyscypliny, komunikacji interpersonalnej czy konstruktywnego spędzania czasu wolnego. Projekt "Ruda Śląska – koPALnia możliwości" będzie realizowany do końca grudnia 2022 roku. Łączna wartość przedsięwzięcia to ponad 2,7 mln zł. Projekt finansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / UM Ruda Śląska / FB Anna Krzysteczko

Komentarze (3) DODAJ

rudzianka
Bardzo dobra inicjatywa i wsparcie.Jestem z Wirku i powiem szczerze,ze nie słyszałam wczesniej by w Rudzie coś takiego powstało.Dobrze,ze to jest.
rudzianka napisał/a:
ostar
Taka inicjatywa i inwestycja to Moje poparcie w 100% ,takie miejsce jest bardzo potrzebne dla tych biednych ludzi.
ostar napisał/a:
kolaborant
Brawo panie Morys! Kolejny sukces!
kolaborant napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe