Odpust w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Halembie
Dodano:
Czas czytania: 5 min.

Odpust w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Halembie

W niedzielę (1 października) w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Halembie odbył się odpust. Parafianie tradycyjnie obchodzili święto swojej patronki. 

Odpust parafialny – wielkie święto patrona

Odpust parafialny to wyjątkowa tradycja, obecna w polskim i litewskim kościele katolickim. Ma na celu upamiętnienie świętego lub wydarzenia, które wybrano na patrona danej parafii. W dzień odpustu w kościele odbywa się suma odpustowa - uroczysta msza święta. Dzień odpustu parafialnego jest także związany z możliwością uzyskania daru duchowego jakim jest odpust zupełny, czyli darowanie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy.

W ubiegłą niedzielę w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Halembie odbył się odpust. 1 października przed kościołem rozstawiły się stragany. Można było kupić dewocjonalia, obwarzanki, słodycze, miody, warkocze czosnku i papryki, dżemy, soki i owoce. Nie mogło zabraknąć zabawek, ale były też stoiska z koszykami oraz przedmiotami drewnianymi Nie zabrakło też ozdób, obrazów i rękodzieła. 

Historia kościoła pw. Matki Boskiej Różańcowej w Halembie

Jak dotąd nie natrafiono na żadne dokumenty, które świadczyłyby o dysputach i rozważaniach nad wyborem patrona halembskiego kościoła. Najprawdopodobniej już przed podjęciem decyzji o budowie większość przyszłych parafian była przekonana o tym, że najlepszą opiekunką halembskiej świątyni będzie Matka Boska Różańcowa, a ideę tę popierali liczni czciciele Różańca świętego.

Przywyborze miejsca pod budowę kościoła pomocy udzielił właściciel obszarów dworskich w Halembie, hr. Hugo Henckel von Donnersmarck, który 30 sierpnia 1886 roku zobowiązał się do przekazania na cele kościelne parceli położonej w ówczesnym centrum osady, w miejscu, gdzie droga lokalna (dzisiaj już nieistniejąca), prowadząca z Kochłowic do Halemby, łączyła się z główną drogą przebiegającą przez Halembę (obecnie ulica 1 Maja). Wkrótce budowniczy F. Muller z Karłuszowca opracował projekt techniczny świątyni, który zaakceptowała rada parafialna w Kochłowicach.

Zaczęły się mozolne i kilkuletnie starania m.in. proboszcza kochłowickiego ks. Józefa Matysioka, a także patrona i gminy halembskiej o uzyskanie zgody na budowę, którą przy poparciu biskupa wrocławskiego Georga Koppa uzyskano od władz administracyjnych w Opolu w dniu 16 maja 1889 roku, jednak bez zagwarantowania jakiejkolwiek pomocy finansowej ze strony państwa. W tej sytuacji wierni z pomocą proboszcza kochłowickiego założyli Fundację, a sami mieszkańcy Halemby z wielkim zapałem przystąpili do prac przy budowie kościoła. Dzięki czemu już 23 czerwca 1889 roku został poświęcony kamień węgielny. Natomiast w 1890 roku trwały już prace wewnątrz świątyni, do września wykonano większość robót, w tym tynki i posadzki, a w prezbiterium ustawiono ołtarz główny wraz z pięknym obrazem przedstawiającym Matkę Boską Królową Różańca Świętego.

- Uroczystość poświęcenia nowo zbudowanego kościoła odbyła się w poniedziałek 29 września 1890 roku. W obecności gości i licznie zebranych wiernych poświęcenia nowej świątyni dokonał w zastępstwie biskupa Koppa, dziekan dekanatu bytomskiego, którym był proboszcz bielszowicki ks. Jan Wiktor Hruby. Odprawił on również pierwszą Mszę Świętą. Termin uroczystości został tak dobrany, aby od początku października w nowym kościele mogły odbywać się nabożeństwa różańcowe - czytamy na stronie kościoła. 

W ciągu całego 1891 roku, dzięki ofiarności wiernych z Halemby i okolic, następowało wyposażenie wnętrza świątyni. Wstawiono ławki, ambonę, konfesjonały, okna witrażowe w prezbiterium, chrzcielnicę itp. Pomocy udzieliły też sąsiednie parafie, na przykład organy podarowała parafia z Bielszowic.

- W styczniu 1892 roku kościół wzbogacił się, dzięki fundacji rodziny Labrygów, w stacje Drogi Krzyżowej i dwa boczne ołtarze. Natomiast już w latach 1950- 1952 artysta Denke z Bytomia wykonał na otynkowanym, drewnianym stropie kościoła,15 fresków, które przedstawiają sceny poszczególnych tajemnic różańca świętego. Nastąpiła wówczas także wymiana ołtarza głównego. Nowy, wykonany przez artystę Franciszka Masorza z Rybnika, został postawiony i poświęcony w 1953 roku. W nastawie umieszczono obraz Matki Boskiej Różańcowej pochodzący z pierwotnego ołtarza. Po bokach usytuowano figury świętych, którzy w połowie XX wieku zostali wyniesieni na ołtarze - czytamy na stronie kościoła. 

Kolejna zmiana wnętrza kościoła i jego wystroju nastąpiła w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy z powodu braku miejsca w kościele wzniesiono wewnętrzne balkony, dodatkowo dobudowano także dwie obszerne kaplice boczne: Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego. Wtedy też zdemontowano ołtarze boczne oraz tradycyjną ambonę w ich miejsce wstawiając ołtarz posoborowy i pulpit do sprawowania liturgii Słowa Bożego.

Kościół posiada relikwie św. Franciszka i Hiacynty, dzieci z Fatimy. Relikwie zostały sprowadzone do kościoła przez Rodzinę Radia Maryja w 2009 roku. Ich uroczysty odbiór nastąpił 13 października 2009.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej

Komentarze (3) DODAJ

ewa
W Rudzie Śląskiej 1 też był wczoraj odpust. Parafia pod tym samym wezwaniem co w Halembie
ewa napisał/a:
the truth
Kogo to obchodzi ? Czarni znaleźli sposób wieki temu jak fikcyjnie za pieniążki Bóg wybacza grzechy. Dzisiaj to tylko handel chińskim szmelcem
the truth napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe