Kolędowanie z Henrykiem Czichem na Ficinusie
Kolędowanie z Henrykiem Czichem na Ficinusie
Kolędowanie z Henrykiem Czichem na Ficinusie
Twórczy piątek na Ficinusie 8
Twórczy piątek na Ficinusie 11
Twórczy piątek na Ficinusie 13
Dodano:
Czas czytania: 2 min.

Kolędowanie z Henrykiem Czichem na Ficinusie

Klimat minionych Świąt Bożego Narodzenia można było poczuć wczoraj na Ficinusie. W kościele ewangelicko-augsburskim odbył się nastrojowy koncert kolęd w wykonaniu Inicjatywy „Dajmy Ludziom Trochę Radości”. Gościem specjalnym wieczoru był Henryk Czich, współzałożyciel zespołu Universe. To już kolejne spotkanie z cyklu „Twórczy piątek na Ficinusie".

– Pomysł zrodził się w wyniku zaproszenia jednego z domów dziecka do przygotowania przez nas wieczoru kolędowego. Idea ta rozszerzyła się na inne instytucje i zakłada wyjście z kolędądo ludzi – wyjaśnia Adam Jonczyk, pomysłodawca akcji.

Cykl „Twórczy piątek na Ficinusie” to inicjatywa miasta, biblioteki miejskiej i parafii ewangelickiej. Maona na celu promocję kolonii robotniczej Ficinus przy ul. Kubiny oraz szeroko pojętych tradycji śląskich. „Twórcze piątki” odbywają się w salkach parafii ewangelickiej w Wirku lub w tamtejszym kościele. Przed lub po każdym spotkaniu jest możliwość zwiedzania kolonii z przewodnikiem, po wcześniejszym zgłoszeniu.

Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze znajdujące się przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej - Wirku. Od 2006 roku wpisane jest na Szlak Zabytków Techniki WojewództwaŚląskiego. Osiedle to powstało w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Właścicielami kopalni byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków, którzy byli również fundatorami osiedla. Kolonia składa się z szesnastu domów i stanowi jeden z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Nazwano ją tak na cześć ważnego urzędnika górniczego, który był odpowiedzialny za jej budowę.

Budynki Ficinusa w niczym nie przypominają typowych ceglanych śląskich familoków. Niezwykłość kolonii polega na użyciu jako budulca naturalnego piaskowca, pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów. W każdym budynku znajdowały się cztery mieszkania, a w nich: przedsionek, kuchnia i mały pokój. Ficinus miał charakter kolonii wiejsko-przemysłowej. Mieszkali w niej „górniko-rolnicy”, którzy na co dzień fedrowali węgiel, a w wolnym czasie uprawiali pola, znajdujące się za budynkami mieszkalnymi.

Autor
Karolina Bauszek-Żurek

Komentarze (2) DODAJ

ateista
Też chętnie zaglądam w czasie uroczystości , jako osoba niewierząca czuję się tam dobrze,
ateista napisał/a:
krystyna
Kościół Ewangelicki godny pochwały-
krystyna napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe