Kochłowiczanie pomagają jeżom znaleźć odpowiednie miejsce do zimowania
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Kochłowiczanie pomagają jeżom znaleźć odpowiednie miejsce do zimowania

Jeże są w Polsce chronione. To bardzo pożyteczne i przyjazne człowiekowi zwierzęta. Przed nadejściem mrozów zapadają jednak w sen zimowy. Jesienią poszukują dogodnych miejsc do przezimowania. Budują domki z liści i innych materiałów roślinnych. Nierzadko, bez pomocy człowieka, nie są w stanie przeżyć jesieni i zimy. Członkowie Stowarzyszenia "Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska" postanowili ułatwić jeżom znalezienie odpowiedniego miejsca do przezimowania.

Zbliża się czas, gdy jeże zapadają w hibernację. Długość trwania snu zimowego zależy od klimatu: w Nowej Zelandii trwa zaledwie kilka tygodni, a u nas około pół roku. Już w środku lata jeże traktują swoje organizmy jak spiżarnie i objadają się bez umiaru, gromadząc tłuszcz. Jeż do snu przygotowuje sobie gniazdo z liści i traw umocowane patykami. Najpierw gromadzi stertę liści, wciska je w gąszcz, a potem wygniata w nich niszę.

W wielu miastach w ostatnim czasie pojawiły się specjalne tabliczki, które informują swoich mieszkańców o jeżach. W Jaworznie powstały tabliczki z hasłem "Ja tu mJEŻkam! Bardzo proszę – nie przeszkadzaj mi – w tym kopczyku spędzam zimę. Prosimy nie rozkopywać stosów liści – zimują tam jeże”. Z kolei we Wrocławiu zakazują grabienia liści pod drzewami i też powstają tabliczki z hasłem: "Tu nie grabimy! Dajemy schronienie zwierzętom, chronimy i użyźniamy glebę!”.

Podobne rozwiązanie na grunt rudzki przenieśli członkowie Stowarzyszenia "Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska". Na kochłowickich plantach pojawiła się tabliczka informująca, że w tym miejscu zimują jeże.

 

- Jeże na plantach mogą spokojnie przeczekać zimę i przywitać wiosnę 2020. To nasza spontaniczna akcja, która nie wymagała jakiegoś wielkiego zaangażowania, a jak się okazuje, może uratować jakąś jeżową rodzinę. Przy okazji bardzo dziękuję za pomoc pracownikom zieleni miejskiej tj. MPGM - mówi prezes stowarzyszenia, Rafał Wypior.

Członkowie stowarzyszenia apelują także do mieszkańców Rudy Śląskiej, aby z ogrodów nie sprzątać wszystkich liści i gałęzi.

- Każdy z nas może podobne postąpić we własnym ogródku. Wystarczy, że zebrane liście drzew pozostawimy w jakimś spokojnym miejscu. Jeże przy odrobinie szczęścia powinny tam zamieszkać - mówi Karolina Szebiela ze stowarzyszenia.

Warto przypomnieć, że jeże od 2014 roku podlegają w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Jeż prowadzi nocny tryb życia. Zaniepokojony zwija się w kulkę, broniąc się przed drapieżnikami dzięki kolcom; podczas próby dotknięcia, jeż zaczyna się trząść – ma to na celu ugodzenie kolcami drapieżnika. Na pokarm jeży składają się głównie ślimaki, dżdżownice, szarańczaki, jaszczurki, węże, chrząszcze i inne owady, niekiedy żaby, małe gryzonie, jaja i pisklęta ptaków, a czasami padlina i owoce opadłe z drzew. Jednak głównym składnikiem pokarmu z uwagi na masowe występowanie i łatwość zdobycia są dżdżownice. Zwykle żyje 7-10 lat.

Autor
Karolina Bauszek-Żurek

Komentarze (7) DODAJ

angelika
Fajnie że u nas też coś takiego zrobiono
angelika napisał/a:
zoolog
Zostawcie jeże w świętym spokoju. To dzikie zwierzę i doskonale wie, gdzie chce spędzić zimę. Zajmijcie się czymś pożytecznym.
zoolog napisał/a:
szczęśliwa
Są już tacy co zajmują się czymś, a nie wiedzą czym...
szczęśliwa napisał/a:
wkurzona
Taaak... Jeże mieszkają tam gdzie psy co chwilę węszą, sikają i walą kupale. Kolejny "genialny" pomysł. Efektowny i bezsensowny. Do tego tabliczka na patyku, na który będzie chciał nasikać każdy pies. :) Za to temat wyjazdu z Piłsudskiego na Oświęcimskiej nie istnieje? Miasto w odpowiedzi na interpelację stwierdza że nie planuje zmiany!!!!!!! Lepsze Kochłowice z korkami do przychodni.
wkurzona napisał/a:
szczęśliwa
Za to są mniejsze korki na Oświęcimskiej, a jeżdżę od lat :)
szczęśliwa napisał/a:
olo
chyba na hulajnodze
olo napisał/a:
szczęśliwa
Na desce sedesowej...
szczęśliwa napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe