Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę
Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę
Minął rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Jak rudzianie pomagali uchodźcom?
Minął rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Jak rudzianie pomagali uchodźcom?
Dodano:
Czas czytania: 7 min.

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę

24 lutego 2022 r. cały świat wstrzymał oddech. Wojska rosyjskie rozpoczęły pełnoskalową inwazję na terytorium Ukrainy. Ta rocznica skłania nas do refleksji nad wydarzeniami, które odmieniły życie milionów ludzi i wpłynęły na globalne stosunki międzynarodowe.

Mija drugarocznica wybuchu wojny na Ukrainie

Konflikt, który rozpoczął się w 2014 roku od aneksji Krymu przez Rosję, znacząco eskalował w lutym 2022 roku, prowadząc do pełnoskalowej wojny. Skutki tego konfliktu są odczuwalne na całym świecie, ale najbardziej dotkliwie na Ukrainie, gdzie ludność cywilna cierpi w wyniku działań wojennych i zniszczenia infrastruktury.

W sobotę rano, w drugą rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, na profilu Kancelarii Prezydenta na portalu X zostało zamieszczone nagranie z przesłaniem prezydenta Andrzeja Dudy.

- Ponownie przyszło nam żyć w niebezpiecznych czasach. Brutalna rosyjska agresja na niepodległą Ukrainę przyniosła śmierć, ból i cierpienie. My, Polacy, od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc bohatersko walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie. Wyciągamy wnioski z wojny za naszą wschodnią granicą – mówi na nagraniu prezydent. - Nie stać nas dzisiaj na bezczynność, dlatego wzmacniamy i będziemy wzmacniali naszą armię tu i teraz. Bezpieczeństwo Polski zależy od naszej siły, ale także i naszych sojuszy. [...] Dlatego od lat jesteśmy aktywnym członkiem sojuszu północnoatlantyckiego, sprawdzonym i wiarygodnym sojusznikiem – dodał Duda.

Ruda Śląska solidarna z Ukrainą

Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie, mieszkańcy Rudy Śląskiej zaangażowali się w pomoc Ukraińcom, zarówno tym, którzy postanowili przyjechać do naszego kraju, jak i tym, którzy zostali w swoim. 

Na terenie całej Rudy Śląskiej odbywały się zbiórki darów m.in. w szkołach, parafiach, klubach sportowych, czy prywatnych firmach. Hala MOSiR w Nowym Bytomiu na kilka miesięcyzamieniła się w centralny punkt przyjmowania darów dla Ukraińców. Pomysłodawcami akcji byli radny Rafał Wypior i ówczesna dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - Aleksandra Poloczek. Wolontariusze niemal przez całą dobę przyjmowali i segregowali dary, wydawali pakiety z jedzeniem i potrzebnymi rzeczami, a także wysyłali pomoc za naszą wschodnią granicę. 

Warto pamiętaćtakże o osobach, które przyjęły do siebie uchodźców z Ukrainy. Na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Bytomiu zorganizowano przejściową bazę noclegową dla uchodźców. W salkach parafii pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu odbywały się cotygodniowe spotkanie integracyjne dla mieszkających w Rudzie Śląskiej Ukraińców. Na terenie naszego miasta odbywały się także charytatywne koncerty i imprezy. 


Czytaj więcej:


Działania miasta w trakcie trwania konfliktu na Ukrainie

Działania prowadzone przez miasto od początku skupiały się na dwóch aspektach – koordynacji przyjęcia uchodźców w domach i mieszkaniach tych, którzy wyrazili chęć niesienia w ten sposób pomocy oraz uruchomieniu wspólnych punktów zakwaterowania. W Rudzie Śląskiej powstało 9 takich punktów. 

W miarę upływu czasu zmieniała się również forma oferowanej przez miasto pomocy. W drugiej połowie roku 2022 przygotowanych i wyposażonych zostało pięć mieszkań z przeznaczeniem na czasowy pobyt uchodźców, którzy swoją przyszłość wiążą z Rudą Śląską. Na początku listopada na ten cel przygotowano kolejne dwa mieszkania. Obecnie przebywa w nich łącznie trzydzieścioro obywateli Ukrainy, w ogromnej większości kobiet i dzieci. Pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego sprawują nad nimi stałą opiekę.

Przez te dwa lata Ruda Śląska gościła z różnym natężeniem kilka tysięcy ukraińskich uchodźców. Część z nich podczas trwania konfliktu, wróciła do swojego kraju, część znalazła schronienie w innych europejskich państwach

Autor
Karolina Bauszek-Żurek

Komentarze (10) DODAJ

jo
I w tą rocznicę dziękujemy wam bardzo za odwiedziny i zapraszamy już do siebie.
jo napisał/a:
arbi
Szkoda, że po dwóch latach wojny nikt nie chce dążyć do pokoju tylko jeszcze podpuszczają obie strony do dalszych rzezi.
arbi napisał/a:
raus
A kogo obchodzą ci niewdzięcznicy
raus napisał/a:
do raus
A kogo obchodzi twój buraczany wpis
do raus napisał/a:
raus
Jak widać po łapkach więcej ludzi niż twój. Hahaha
raus napisał/a:
trewor
Zajmijcie się lepiej dziurawymi drogami, bo jeździć się w tym mieście nie da.
trewor napisał/a:
rudolf
Nie dałem ani złotówki na waszych wschodnich braci i jestem z tego dumny.
rudolf napisał/a:
uczeń rudolfa
To musisz się teraz pławić w luksusach. I tak jestem z Twojego człowieczeństwa dumny bo mogłeś zrobić to co ten zwyrodnialec w Wa-wie.
uczeń rudolfa napisał/a:
rudi
A ja dałem. I żałuję
rudi napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe