100 lat od I Powstania Śląskiego. Jakie wydarzenia planuje miasto w związku z rocznicą?
Dodano:
Czas czytania: 9 min.

100 lat od I Powstania Śląskiego. Jakie wydarzenia planuje miasto w związku z rocznicą?

W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku wybuchło I Powstanie Śląskie.

To ważne wydarzenie z naszej historii, o którym trzeba pamiętać – podkreśla prezydent Dziedzic. – Chcemy przypomnieć wydarzenia z 1919 roku, a przede wszystkim sylwetki tych, którzy nie wahali się zapłacić najwyższą cenę za połączenie Śląska z Ojczyzną – mówi.

Miasto planuje szereg wydarzeń związanych z tą wyjątkową rocznicą

 Ważnym aspektem obchodów będą planowane spotkania z potomkami powstańców, których zapraszam do kontaktu z Wydziałem Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta – mówi prezydent Dziedzic. – Mam nadzieję, że rodziny będą chciały podzielić się z nami wspomnieniami o swoich przodkach i pokazać pamiątki z tego okresu – dodaje.

Wydział mieścisię w budynku A urzędu miasta przy placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu, w pokoju 325. Możliwy jest również kontakt emailowy pod adresem: rozwoj@ruda-sl.pl lub telefoniczny pod numerem: 32 244 90 46.

Pierwsze dwudziestolecie XX wieku to okres tragicznych wydarzeń, ale także nadziei na odzyskanie niepodległości przez Polskę. Wielu Ślązaków walczyło w armii niemieckiej i straciło życie na frontach I wojny światowej. Wojna zakończyła się w 1918 roku klęską Niemiec i odrodzeniem Rzeczpospolitej. Traktat wersalski, będący zwieńczeniem konferencji pokojowej, zakładał, że przynależność państwowa Górnego Śląska zostanie rozwiązana w drodze plebiscytu. W celu jego przygotowania i zorganizowania w lutym 1920 roku na Górny Śląsk przybyła angielsko-francusko- włoska Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa. Na jej czele stanął francuski generał Henri Le Rond. Zaniepokojeni rozwojem sytuacji Górnoślązacy chcieli,w podobny sposób jak w Wielkopolsce, zbrojnym powstaniem przywrócić Górny Śląsk Polsce.

Powstanie było następstwem strajku górników i hutników, w którym 14 sierpnia uczestniczyło ok. 140 tys. robotników. Domagali się m.in. niedopuszczania do pracyczłonków bojówek niemieckich i byłych grenzschutzów oraz odwołania stanu oblężenia. 15 sierpnia w kopalni „Mysłowice” oddział Grenzschutzu otworzył ogień do protestujących wraz z rodzinami robotników. Zginęło siedmiu górników, dwie kobiety i 13-letni chłopiec. Walki powstańcze w krótkim czasie objęły powiaty pszczyński, rybnicki czy katowicki oraz te, w których był spory odsetek ludności polskojęzycznej.

W Orzegowie organizowaniem Polskiej Organizacji Wojskowej zajął się górnik Jan Szewczyk. Do organizacji wstąpiło 60 osób. Wśród broni mieli zapas granatów własnej roboty, 7 karabinów i broń krótką. Petardy i granaty były wykonane z dynamitu skradzionego z kopalni „Karol”. Rozkaz do rozpoczęcia I Powstania Śląskiegomiejscowi dowódcy otrzymali 16 sierpnia 1919 roku wieczorem. Powstańcy orzegowscy i godulscy zebrali się w parku godulskim. W nocy z 17 na 18 sierpnia na terenie Orzegowa doszło do walk, podczas których powstańcy opanowali ratusz i zabrali znajdującą się tam broń. Akcję ułatwił dowódcamiejscowego oddziału powstańczego Jan Szewczyk, który był członkiem rady gminnej i wiedział, gdzie znajduje się klucz do szafy z bronią. Powstańcami obsadzono najważniejsze punkty strategiczne Orzegowa. Do rozbrojenia stacjonującego w Domu Górnika Grenzschutzu wysłano kilku powstańców pod dowództwem Romana Latki. Cały oddział Grenzschutzu, po krótkiej, lecz bardzo zaciętej walce, poddał się Polakom. Zdobyto broń i amunicję, m.in. karabin maszynowy. Orzegów był wolny. Jednak 18 sierpnia 1919 roku w godzinach popołudniowych od strony Bobrka i Szombierek Niemcy skoncentrowali kontratak. Szczególnie ciężkie walki miały miejsce od strony Bobrka, gdzie zarówno powstańcy, jak i Grenzschutz użyli ciężkich karabinów maszynowych. Powstańczą obsługę karabinów maszynowych stanowili Ludwik Kopel i Paweł Idzik. Obrona Orzegowa wytrzymała do godziny 18.00, kiedy powstańcy musieli się wycofać ze względu na brak amunicji. W walkach zginęło 3 powstańców: Oskar Moszny, Wilhelm Lukaszczyk, Konrad Mrozek, a ośmiu odniosło rany. Po walkach nowe oddziały Grenzschutzu opanowały miejscowość. Około 120 osób musiało z Orzegowa uciekać.

W sąsiedniej Goduli oddziałem powstańczym dowodził Robert Kula. Walki również rozpoczęły się w nocy z 17 na 18 sierpnia 1919 roku. W akcji uczestniczyli powstańcy pod dowództwem Wilhelma Hartmana. Oddział powstańczy stoczył zwycięską walkę z oddziałem Grenzschutzu, który zbliżył się od strony Chebzia. Nazajutrz Niemcy zaatakowali ze zdwojoną siłą od strony Chebzia, Lipin i Orzegowa. Powstańcy musieli się wycofać, dwóch z nich zginęło: Juliusz Tuszy i Paweł Maniura.

Działania powstańcze miały miejsce również w Wirku i Nowym Bytomiu (Friedenshźtte), gdzie miała miejsce strzelanina między powstańcami a Grenzschutzem. Warto również dodać, że w trakcie powstania strajkowali pracownicy kopalni w Bielszowicach. Protestowali przeciw zatrudnianiu byłych ochotników Grenzschutzu. Ważną bazą rekrutacyjną dla oddziałów powstańczych stanowiły również oddziały ochotniczej i kopalnianej straży pożarnej. W walkach wyróżnili się strażacy: Stanisław Ciężki, Herman Kara, Maksymilian Klose, Fryderyk Pyka, Jan Wieczorek i Wincenty Wojtyczka. Z kolei w Halembie, na skutek niemieckiej prowokacji, zabito dwóch, a aresztowano kilkunastu polskich działaczy. Trzeba również wspomnieć, że podczas I Powstania Śląskiego zamordowano Wincentego Lipa z Goduli i Wincentego Janasa z Rudy, a innych powstańców maltretowano.

Niestety,po początkowych sukcesach powstańców, niemiecki Grenzschutz sprowadził posiłki. Powstańcy dysponujący bronią ręczną nie byli w stanie przeciwstawić się broni maszynowej, artylerii czy pociągom pancernym i samolotom. Alfons Zgrzebniok wydał rozkaz zaprzestania walk 24 sierpnia 1919 rokuze względu na beznadziejne położenie oddziałów powstańczych oraz wzrastające represje ze strony władz niemieckich.

Szacuje się, że w I Powstaniu Śląskim wzięło udział od 12 do 15 tys. Ślązaków, a w walkach zginęło 477 osób

Powołana pod naciskiem międzynarodowej opinii komisja ustaliła łączną liczbę 2500 poległych, rozstrzelanych i powieszonych Polaków. Po zakończeniu walk ponad 9 tys. powstańców schroniło się w Polsce. Razem z rodzinami i innymi zagrożonymi aresztowaniami osobami, liczba uchodźców przekroczyła 22 tys. osób.

Mimo brutalnego stłumienia zrywu powstańczego walka o połączenie z Polską nie ustała. Działania przyspieszyły ustalenie plebiscytu. Na czele polskich komitetów plebiscytowych od wiosny 1920 roku stali: w Orzegowie - Jan Szewczyk, a w Goduli - Wilhelm Hartman.

Aktywnymi działaczami plebiscytowymi byli również: Wincenty Loewe, Ryszard Seiler, Emanuel Jaworek, Ludwik Kokot, Jan Dragon, Emanuel Helm oraz Franciszek Garbaciok. Okres przed plebiscytem to czas wzmożonego terroru bojówek niemieckich. W czerwcu 1920 roku z rąk właśnie takiej bojówki zginął powstaniec Feliks Wyleżoł. W 1920 roku w Orzegowie liczebność Polskiej Organizacji Wojskowej wyniosła 120 osób. Do II Powstania Śląskiego stawiło się 130 zbrojnych. Miejscem zbiórki był Dom Związkowy. Powstańcy zostali uzbrojeni w 43 karabiny, 24 rewolwery i granaty. Opanowano budynek urzędu gminnego i poczty, zajęto kopalnię i koksownię. W walkach ciężko ranny został Alojzy Doleżych. W wyniku II Powstania Śląskiego odbyła się likwidacja policji niemieckiej (tzw. Sipo), utworzono parytetyczną policję plebiscytową oraz wprowadzono szereg postulatów zmierzających do równouprawnienia Polaków z Niemcami.

Plebiscyt odbył się 20 marca 1921 rok. Za Polską głosowało 2857 mieszkańców Orzegowa, za Niemcami 1375 osób, nieważnych głosów było 9, a 60 uprawnionych nie wzięło udziału w plebiscycie. W niecałe 2 miesiące później wybuchło III Powstanie Śląskie. Jego przyczyną był niesprawiedliwy podział Górnego Śląska, zaproponowany przez delegatów pochodzących z Włoch i Anglii. Orzegowscy powstańcy weszli w skład batalionu nowobytomskiego i walczyli na przedpolu Starego Koźla pod Bierawą, gdzie w walkach brał udział również bielszowicki oddział Mikołaja Pośpiecha. W walkach zginęli Orzegowianie: Franciszek Bednarek, Maksymilian Drewniok, Maksymilian Foik, Roman Kostorz, Franciszek Kwiska, Wiktor Mikosz, Alojzy Panek i Augustyn Stach.

Opracowanie historyczne: Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej

Autor / Źródło
Sylwia Machowska / UM Ruda Śląska

Komentarze (4) DODAJ

karlus jan johann
Powstanie/a na Górnym Śląsku. Ciymno strona Ślonski Ziymi. Pomimo internetu i dlo chyntnych dokumentalny wiedzy na tyn tymat np. Katowickie Archiwum Państwowe dali panuje niy dowiedza z tego tymatu.. Co do nikerych komunizm dali istnieje.Czy jest planowanie spotkanie potomków powstańców kerzy skuli ty polski dobroci uciykli na zachód.Aże strach sie boć co bydziecie wynokfiać na tyn tymat we 2021 roku.
karlus jan johann napisał/a:
taki sobie...
Czy wiysz o czym godosz?
taki sobie... napisał/a:
tinta
Ja fajnie faflosz, to tam siedz,bomy som usiebie we doma i basta.
tinta napisał/a:
wnuk powstanca
Jakie wydarzenia planuje miasto w związku z rocznicą?No właśnie jakie ? bo jakoś nie wyczytałem z ego artykułu
wnuk powstanca napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe