Związkowcy z Huty Pokój zakończyli prowadzony od wtorku protest w siedzibie Węglokoksu
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Związkowcy z Huty Pokój zakończyli prowadzony od wtorku protest w siedzibie Węglokoksu

Związkowcy z Huty Pokój zakończyli dzisiaj (7 grudnia) prowadzony od wtorku protest w siedzibie katowickiego Węglokoksu. Ośmiu prowadziło głodówkę. Domagali się gwarancji utrzymania produkcji i miejsc pracy w hucie. Protest zakończył się podpisaniem porozumienia między stroną społeczną Huty Pokój oraz zarządami huty i Węglokoksu.

Obecnie Huta Pokój i związane z nią spółki są winne Węglokoksowi blisko 180 mln złotych. Około 50 mln złotych to dług w bankach. 19 września zawarte zostałoporozumienie między hutą, Węglokoksem i stroną społeczną, zakładające m.in. przekształcenia wewnętrzne i częściowe oddłużenie przedsiębiorstwa wobec Węglokoksu. Przewidywało ono m.in. przeniesienie zakładów produkcyjnych – Stalprofili i Walcowni – do nowo utworzonej spółki Huta Pokój Profile. Wszystkie udziały nowej spółki miał nabyć Węglokoks. Dzięki takiemu rozwiązaniu huta miała zostać znacznie oddłużona, utrzymana zostałaby ciągłość produkcji, a miejsca pracy uratowane.

Związkowcy 3 grudnia zdecydowali się na protest głodowy w siedzibie Węglokoksu. Protestujący związkowcy domagali się realizacji zawartych we wrześniu postanowień oraz rządowych gwarancji, że zakład będzie działać dalej, a miejsca pracy zostaną zachowane.

- Z Zarządem Weglokoksu podpisaliśmy porozumienie, które nie funkcjonuje. 23 listopada miało dojść do przejęcia przez Weglokoks spółki Huta Pokój Profile. Wiemy już, że ten termin jest nieaktualny. Harmonogram nie jest respektowany. W tej chwili mamy 50 dni opóźnienia, a to może spowodować, że spółka straci płynność finansową. Kiedy podpisywaliśmy porozumienie, prezes Węglokoksu obiecywał, że będziemy się często spotykać, tak się jednak nie dzieje. Pierwsze spotkanie po podpisaniu porozumienia nastąpiło na naszą wyraźną prośbę - i odbyło się ono dwa tygodnie temu - mówił we wtorek Mariusz Latka z WZZ "Sierpień 80".

Protest zakończył się on w sobotę rano podpisaniem porozumienia, na mocy którego Węglokoks zagwarantował dalszą działalność produkcyjną Huty Pokój, a także możliwość utrzymania miejsc pracy. Porozumienie zawarły zarządy huty i Węglokoksu, a jego treść zaakceptowali związkowcy.

Warto przypomnieć, że historia Huty Pokój sięga roku 1840. Obecnie zakład zajmuje się produkcją kształtowników formowanych na zimno, kształtowników walcowanych na gorąco, konstrukcji stalowych z możliwością wykonania projektu i montażu oraz kształtowników spawanych i prefabrykatów. Grupa Huty Pokój zatrudnia obecnie blisko 800 pracowników, wiele innych osób pracuje w firmach kooperujących.

Autor
Karolina Bauszek-Żurek

Komentarze (9) DODAJ

iks
To kiedy odpalaja wielki piec?
iks napisał/a:
hutniol
A po swietach zas bedzie placz ze ich wyc.. Iulali, bo tak bydzie. To próba utrzymania przy zyciu trupa. Kontrakty potracone, wsad za gigantyczne pieniądze. Nikt juz tam nic nie kupi.
hutniol napisał/a:
alojz
Wszysko fajnie, pieknie, ale żeby niy było tak jak z poprzednim śmiesznym porozumieniem!
alojz napisał/a:
lis
Kupa larma o nic! Ino niy biadolcie za miesiąc czy dwa że nierealizuja porozumienia!
lis napisał/a:
tom
Powiedzcie sami ale tak szczerze, co to da??Udało się opóźnić coś co niestety jest nieuniknione, likwidację huty pokój która hutą jest już tylko z nazwy.
tom napisał/a:
zofija
Brawo !!!! Teraz czas na to żeby na WPG ubyło pracowników UMYSŁOWYCH!!!
zofija napisał/a:
mpo
I co wygrali ? To jo też zaczna atakować i głodować
mpo napisał/a:
magda
Dziękuję, wracajcie do zdrowia
magda napisał/a:
aga
Dziękujemy za poświęcenie, Zdrowych i Wesołych Świąt
aga napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe