Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wystąpił na rynku!
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wystąpił na rynku!
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wystąpił na rynku!
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wystąpił na rynku!
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wystąpił na rynku!
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił na rynku!

Mija 20 lat od chwili, kiedy w herbie Rudy Śląskiej oficjalnie pojawiła się św. Barbara. Z tej okazji dzisiaj odbyła się uroczysta msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców, a po niej na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" oraz występ zespołu „Rudzianie”.

– Dzisiejsza uroczystość to doskonała okazja do wyrażenia miłości i szacunku do naszej lokalnej ojczyzny – mówiła prezydent Grażyna Dziedzic. - Cieszę się, że w tym wyjątkowym dla nas dniu towarzyszyła nam tak piękna muzyka w najlepszym wykonaniu - dodała.

Msza święta w intencji Rudy Śląskiej została odprawiona w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu. O piękną oprawę artystyczną zadbała orkiestra dęta KWK " Halemba" oraz rudzkie chóry: Jutrzenka, Michael, Acalanthis oraz Gloria. Później na placu Jana Pawła II wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Rudzianie” im. Jana Mazura. Gwiazdą wieczoru był Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Zespół z Koszęcina wykonał galowy koncert edukacyjny „Znaszli ten kraj". Warto dodać, że zespół „Śląsk" obchodzi w tym roku 65–lecie swojego istnienia.

Dzieje rudzkiego herbu są dość burzliwe, co wynika z istnienia wielu dzielnic Rudy Śląskiej, mających swoją historię i godła. Miały one różny charakter, większość z nich powstała już pod koniec XVIII w. Jako podstawę do opracowania obecnego herbu przyjęto herb Nowego Bytomia, jednak pierwowzór został nieco zmieniony. Przyjęto tarczę dwupolową. W lewym błękitnym polu jest złote pół orła, a w prawym wizerunek św. Barbary. Złoty orzeł w błękitnym polu był niegdyś herbem rodowym Piastów górnośląskich, a obecnie jest herbem województwa śląskiego. Ponadto pół orła jest elementem charakterystycznym większości górnośląskich herbów miejskich, również podkreślających swe piastowskie tradycje. W prawym, białym polu jest stojąca postać świętej Barbary w błękitnej sukni, spowita czerwonym płaszczem, trzymająca w prawej ręce złoto-srebrny miecz (symbol męczeńskiej śmierci), w lewej złoty kielich z Hostią.

Autor
Karolina Bauszek-Żurek

Komentarze (3) DODAJ

hanys
Celebryci zaś w pierwszyj rai - nie do sie juz na nich patrzec
hanys napisał/a:
max
Naprawdę fajnie że takie imprezy odbywają się tak wcześnie jaw większość rudzian jest w pracy. Chyba ,że to impreza dla wybranych i emerytów.
max napisał/a:
to ja
Chłopie nie pij więcej ! Impreza rozpoczynała się o godzinie 19.30...
to ja napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe