Zamiast Miejskiego Centrum Kultury będzie teatr?
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Zamiast Miejskiego Centrum Kultury będzie teatr?

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty zostanie zlikwidowane. W zamian miasto zyska teatr z prawdziwego zdarzenia. Podczas ostatniej sesji rady miasta radni mieli podjąć uchwałę w tej sprawie, jednakże głosowanie to zostało przełożone.

To jedynie projekt uchwały


Zgodnie z projektem uchwały w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze i przyczynach likwidacji instytucji kultury pn. Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej, reorganizacja MCK ma nastąpić pół roku po przyjęciu uchwały.

Jak czytamy w uzasadnieniu, jest to konieczne, aby można było powołać nową, wielofunkcyjną instytucję kultury prowadzącą wszechstronną działalność. Tą nową, samorządową, instytucją ma być Śląski Teatr Impresaryjny. Będzie on prowadził własną działalność artystyczną i producencką. Dodatkowo, ma pełnić funkcję edukacyjną oraz społeczną poprzez animację aktywności lokalnej społeczności. Będzie też wizytówką miasta oraz narzędziem promocji.


Punkt ten pojawił się w porządku obrad XII sesji rady miasta Ruda Śląska, jednakże głosowanie przełożono. Jak wyjaśniła wiceprezydent Anna Krzysteczko, kiedy radni uczestniczący w posiedzeniu komisji kultury zapoznali się z projektem, mieli liczne pytanie, poprosili także o sporządzenie szczegółowego biznesplanu oraz statutu nowej instytucji kultury. – Na przygotowanie tych informacji potrzeba czasu, dlatego też z porządku uchwał zdjęto ten punkt – wyjaśniła wiceprezydent Krzysteczko.

MCK przekształci się w teatr


Warto podkreślić, że de facto likwidacja MCK oznacza jedynie jego przekształcenie w teatr, który ulokowany zostanie w gmachu MCK. Zmiany będą niewielkie, ale zaowocują wzrostem prestiżu instytucji. O swoje etaty nie muszą się obawiać też pracownicy MCK, którzy staną się pracownikami teatru. Można zatem zadać pytanie: po co w takim razie ta reorganizacja? Odpowiedź jest prosta. Teatr posiada zdecydowanie większy potencjał rozwojowy. Taka instytucja może też sięgać po zupełnie inne granty i prowadzić działalność artystyczną z większym rozmachem niż dom kultury. W planach jest m.in. organizacja cyklicznych festiwali sztuki, czy projektów społecznych.

Autor
Magdalena Majeranek

Komentarze (15) DODAJ

aloes69
Dając linki do portali z środkami unijnymi adresowanymi na teatry chyba w ogóle podpadłam automatowi, bo komentarz dany wczoraj wcięło. Trudno się polemizuje gdy wpis dany rano wyświetlany jest po kilku godzinach lub w kolejnym dniu w hurcie z innymi. Tak czy siak w swoim wpisie wyświetlonym odnosiłam się do formy działalności a nie nazwy bo ta brzmi Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty. Trudno mi się odnieść do pojęcia korzyści skoro nie wiem co ??? ma na myśli i co dla niego jest korzyścią. Z tym podwyżkami dla pracowników to wnioskuję sam pracownik pisze ;)
aloes69 napisał/a:
anka
Jeśli ludzie tam pracujący będą zarabiać tyle samo co zarabiają, roczne utrzymanie dla miasta będzie droższe a koszt samego przekształcenia będzie wysoki to po co to robić ???
anka napisał/a:
wiesio
Nie kombinujta bo przekombinujeta !Dajta se spokój z tworzeniem czegoś na czym sie nie znata .
wiesio napisał/a:
fizjo
Przypomnę, strajkują fizjoterapeuci, ale nie w takiej formie co nauczyciele, więc cisza na portalu.
fizjo napisał/a:
rudzianka
jak powstanie teatr to ceny biletów na bank wzrosną ...
rudzianka napisał/a:
aloes69
Na bank wzrośnie atrakcyjność placówki i jej możliwości.... a cena biletów w głównej mierze zależy od tego, co się wystawia i kto gra. Ale można też nic nie robić, bo przecież na bank zawsze znajdzie się ktoś kto wie lepiej, zrobiłby lepiej, skrytykuje, obsmaruje, zablokuje, powymądrza się, upolityczni i to wszystko nie ruszając nawet tyłka z domu i rąk z klawiatury, za darmo, no może za internet zapłaci ;)
aloes69 napisał/a:
aloes69
P.S A tak na marginesie teatr impresaryjny to teatr który ma własny budynek, zespół techniczny, administracją ale nie ma stałego zespołu aktorskiego, więc wystawiający głownie spektakle przygotowane gdzie indziej przez inne podmioty. To tak tytułem wyjaśnienia.
aloes69 napisał/a:
???
Czyli dokładnie to co obecnie realizuje Miejskie Centrum Kultury, co się zmieni oprócz nazwy?
??? napisał/a:
cast
Aloes, to odpowiedz co w takim razie da zmiana samej nazwy, oprócz dodatkowych kosztów. No chyba, że będzie można się chwalić, że też mamy teatr:))
cast napisał/a:
aloes69
W tej chwili odszukałam, że w Polsce funkcjonują takie teatry w Włocławku, Teatr Mały w Tychach i Teatr Zdrojowy w Szczawnie Zdroju. Ale tak po prawdzie coraz częściej zwykłe teatry też prowadzą działalność impresaryjną. Po prostu korzystanie z gościnnych występów w oparciu o cudze sztuki jest tańsze niż produkcja własnych. Nie wiem czy ktoś dostrzegł, że w Gliwicach nie mamy już operetki, a jest Teatr Miejski w Gliwicach. Nie bez powodu. Z czym Wam się kojarzy dom kultury, bo mnie z zaściankiem, a teatr to już miasto :) Jak rzucicie sobie okiem na repertuar naszego Domu Kultury z ostatnich lat to zobaczycie znane kabarety, sztuki z aktorami z pierwszych szpalt gazet, występy wybitnych artystów, piosenkarzy, orkiestr. Oczywiście de gustibus non est disputandum ale myślę, że każdy coś dla siebie znalazł lub może znaleźć, a przecież pozyskanie niektórych artystów to czasem rok i dłużej walki o ich wolny czas i rozsądne warunki finansowe. W momencie gdy w naszej nazwie pojawi się słowo teatr automatycznie wzrośnie prestiż miasta i miejsca oraz potencjalnie dostępność artystów. Wiecie np. przyjeżdża do Polski taka Meryl Streep i my ją zapraszamy do …. domu kultury. Może nie obciach ale jak to brzmi, to pewnie pojedzie do Gliwic bo tam w teatrze wystąpi :) Warto zwrócić uwagę na osiągnięcia teatru impresaryjnego w Szczawnie. Zobaczcie jak dużym prestiżem się cieszy. Mając taki teatr możliwa jest organizacja festiwali, udostępnianie sceny dla przedpremierowych występów gdzie aktorzy wsłuc[...]ą się w publiczność by nadać sztuce ostatni szlif przed premierą, zapraszanie trup teatralnych itd., itp. Sądzę też, że poszerzy się paleta możliwych działań do sfinansowania z zewnętrznych funduszy w tym z Ministerstwa oraz otworzy pole do pozyskanie sponsorów, bo dla firm też lepiej brzmi dofinansowanie przedstawienia teatralnego niż występ w domu kultury, wszak każdy jest troszkę snobem, ja też ;) W sumie jak dla mnie szansa na rozwój i kolejny krok by wyrwać Rudę z postrzegania jej jako miasta robotniczego. A tak na marginesie wiecie, że obok Teatru Muzycznego w Gliwicach działa studium wokalno - baletowe, gdzie absolwenci są rozchwytywani jak świeże bułeczki po całym kraju i świecie ;)
aloes69 napisał/a:
cast
To w takim razie proponuję żeby Ruda Śląska nie była miastem tylko City, tak po "amerykańcku" a wtedy jaki to prestiż na zewnątrz:)))
cast napisał/a:
tadek
Aloesie - tutaj nie chodzi o prestiż czy obciach, tylko o to czy nas na to stać czy nie. Kolejny wydatek po Aquadromie spadnie na barki miasta, a w planach już następny, czyli Wielki Piec Huty Pokój. To takie polskie zaściankowe zastaw się a postaw się... Jeśli ludzie pracujący w MCK, a za chwilę w Teatrze dostaną z uwagi na większą liczbę obowiązków solidne podwyżki (bo pracują za grosze) a koszt utrzymania tej jednostki nie wzrośnie - jestem za teatrem, jeśli nie to dajmy spokój.
tadek napisał/a:
???
Po pierwsze nie Dom Kultury - tylko Miejskie Centrum Kultury i dalej brak konkretów co się zmieni...Jakie korzyści ?? Wszystko co jest opisane powyżej, może realizować Miejskie Centrum Kultury.
??? napisał/a:
aloes69
Rety, czy mnie ocenzurowano słowo wsłuchiwać się we właściwej odmianie, dobrze widzę ? Przecież przyrodzenie pisze się przez samo h ;) :)
aloes69 napisał/a:
miodek
A właśnie ,że przez ,,ch" Wiem ,że tego nie uczono w szkole ale tak się pisze ,dlatego z automatu , a nie przez żadnego cenzora ci to usunięto, tak jak mi automat jak przypuszczam wytrąci tę końcówkę z ...przypu .Mylę się ?
miodek napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe