Z cyklu "Twoja spółdzielnia" - MGSM "Perspektywa"
Dodano:
Czas czytania: 13 min.

Z cyklu „Twoja spółdzielnia” – MGSM „Perspektywa”

Chcemy przedstawić Wam cykl rozmów z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych funkcjonujących na terenie Rudy Śląskiej.

 

O inwestycjach, planach i danych dotyczących spółdzielni MGSM „Perspektywa" opowiada Aleksandra Wilk,  z-ca Prezesa ds. eksploatacji.

 

Barbara Pilocik: Zacznijmy od ogólnych danych: Od kiedy istnieje MGSM "Perspektywa", ile osób zrzesza, iloma budynkami zarządza, ile mieszkań znajduje się w jej zasobach? Proszę powiedzieć jeszcze, gdzie w mieście znajduje się najwięcej nieruchomości "Perspektywy"?

 

Aleksandra Wilk: MGSM „ Perspektywa” rozpoczęła swoją działalność 1 kwietnia 1995 roku. W tym roku obchodziliśmy 20-lecie istnienia. Przytoczę tu kilka liczb:

  • Liczba budynków mieszkalnych to 723
  • Liczba lokali mieszkalnych: 11 726
  • Liczba mieszkańców: 28 825, w tym 2 729 członków
  • Liczba wspólnot mieszkaniowych zarządzanych przez spółdzielnię: 15 (wszystkie dane liczbowe na koniec 2014 r.)
  • Zasoby spółdzielni znajdują się na terenie czterech miast:

-        Katowice: 2 budynki

-        Chorzów: 54 budynki

-        Świętochłowice: 67 budynków

-        Ruda Śląska: 600 budynków we wszystkich dzielnicach miasta za wyjątkiem Halemby.

Najmniej budynków jest na terenie Orzegowa, najwięcej natomiast w dzielnicach Ruda, Wirek, Bykowina.

 

Jakie inwestycje planują Państwo wykonać w najbliższym czasie, latach?

Myślę, że pytając o inwestycje, ma Pani na myśli zamierzenia remontowe. W roku 2015 zamierzamy zrealizować roboty na łączną kwotę rzędu 14,3mln zł. Na terenie Rudy Śląskiej chcemy między innymi wyremontować 21 dachów, docieplić  elewacje 4 budynków (w tym na trzech z likwidacją acekolu), wykonać remont elewacji 3 budynków zabytkowych, doprowadzić centralne ogrzewanie z sieci do 1 budynku, tj. dla 64 mieszkań i wymienić dwa dźwigi osobowe.

Ponadto zamierzamy wyremontować instalacje elektryczne w 9 budynkach, wymienić instalacje wod-kan w 7 budynkach i gazową w 2 budynkach. Pomalowane zostaną klatki schodowe w 12 budynkach. Znaczne kwoty przeznaczone są na wymianę okien w lokalach mieszkalnych, klatkach schodowych i piwnicach oraz drzwi wejściowych do budynków.

Ważnym zadaniem jest też budowa parkingów i miejsc postojowych oraz remonty chodników i dróg osiedlowych. Z uwagi na wiek znacznej części zasobów spółdzielni, duży nacisk kładziemy na remonty kominów, realizując zalecenia wynikające z przeglądów kominiarskich.

W latach następnych zamierzamy kontynuować roboty we wszystkich wymienionych dziedzinach, kładąc nacisk w pierwszej kolejności na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców, utrzymanie i poprawę stanu technicznego budynków, termomodernizację. Duży nacisk chcemy położyć na poprawę standardu (uciepłownienie), estetyki budynków i ich otoczenia.

Spółdzielnia nasza chce podjąć też nowe wyzwanie, jakim jest budowa nowych mieszkań. Na terenie po wyburzonych obiektach zamierzamy wybudować nowe budynki mieszkalne – ale to chyba temat na oddzielną rozmowę.

 

Zapewne na taką się umówimy. Przejdźmy teraz do innego tematu. Mieszkańców częstozastanawia temat eksmisji mieszkaniowych. Proszę powiedzieć, kogo dotyczy takie postępowanie? Czy istnieje jakiś próg zadłużenia, od którego lokator zostaje pozbawiony mieszkania? Można krótko wyjaśnić całą procedurę.

 

Zaległości czynszowe są niewątpliwie jednym z istotniejszych problemów w działalności spółdzielni. Na koniec 2014 roku kwota zaległości wynosiła prawie 15,3 mln zł, czyli więcej niż wynosi roczne naliczenie na fundusz remontowy. Widać więc, jak ważne są działania windykacyjne prowadzące z jednej strony do odzyskania jak największych środków, a  z drugiej strony do ograniczania liczby dłużników i zapobiegania powstawaniu nowych zaległości. Kolejne etapy postępowania w przypadku powstania zaległości to informacja o stanie salda, wezwanie do zapłaty, próby nawiązania bezpośredniego kontaktu z dłużnikiem i wskazanie możliwości pomocy w spłacie długów w postaci rozłożenia ich na dogodne raty, starania się o dodatek mieszkaniowy itp. Ostatecznością w całym ciągu działań windykacyjnych jest eksmisja. W zależności od indywidualnej sytuacji dłużników jest orzekany wyrok o eksmisji na bruk lub do lokalu socjalnego. Nawet wtedy istnieje jeszcze szansa spłaty długu - jeżeli przed wyznaczonym dniem eksmisji dłużnik spłaci wszystkie zobowiązania wobec spółdzielni, zarząd może zdecydować o odstąpieniu od wykonania wyroku. W roku 2014 wykonane zostały 54 wyroki na bruk i 34 do lokali socjalnych.

Należy tu zwrócić uwagę, że pozew o eksmisję może zostać złożony również w sytuacji, gdy lokator notorycznie zakłóca porządek domowy, dewastuje budynek, czyni bardzo uciążliwym życie sąsiadów. Są to jednak przypadki bardzo rzadkie.

 

Ze strony internetowej spółdzielni:

Za okres 01.01.2015 do 30.06.2015 z uwagi na nieterminowe regulowanie zobowiązań wysłano do osób zalegających z płatnościami 665 wezwań do zapłaty. Osoby, które wyrażają chęć na dobrowolną spłatę zaległości, posiadają możliwość zawarcia ze spółdzielnią ugody dotyczącej ratalnej spłaty należności. Od początku rokuzawarto łącznie 168 takich ugód. Ilość zawartych ugód na poszczególnych Rejonach Obsługi Nieruchomości oraz liczba zadłużonych mieszkań powyżej dwóch miesięcy przedstawia się następująco:

 

RON-1 - Liczba zawartych ugód: 48, Liczba zadłużonych lokali powyżej 2-miesięcy: 294

RON-2 - Liczba zawartych ugód: 52, Liczba zadłużonych lokali powyżej 2-miesięcy: 373

RON-3 - Liczba zawartych ugód: 48, Liczba zadłużonych lokali powyżej 2-miesięcy: 432

RON-4 - Liczba zawartych ugód: 20, Liczba zadłużonych lokali powyżej 2-miesięcy: 179

 

Spora grupa osób zadłużonych unika jednak kontaktu z sekcją windykacji, nie reaguje na wezwania do zapłaty oraz nie wywiązuje się z zawartych wcześniej ugód i zobowiązań do spłaty długu. Spółdzielnia w związku z nieudaną windykacją polubowną kieruje zatem sprawy na drogę postępowania sądowego. W związku z czym:

- skierowano do sądów 465 pozwów o zapłatę,

- uzyskano 322 nakazów zapłaty,

- 18 spraw trafiło na drogę sądową, w celu uzyskania wyroku o eksmisję z zajmowanego lokalu,

- uzyskano 18 wyroków o eksmisję z prawem do lokali socjalnych oraz 12 wyroków w których orzeczono o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego.

 

Ostatecznie, po bezskutecznym dochodzeniu należności, do dnia 30.06.2015r. wykonano 26 eksmisji (z czego 9 eksmisji do lokali socjalnych oraz 7 do tzw. "pomieszczeń tymczasowych").

 

W jaki sposób mieszkańcy mogą wpływać na działania spółdzielni? Jak angażować się w jej życie?

Każdy mieszkaniec może aktywnie włączyć się w życie spółdzielni, przede wszystkim dbając o otoczenie swego miejsca zamieszkania, zapobiegając dewastacjom, utrzymując ład i porządek we wspólnych częściach nieruchomości. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie lokatorów dotyczące poprawy bezpieczeństwa i estetyki. Prosimy o bieżące zgłaszanie zauważonych nieprawidłowości, usterek, wniosków dotyczących poprawy naszych działań. Członkowie Spółdzielni mogą i powinni brać czynny udział w Walnym Zgromadzeniu Członków, które jest najważniejszym organem Spółdzielni i decyduje o jej kształcie i kierunkach jej działania.

 

(Przyp. red.: Kto nie jest Członkiem Spółdzielni, może nim zostać. Zgodnie z zapisem par. 5 ust. 4 Statutu: "Członkiem Spółdzielni może być osoba:

1) której w budynku stanowiącym własność (współwłasność) Spółdzielni przysługuje:

a) spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego,

b) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego tub lokalu o innym przeznaczeniu,

c) odrębna własność;

2) która na podstawie zawartej ze Spółdzielnią umowy oczekuje na ustanowienie:

a) spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,

b) odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego,

c) odrębnej własności lokalu o innym przeznaczeniu")

 

Co według Państwa wymaga poprawy w funkcjonowaniu spółdzielni, a co traktują Państwo jako sukces MGSM "Perspektywa"?

Co należy poprawić w funkcjonowaniu spółdzielni? Chcielibyśmy jeszcze sprawniej reagować na zgłaszane przez lokatorów bolączki, poprawić system obsługi naszych klientów w administracjach i biurze zarządu. A nasze sukcesy? Chwalić się nie wypada, niech ocenią nas inni. Możemy tylko stwierdzić, że dwadzieścia lat funkcjonowania przyniosło efekt w postaci kilkuset wyremontowanych dachów, kilkudziesięciu docieplonych elewacji, tysiącach wymienionych drzwi i okien, wielu kilometrów wymienionych instalacji i ogólnej poprawie stanu technicznego, standardu i estetyki naszych zasobów.

 

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

 

Dane spółdzielni:

MGSM "Perspektywa"

ul. ks. L.Tunkla 147

41-707 Ruda Śląska

http://www.perspektywa.com.pl/

Autor / Źródło
Barbara Łukomska-Piłat / Barbara Pilocik

Komentarze (34) DODAJ

olo
Poczekajcie na artykuł o Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej! Wtedy to dopiero będą komentarze ... ;-)
olo napisał/a:
bonifacy rozpierduch
No, no, no, będzie jazda bez trzymanki.
bonifacy rozpierduch napisał/a:
inkasent
Widaćc hyba nie ma nikogo zadowolonego z tej "spółdzielni". Redakcji proponuje stworzenie krótkiego artykułu z poradnikiem jak stworzyć w bloku wspólnote - to wygląda na ważny dla miszkańców temat.
inkasent napisał/a:
niebieski111
Z MGSM się nie uwolnisz. Zaby założyć wspólnotę musisz mieć zgodę bodajże 80% członków spółdzielni (całej spółdzielni!) a to setki/tysiące ludzi
niebieski111 napisał/a:
inkasent
*chyba
inkasent napisał/a:
niezadowolony lokator
W 2006 r. złożyliśmy wniosek do spółdzielni o wykonanie chodnika i parkingu,przy ul. Dunikowskiego 7 Do tej pory nic a jak się przyjdzie do spół.to nawet nie chcą słyszeć zawsze ta sama odpowiedź brak funduszu.Ale na dobre pensje do kierownictwa są. Płacimy a od spół. nic w zamian.A w wywiadach co spół.zrobiła to się chwalą. To się pytam za co spół. dostała certyfikaty dużo mówić a mało robić niech się zastanowią nad swoja działalnością mniej brać do siebie a dawać innym.
niezadowolony lokator napisał/a:
pier dola
Ludzie nie chodzicie na zebrania i za was decyduje garstka ludzi, którzy przychodza na nie służbowo.Stale do rad nadzorczych i rad niepotrzbnosiedlowych wybierani są ci sami z przewaga kadrowych pracowników tychże spółdzielni. Pytam więc kogo mają reprezentować was mieszkańców? śmiem wątpić.ZCzłonkowie rad nadzorczych zamiast dbać dbać o lokatorów sa od przyznawania premi prezesom i to jakich.Najwyższy czas zainteresować sie tym tak na poważnie i pogonic to towarzystwo.
pier dola napisał/a:
hajer
Gibko Gibko pogonić! Mosz racja!
hajer napisał/a:
ul.parkowa
Naprawa dachów to jedno,ale ściany zew budynków też są ważne..Już kilka lat temu mówiono o odnowie ul.Parkowej i nic jak dotąd.
ul.parkowa napisał/a:
lokator z parkowej 9.
Bardzo,ale to bardzo nie podoba mi się to,że od wielu już lat nikt nie myje klatek schodowych,ani okien czy drzwi wejściowych.Tak zarządcy zarządzili sobie żeby nie dać pracy tzw sprzątaczom.Jednak nie wszyscy mogą te klatki myć(bo np.mam 66 lat)i dla mnie jest to problem..Poza tym jest tak,że jeden umyje,a drugi nie i już jest złość i nieporządek.Mieszkam przy Parkowej i brud w korytarzu to norma..Na początku człowiek sprzątał,ale jeśli widzę młodsze o połowę kobieciny które karku do sprzątania nie nagną to ja też tego robić nie będę.I to mi się nie podoba najbardziej..
lokator z parkowej 9. napisał/a:
karolina
A co pracownicy spółdzielni sami sobie sprzątają biurka, korytarz mają firmę i my za to płacimy! Natychmiast zmienić zarządce.
karolina napisał/a:
cizia
Ja również uważam, że sposób zarządzania nieruchomościami, jaki prezentuje MGSM PERSPEKTYWA oraz kontakt z właścicielami odrębnych nieruchomości, jakie stanowią lokale mieszkalne zatrzymał się w czasach gierkowskich. 10 prezesów, 100 kierowników nadal myśli, że mają do czynienia, bez urazy, z bandą kretynów, którzy oddali im w zarządzanie swoje mieszkania. Ich działania kończą się na ciągłym koszeniu trawy i zamiataniu chodników wokół budynku, a w zimę na odgarnianiu śniegu oraz rzecz jasna na wysyłaniu podwyżek uchwalonych przez członków spółdzielni, którymi są seniorzy, na emeryturkach, łowiący ryby, mający wypasione auta i wszystko w 4 literach...Od kiedy to właściciel mieszkania nie ma nic do powiedzenia?????Obudźcie się ludzie!!Tak wcale nie musi być, jedno wykupione mieszkanie w budynku już można zorganizować wspólnotę, 7 wykupionych - musi być zarządca, ale nie z "urzędu" PERSPEKTYWA, która sobie nie radzi..na rynku jest wielu kreatywnych, młodych zarządców, którzy mogliby lepiej ogarnąć temat:)
cizia napisał/a:
.aga
Najgorsza spółdzielnia mieszkaniowa , pracownicy do wymiany . Spacerując po naszym osiedlu przeniesiesz się w czasie do lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.
.aga napisał/a:
edek
Mam takie pytanie?:) w budynkach spółdzielni lokatorzy mają myć sami okna na klatce schodowej oraz klatki schodowe zgodnie z regulaminem. Kto odpowiada za wypadki ??? Czy pracownicy spółdzielni sami myją podłogi i okna w siedzibie spółdzielni czy firma sprzątająca? Lokatorzy, właściciele mieszkań nie bądźmy bierni to tylko zarządca nieruchomości, którego można zmienić na innego!
edek napisał/a:
zawiedziona wlascicielka
Zapraszam na Zabrzańską 55, 57, 59.To trzeci świat. Zły stan chodników,brak dbałości o bloki przez 25 lat oprócz remontu dachu,malowania klatek, oraz wstawienia wejściowych drzwi nic nie robią.Jedyne bloki na Karmańskim bez CO i nie docieplone.Corocznie zalewane piwnice i klatki schodowe bo wypaczone okna drewniane na klatce.Nasi prezesi powiększają grono rodzinne i znajomych i tworzą miejsca pracy generując koszty które przerzucają na lokatorów.Czas pomyśleć o Wspólnocie dla własnego dobra.
zawiedziona wlascicielka napisał/a:
acias
Nic nie robić, ale wysokie premie co trzy miesiące to sobie wypłacają, a z okazji święta była zapewne potrójna nagroda, a co " kto bogatemu zabroni". Takie wielkie remonty robią że u nas schodząc po schodach, takie dziury są że widać piętro niżej jak ludzie chodzą. Dorze że sąsiad kiedyś złamał barierki po pijaku,ledwie się trzymały i musieli wstawić nowe , bo żadne zgłoszenia lokatorów nie pomagał że zagrażają zdrowiu i życiu dzieciom. Szkoda słów.
acias napisał/a:
kaliwrok
Ponad 700 budynków a docieplaja 4 na rok, całość zajme im 175 lat! Tempo powinno być conajmniej 10 razy wieksze! Chyba czas ruszyc z tematem wspolnoty mieszkaniowej.
kaliwrok napisał/a:
hanys
Daremna spółdzielnia! już lepsza jest CHSM, restrukturyzować tzn. zlikwidować natychmiast!!! Ludzie jeszcze myślą, że płacą płat na kopalnie:)
hanys napisał/a:
fafik
jeden z nowych budynków, oddany do użytku w roku 2000, tak budowano, żeby określona osoba po "wygraniu" przetargu na mieszkanie i lokal użytkowy miała wygodny zestaw, czyli mieszkanie na parterze i pod spodem fabryka; w tym celu w trakcie budowy zmieniono projekt rozkładu piwnic - taka to wesoła spółdzielnia - Polska w pigułce! Nie muszę dodawać, ze tajny przetarg na stawkę czynszu został wygrany a do kompletu otwarty przetarg na lokal użytkowy też
fafik napisał/a:
niezadowolona klientka
Najgorsza ze spoldzielni,remonty ha ha ha,z wysokosci 3pietra spadla plyta azbestowa na samochod wartosc naprawy 6500,wlasciciel z nerwow w szpitalu po udarze a oni nie poczuwaja sie do winy, szkoda ze to nie spadlo na przechodnia posiedzieliby sobie troche.
niezadowolona klientka napisał/a:
patryk
Wystarczy uważnie przeczytać ten artykuł, ile jest remontów i jakie a ile jest budynków. W moim bloku lokatorzy maja na koncie ponad 200tys na remont 0 zadłużonych lokatorów a mimo to nic się nie robi.
patryk napisał/a:
axel
Niechciana spuścizna komuny. Wspólnoty mieszkańców radzą sobie lepiej, opłaty są mniejsze a człowiek szybko załatwia swoją sprawę. Po co mi dział windykacji, rozbudowana administracja, 10 prezesów i zarząd ? Za wszystko płaci się dodatkowo co miesiąc w czynszu. Koszty rosną a "rynek" nie lubi mieszkań pod spółdzielnią dlatego też tak trudno je odsprzedać.
axel napisał/a:
będzie co robić oj będzie
pewnie że niższe opłaty tam nie utrzymuje się darmozjadów.Tam nie ma rad nadzorczych rad osiedla nikomu do niczego przydatnych.Biorących pieniądze za spotkania towarzyskie.Proszę wnikliwie prześledzić składniki czynszów to szlag człowieka ma trafić. Dajemy się doić cwanym pijawom, które obrastają w tłuszcz i to za naszą własną akceptacją.Jak najszybciej to wszystko należy wypie...... na zbity pysk i się skończy sielanka dla niektórych.
będzie co robić oj będzie napisał/a:
marek743
Dyć łoni robiom jak pan FERDYNANT KIEPSKI tak robić coby nic niyrobić akapuch jest
marek743 napisał/a:
ciekawe
Spółdzielnie to jedne z ostatnich komunistycznych tworów, które powinny zostać zlikwidowane jak najszybciej.
ciekawe napisał/a:
klej
Nie ma czym sie chwalić czekam na niektóre sprawy juz 4 lata. Generalnie opłaty są bardzo wysokie, prac remontowych nie widać, proste sprawy trwaja latami.
klej napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe