Wybrano nowy Rząd. Marek Wesoły został odwołany z funkcji wiceministra Aktywów Państwowych
Przedwczoraj Sejm wybrał na premiera Donalda Tuska. W związku z tym wczoraj ze swoimi funkcjami pożegnali się dotychczasowi ministrowie. Wśród nich znalazł się Marek Wesoły, który dotychczas pełnił funkcje Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Transformacji sektora Górniczego i Energetyki.
Nowy Rząd powołany
W poniedziałek, 11 grudnia Sejm nie udzielił wotum zaufania premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Za udzieleniem wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego zagłosowało 190 posłów, 266 było przeciw.
W związku z tym zgodnie z Konstytucją inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejął Sejm. Kluby KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy wystawiły wspólnego kandydata na premiera - Donalda Tuska. W poniedziałkowym głosowaniu otrzymał on 248 głosów.
Dzisiaj prezydent Andrzej Duda zaprzysiężył nowych ministrów. Tak prezentuje się nowy rząd:
- wicepremier i minister obrony narodowej - Władysław Kosiniak-Kamysz,
- wicepremier i minister cyfryzacji - Krzysztof Gawkowski,
- minister finansów - Andrzej Domański,
- minister spraw zagranicznych - Radosław Sikorski,
- minister rolnictwa - Czesław Siekierski,
- minister edukacji - Barbara Nowacka,
- minister nauki - Dariusz Wieczorek,
- minister sprawiedliwości - Adam Bodnar,
- minister ds. UE - Adam Szłapka,
- minister sportu - Sławomir Nitras,
- minister przemysłu - Marzena Czarnecka (resort z siedzibą w Katowicach),
- minister aktywów państwowych - Borys Budka,
- minister zdrowia - Izabela Leszczyna,
- minister infrastruktury - Dariusz Klimczak,
- minister rozwoju i technologii - Krzysztof Hetman,
- minister kultury - Bartłomiej Sienkiewicz,
- minister funduszy i polityki regionalnej - Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz,
- minister klimatu - Paulina Hennig-Kloska,
- minister ds. polityki senioralnej - Marzena Okła-Drewnowicz,
- minister ds. równości - Katarzyna Kotula,
- minister ds. społeczeństwa obywatelskiego - Agnieszka Buczyńska,
- koordynator służb specjalnych - Tomasz Siemoniak,
- szef KPRM - Jan Grabiec.
Marek Wesoły żegna się ze stanowiskiem wiceministra
W związku z powołaniem nowego rządu wczoraj ze swoimi funkcjami pożegnali się dotychczasowi ministrowie. Wśród nich znalazł się Marek Wesoły, który dotychczas pełnił funkcje Sekretarza Stanu w Ministerstwie AktywówPaństwowych oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Transformacji sektora Górniczego i Energetyki. Swoją funkcję rudzianin pełnił od 1 marca br. Odpowiadał za rozwój przemysłu górniczego i hutniczego.
- Z dniem wczorajszym zostałem odwołany przez Premiera Mateusza Morawieckiego ze stanowiska Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Transformacji sektora Górniczego i Energetyki. Choć ministrem byłem niespełna 10 miesięcy, to był to dla mnie duży zaszczyt a przede wszystkim odpowiedzialność. DziękujęPremierowi, Jackowi Sasinowi oraz wszystkim współpracownikom w ministerstwie. Dziękuję Prezesom Spółek, które nadzorowałem za Waszą fachowość i wspólne działania dla dobra Polski i Polaków. Dziękuję wszystkim bez wyjątku przedstawicielom strony społecznej, nie zawsze było łagodnie, ale zawsze konstruktywnie. Dziękuję wszystkim Pracownikom górnictwa, hutnictwa i Energetyki. Wasza praca jest ważna dla Polski i musi być chroniona i doceniana. Wszystkim życzę pomyślności. No i pracujemy dalej... do zobaczenia - napisał Marek Wesoły.
Marek Wesoły to znana postać zarówno lokalnej, jak i krajowej polityki. Warto przypomnieć, że polityk trzykrotnie kandydował na stanowisko prezydenta miasta Ruda Śląska. W 2014 i 2018 kandydował na prezydenta miasta, zajmując kolejno trzecie miejsce (11,45% głosów) i drugie miejsce (38,23% poparcia w drugiej turze). Mandat na posła na Sejm IX kadencji w okręgu katowickim uzyskał podczas wyborów parlamentarnych w 2019 roku. W 2022 po raz trzeci kandydował w przedterminowych wyborach na prezydenta Rudy Śląskiej rozpisanych po śmierci Grażyny Dziedzic. Wystartował ze swojego komitetu wyborczego, uzyskując poparcie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W głosowaniu zajął trzecie miejsce z poparciem na poziomie ponad 26%. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję (z wynikiem 9915 głosów).
Komentarze (67) DODAJ