Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź w jaki sposób przeliczane są głosy
Już 13 października Polacy wybiorą swoich reprezentantów do Sejmu i Senatu. Podczas wyborów parlamentarnych 2019 wybierzemy 460 posłów na Sejm i 100 senatorów. Jak zagłosować? Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu i Senatu? Sprawdź!
Jak zagłosować?
13 października głosujący dostaną dwie karty do głosowania. Na jednej (wybory do Sejmu) będą listy komitetów z nazwiskami kandydatów, na drugiej (wybory do Senatu) znajdą się kandydaci ułożeni w kolejności alfabetycznej.
Głosowanie polega na postawieniu co najmniej dwóch przecinających się linii w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Każdemu wyborcy przysługuje jeden głos w wyborach do Sejmu i jeden w wyborach do Senatu.
Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu?
Polska podzielona jest na 41 okręgów, z których wybieramy od 7 do 20 posłów. Po zakończeniu głosowania zliczane są wszystkie głosy zdobyte przez poszczególne komitety. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały co najmniej 5% lub w przypadku koalicji 8% głosów. W podziale mandatów uczestniczą też komitety wyborców zrzeszonych w organizacjach mniejszości narodowych, których nie obowiązują progi wyborcze.
W przypadku wyborów do Sejmu zastosowanie ma tzw. metoda d’Hondta. Jeżeli dany komitet przekroczy próg wyborczy, to oblicza się dla niego tzw. iloraz wyborczy, czyli dzieli się liczbę oddanych głosów przez kolejne liczby naturalne (1, 2, 3 itd.). Liczb tych jest tyle, ile mandatów do przydzielenia. Wówczas o podziale miejsc pomiędzy komitetami decyduje wielkość obliczonych w ten sposób ilorazów.
Załóżmy, że w okręgu wybieranych jest 10 posłów spośród kandydatów zgłoszonych przez komitety wyborcze: A, B, C i D. Liczbę głosów otrzymanych przez komitet wyborczy A np. 100 tys. dzielimy przez kolejne liczby naturalne (1, 2, 3 itd.). Tak samo dzielone są wyniki pozostałych komitetów. Wyniki tego dzielenia porządkujemy od największego do najmniejszego. Jeżeli w okręgu wybieramy 10 posłów, to 10 najwyższych wyników daje mandaty posła. Mandaty z poszczególnych komitetów otrzymują kandydaci z największą liczbą głosów.
Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Senatu?
W przypadku wyborów do Senatu za wybranego na senatora w danym okręgu wyborczym uważa się tego kandydata, który otrzymał najwięcej oddanych głosów ważnych (zasada większości). Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów otrzymało liczbę głosów uprawniającą do uzyskania mandatu, o pierwszeństwie rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów uzyskał więcej głosów.
Kiedy poznamy wyniki wyborów?
Pierwsze sondażowe wyniki poznamy zaraz po zakończeniu głosowania 13 października dzięki badaniu exit poll. Natomiast na oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019 będziemy musieli poczekać kilka dni.
Dodaj komentarz