Wspólne działania służb ratunkowych w Rudzie Śląskiej: ćwiczenia w zakładzie Nik-Pol
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Wspólne działania służb ratunkowych w Rudzie Śląskiej: ćwiczenia w zakładzie Nik-Pol

W czwartek, 12 czerwca na terenie zakładu Nik-Pol w Rudzie Śląskiej, specjalizującego się w przetwórstwie mięsa, odbyły się ćwiczenia mające na celu sprawdzenie skuteczności i koordynacji działań w ramach Miejskiego Planu Ratowniczego. W pierwszej części ćwiczeń przeprowadzono próbę ewakuacji całego zakładu, w której wzięło udział ponad 300 pracowników. Po jej zakończeniu zaprezentowano pokaz praktycznego użycia gaśnic, który miał na celu zapoznanie uczestników z metodami reagowania w przypadku zagrożenia pożarem.

Scenariusz incydentu chemicznego – zagrożenie amoniakiem

Scenariusz ćwiczeń zakładał poważny incydent – rozszczelnienie instalacji amoniaku, które stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób.

- W odpowiedzi na zagrożenie, służby ratunkowe natychmiast przystąpiły do ewakuacji strefy zagrożenia, udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym oraz przeprowadzania ich dekontaminacji. Zabezpieczenie terenu oraz wyznaczenie strefy bezpiecznej były kluczowe przed rozpoczęciem działań przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego „KATOWICE–PIOTROWICE”, która podjęła akcję uszczelnienia instalacji amoniakalnej i neutralizacji zagrożenia chemicznego - mówił st. kpt. mgr inż. Maciej Małczak, oficer prasowy PSP Ruda Śląska.

Współpraca służb ratunkowych i wsparcie ze strony lokalnych służb porządkowych

W ćwiczeniach aktywnie uczestniczyli strażacy z OSP Ruda Śląska, którzy wspierali działania ewakuacyjne oraz udzielanie pierwszej pomocy. Przedstawiciele Policji i Straży Miejskiej z Rudy Śląskiej także zaangażowali się w zapewnienie bezpieczeństwa, kierowanie ruchem oraz utrzymanie porządku publicznego podczas całej operacji. Ich rola w zabezpieczaniu terenu była kluczowa dla sprawnego przebiegu ćwiczeń.

Udział młodzieży w ćwiczeniach – realistyczne odwzorowanie sytuacji kryzysowej

Cennym elementem ćwiczeń była obecność uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Herberta Clarka Hoovera w Rudzie Śląskiej, którzy pełnili rolę pozorantów – osób poszkodowanych i ewakuowanych. Dzięki temu możliwe było realistyczne odwzorowanie sytuacji kryzysowej, co znacząco wzbogaciło doświadczenie uczestników ćwiczeń oraz umożliwiło lepsze przygotowanie do działania w rzeczywistych warunkach.

- Całość ćwiczeń przebiegła sprawnie, a ich rezultaty pozwolą na dalsze doskonalenie procedur ratowniczych oraz współpracy między służbami w przypadku zagrożenia chemicznego i ekologicznego. Regularne ćwiczenia tego typu są kluczowe dla podnoszenia skuteczności działań ratunkowych w sytuacjach kryzysowych - mówił st. kpt. mgr inż. Maciej Małczak, oficer prasowy PSP Ruda Śląska.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek / fot. st. ogn. Dawid Strączek

Komentarze (4) DODAJ

urwis
Pożar odpadów w Rudzie Śląskiej przy granicy ze Świętochłowicami to był w ramach ćwiczeń czy utylizacja odpadów o których już kiedyś pisaliście.
urwis napisał/a:
kpina + ironia / szydera
Podczas ćwiczeń - och i ach, a gdy przyjdzie prawdziwa akcja, jak w Bolkowie, to jeden drugiego postrzeli xDD Cud, że tam nikt nie zginął xDDD
kpina + ironia / szydera napisał/a:
zielony ład
Najlepsze antidotum na wszystko to fajzer i moderna po 2 dawki i 3 dawki dzonsona żadnej maski nie potrza....nawet tlenowej....
zielony ład napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe