Wielki Piec należy do miasta!
Wielki Piec należy do miasta!
Dodano:
Czas czytania: 5 min.

Wielki Piec należy do miasta!

Po wielu staraniach Wielki Piec Huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej stał się własnością miasta. Wczoraj notarialnie została sfinalizowana ostatnia transakcja w tej sprawie.

Pozyskaliśmy do naszego zasobu prawdziwą perełkę industrialną, która ma szansę stać się charakterystycznym obiektem na mapie nie tylko miasta, ale i całego Śląska – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Miasto pozyskało Wielki Piec poprzez zamianę nieruchomości ze spółką Stalmag, która otrzymała prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynku Bramy II, czyli byłej portierni Huty „Pokój”. W zamian, na takich samych zasadach, miasto nabyło obiekt Wielkiego Pieca wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą. Różnica w wartościach obu nieruchomości wynosiła ponad 90 tys. zł. które zostały już przez miasto zapłacone.

Wielki Piec jest spuścizną naszej industrialnej historii, dlatego to nasz obowiązek, by o niego zadbać i zachować go dla przyszłych pokoleń. Nadanie nowych funkcji temu zabytkowi, ze względu na zakres i koszty przedsięwzięcia, będzie procesem rozłożonym w czasie. Będziemy jednak starać się maksymalnie wykorzystać wszystkie możliwości pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania dla tej inwestycji. Mam nadzieję, że jak najszybciej uda wpisać się ten obiekt na Szlak Zabytków Techniki – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Kolejnym krokiem na drodze rewitalizacji Wielkiego Pieca będzie dwuetapowy konkurs nadzorowany przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. W pierwszym, otwartym etapie, pracownie projektowe będą miały za zadanie przedstawić szkicowy plan zagospodarowania obiektu. Przesłane koncepcje zostaną ocenione przez jury konkursowe, które wybierze kilka z nich do dalszego, szczegółowego opracowania. Główną nagrodą w konkursie będzie możliwość podpisania umowy na wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego zagospodarowania Wielkiego Pieca.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Rudy Śląskiej działki, na których stoi Wielki Piec, są oznaczone symbolem 34UP, co oznacza tereny zabudowy usługowej o charakterze publicznym z przeznaczeniem gruntów pod obiekty usługowe, przede wszystkim kulturalne, rekreacyjne czy gastronomiczne.

Taki rodzaj zagospodarowania przewidzieliśmy w konkursie – mówiŁukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków. – Wielki Piec ma być dostępny dla mieszkańców, którzy znajdą tutaj miejsce na to, by odpocząć np. przy filiżance kawy, posłuchać koncertu, obejrzećwystawę czy popatrzeć na piękną panoramę Śląska. Ze szczytu Wielkiego Pieca można dojrzeć nawet Beskidy – mówi.


Przypomnijmy, że Wielki Piec Hutniczy wchodził pierwotnie w skład zabudowań nowobytomskiej Huty „Pokój”, która została założona w 1840 roku. Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa sprawił, że huta szybko stała się największym tego typu zakładem w okolicy. W 1907 roku huta posiadała już 6 wielkich pieców. To w tym miejscu Tadeusz Sendzimir uruchomił pierwszą walcarkę blach na zimno swojego pomysłu. Innowacyjność opracowanego przez niego procesu polegała na walcowaniu blachy z równoczesnym jej rozciąganiem. W latach powojennych nowobytomska huta była największym zakładem metalurgicznym w Polsce.

Wielki Piec uruchomiono w 1968 roku, co zarejestrowała nawet Polska Kronika Filmowa. Wzniesiono go w głębi zakładu, a następnie przesunięto we właściwą lokalizację za pomocą stalowych lin. Budowa urządzenia trwała zaledwie 105 dni, zamiast szacowanego 1,5 roku. Po niespełna 20 latach funkcjonowania Wielki Piec okazał się przestarzały i nieefektywny, w związku z czym zdecydowano o jego modernizacji. Prace remontowe ukończono w 1987 roku. Zmieniono wówczas profil produkcyjny urządzenia, przestawiając je na wytop żelazomanganu. Huta „Pokój” była wtedy jedynym w kraju producentem tego stopu. Kolejna modernizacja urządzenia miała miejsce w latach 1995-1997, jednak na wznowienie produkcji zdecydowano się dopiero w 2004 roku. Obiekt przejęło wówczas Konsorcjum „Eurostal Inwestycje”, przekształcone wkrótce w Stalmag Sp z o.o. Wysoka awaryjność urządzenia oraz negatywny wpływ odpadów produkcyjnych na środowisko szybko zdecydowały o ostatecznym wygaszeniu Wielkiego Pieca, co nastąpiło w lutym 2005 roku. Pod koniec 2012 r. decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach wpisany został do rejestru zabytków.

Autor / Źródło
Sylwia Machowska / UM Ruda Śląska

Komentarze (22) DODAJ

mieszkaniec
masakra tak tak tak to jest wlasnie to na co czekal kazdy mieszkaniec miasta bo ten piec jest mi tak potrzebny ze niewiem co bym bez niego zrobil to tak samo bezsensowne jak biblioteka na chebziu - wydatki wydatki wydatki wydatki a nikt z tego nie korzysta a chodniki dziurawe a drogi szutrowe - my tego chcemy chcemy miec smietnik tam gdzie potrzebny chcemy rowne chodniki rowne drogi a nie po szutrze jezdzic jak na wsi a piec NA CO TO KOMU
mieszkaniec napisał/a:
adam
Jedna z nielicznych - nie mniej właściwych decyzji prezydent miasta. Oceniam, ze to budowla godna właściwej opieki i ewentualnych remontów niz zaniedbania i pozwolenia na wyniszczenie czy upadek elementu huty, dzieki, któremu mogła i może właściwie funkcjonowac i dawać stanowiska pracy dla pracowników przy jego obsłudze.Natomiast "trupem" mozna raczej nazwać większa część miasta, a nie zakupiony piec.
adam napisał/a:
adam
Jedna z nielicznych - nie mniej właściwych decyzji prezydent miasta. Oceniam, ze to budowla godna właściwej opieki i ewentualnych remontów niz zaniedbania i pozwolenia na wyniszczenie czy upadek elementu huty, dzieki, któremu mogła i może właściwie funkcjonowac i dawać stanowiska pracy dla pracowników przy jego obsłudze.Natomiast "trupem" mozna raczej nazwać większa część miasta, a nie zakupiony piec.
adam napisał/a:
stev
Czas było kupić Stare drewniane ustympy (hajżle) to bił by większy pożytek bo w mieście niema się Kaj wyjechać jak prziciśnie.
stev napisał/a:
grześ
Stev, jak wytrzeźwiejesz to poczytej coś napisoł i rypnij tym pustym dzbanem o framuga.
grześ napisał/a:
wyborca
A na co nam ten piec na tym miejscu mogło powstać osiedle dla ludzi
wyborca napisał/a:
xd
Wykorzystać stary piec do utylizacji śmieci, jestem za.
xd napisał/a:
felek
Aż strach pomyśleć ile renowacja tego cuda będzie kosztowała.Czy to była dobra decyzja kupując "trupa"?
felek napisał/a:
ola
Jaki trup , piec uruchomiom i bydom w nim polić idiotów co piszom take gupie komentarze.
ola napisał/a:
ppp
To TY bydziesz piyrszo, powodzynia.
ppp napisał/a:
tak wygląda baleron
Kolega Mariot wyjaśnił zasadność inwestycji. Nikt nie zapyta po co komu taki piec, więc nie spodziewaj się odpowiedzi.
tak wygląda baleron napisał/a:
jorg
Kupa złomu i tyle.
jorg napisał/a:
ewa
Złom to z ciebie jest,wyremontować i zrobić poziom widokowy do trzepania kasiory.
ewa napisał/a:
kol
A ciebie posadzić na samym wiyrchu jako miss Fryny.
kol napisał/a:
mariot
- Powiedz mi, po co jest ten mis?- Właśnie, po co?- Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?- Protokół zniszczenia.- Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.
mariot napisał/a:
tak wygląda baleron
Koniaczek... podwójny :-)
tak wygląda baleron napisał/a:
zdecydowany
Wielki piec należy do miasta, a podwyżki za wywóz śmieci należą do mieszkańców. Jupi!
zdecydowany napisał/a:
kret sztabowy
A w Ameryce biją murzynów! Patrz Pan jaka niesprawiedliwość społeczna. Mam dla Pana propozycję, zrób Pan z tego wielkiego pieca spalarnię śmieci. Będzie mniej śmieci należących do mieszkańców.
kret sztabowy napisał/a:
hans
moze 2 Auschwitz otwozyc?
hans napisał/a:
hans
moze 2 Auschwitz otwozyc?
hans napisał/a:
zdecydowany
To zróbmy to razem, pójdzie szybciej. Ja będę rozpalać, a Pan będzie dorzucać śmieci.
zdecydowany napisał/a:
kret sztabowy
Panie, ja jedynie wykopuję dobre pomysły. Rozpalaj Pan zmysły, niejeden podjarany będzie się u Pana palił do roboty. Pozdrawiam :-)
kret sztabowy napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe