W Rudzie Śląskiej powstaną dwa punkty szczepień powszechnych przeciw COVID-19
W Rudzie Śląskiej powstaną dwa punkty szczepień powszechnych przeciw COVID-19
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

W Rudzie Śląskiej powstaną dwa punkty szczepień powszechnych przeciw COVID-19

W Rudzie Śląskiej powstaną dwa punkty szczepień powszechnych przeciw COVID-19. Pierwszy z nich zlokalizowany zostanie na terenie szpitala miejskiego w Bielszowicach, natomiast drugi utworzony zostanie w hali MOSiR przy ul. Hallera w Nowym Bytomiu. Dzięki nim będzie można wykonać w naszym mieście dodatkowo nawet do 2 400 szczepień dziennie.  


"Zielone światło" dla dwóch masowych punktów szczepień w Rudzie Śląskiej

- "Zielone światło" na przygotowanie tych miejsc dał nam właśnie NFZ. Ich organizację realizować będziemy w porozumieniu i w ścisłej współpracy ze Szpitalem Miejskim w Rudzie Śląskiej. Punkty na przyjęcie dostaw szczepionek powinny być gotowe do 25 kwietnia. Oczywiście rozpoczęcie samych szczepień oraz ich liczba uzależnione już będą od dostępności samych preparatów - napisała prezydent Grażyna Dziedzic

Teraz oba miejsca muszą zostać odpowiednio dostosowane. Jak zaznacza prezydent Rudy Śląskiej, chodzi tu o wydzielenie odpowiednich przestrzeni oraz wyposażenie ich w niezbędny sprzęt. To także wyznaczenie zespołów szczepiących oraz ich przeszkolenie. 

- Musimy się także przygotować pod kątem logistycznym w zakresie odbioru i przechowywania szczepionek. Przed samym uruchomieniem punktów ich weryfikację w zakresie spełnienia wszystkich niezbędnych wymogów przeprowadzi NFZ oraz służby sanitarne - napisała prezydent Grażyna Dziedzic. 


Nawet do 2 400 szczepień dziennie więcej 

Każdy z dwóch Punktów Szczepień Powszechnych (PSP), które powstaną w Rudzie Śląskiej, będzie w stanie zrealizować od 500 do 1200 szczepień dziennie. 

- Oznacza to, że w przypadku zapewnienia stałych dostaw szczepionek, każdego dnia będziemy mogli wykonać nawet 2400 szczepień. W ten sposób możliwości zaszczepienia naszych mieszkańców znacznie się zwiększą. Jednak i tak kluczową rolę odgrywać będzie dostęp do samych szczepionek, tu uzależnieni będziemy od dostaw z rządowej Agencji Rezerw Materiałowych – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Punkty Szczepień Powszechnych są elementem Narodowego Programu Szczepień. Według założeń docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny być co najmniej dwa takie punkty. Jeden prowadzony ma być przez tzw. podmiot wykonujący działalność leczniczą (PWDL), zwany też populacyjnym punktem szczepień. W Rudzie Śląskiej jest to szpital miejski. Drugi, jako element sieci koordynowanej przez wojewodów, organizowany ma być od podstaw przez samorządy we współpracy z wybranym PWDL oraz w porozumieniu z NFZ. Każdy z tych punktów w przypadku miast powyżej 50 tys. mieszkańców powinien też być w stanie zrealizować przynajmniej 500 dawek szczepionki dziennie.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / UM Ruda Śląska

Komentarze (9) DODAJ

xxl
Już widzę ten [...] z samochodami że już nawet karetka nie wjedzie na teren szpitala.
xxl napisał/a:
emeryt
Może wreszcie zaszczepią 70+ bo mam pierwszy termin szczepienia na 19 maja a zgłosiłem się 22 stycznia br. A do końca kwietnia premier obiecał zaszczepić całe 60 +.
emeryt napisał/a:
fajerberga
Nie bój nic: będziesz pierwszy do szczepienia w przyszłym roku, bo jak doskonale wiesz - szczepionka chroni tylko przez kilka miesięcy... powodzenia :-)
fajerberga napisał/a:
kkkk
a to ciekawe :)
kkkk napisał/a:
tvn997
Ile trwa tresura psa przed szczepieniem ?
tvn997 napisał/a:
tvnazi
u ciebie od urodzenia trwa do tej pory
tvnazi napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe