Trwa naprawa fontanny bocznej na Placu Jana Pawła II – mieszkańcy czekają na efekt
Mieszkańcy Nowego Bytomia od kilku tygodni bacznie przyglądają się fontannie bocznej na Placu Jana Pawła II, która od jakiegoś czasu jest zepsuta i otoczona barierkami. Jak twierdzą, od momentu jej wyłączenia nie widać żadnych postępów w naprawie.
„Fontanna nie działa już od kilku dobrych tygodni, a nic się tam nie dzieje. Barierki stoją, ale nie widać żadnych robotników ani działań, które miałyby przywrócić fontannę do życia” – mówi jeden z mieszkańców Nowego Bytomia, który zwrócił uwagę na brak widocznych prac przy remoncie.
Pomimo tych obaw, Urząd Miasta zapewnia, że prace są w toku, a zakończenie remontu jest już na ukończeniu.
Remont fontanny na Placu Jana Pawła II – zakończenie prac wkrótce
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Urząd Miasta, w ramach naprawy fontanny wykonano szereg prac modernizacyjnych. Obejmowały one m.in. modernizację automatyki oraz instalacji elektrycznej w maszynowni, a także wymianę instalacji zasilania pomp technologicznych. Zmieniono także oprogramowanie, które odpowiada za prawidłowe działanie fontanny.
Przeprowadzono również naprawę systemu automatycznego dopuszczania wody oraz wymianę sond pomiarowych i pompy filtracyjnej. Kolejną częścią prac była wymiana niesprawnych opraw iluminacyjnych, które odpowiadają za oświetlenie fontanny. Dodatkowo uzupełniono oraz wyczyszczono płyty granitowe, w tym także dokonano ich fugowania.
Prace modernizacyjne są już na ukończeniu, a fontanna wkrótce powinna wrócić do swojego pierwotnego stanu, poprawiając estetykę i funkcjonalność placu.
- Stwierdzono uszkodzenia części wypływów fontanny, które zostały wymienione. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej zleciło również przegląd techniczny fontanny, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Roboty są obecnie na ukończeniu, a fontanna wkrótce wróci do pełnej sprawności - mówiła Agnieszka Piekorz-Hałczyńska, rzeczniczka rudzkiego magistratu.
Historia fontanny
Fontanna boczna pojawiła się na południowej pierzei placu około 1920 r., jeszcze wcześniej niż budynek obecnego magistratu. Nowy obiekt miał podkreślać reprezentacyjną funkcję placu. Zbudowana została w formie wodopoju, do dziś zachowały się oryginalne elementy w postaci trzech rzygaczy: dwóch w formie masek i jednego w formie stylizowanej głowy lwa. W latach 2009 - 2010, podczas przebudowy rynku, w miejscu starej fontanny powstała nowa, formą zbliżona do poprzedniej. Zachowano płaskorzeźby oraz blok z misą, który został umieszczony na nowej, zmodyfikowanej ścianie fontanny.
Dodaj komentarz