Tereny po kopalni "Pokój" z szansą na nowe zagospodarowanie
Dodano:
Czas czytania: 5 min.

Tereny po kopalni „Pokój” z szansą na nowe zagospodarowanie

Ruda Śląska będzie współpracować ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń w zakresie ponownego zagospodarowania terenów Kopalni Węgla Kamiennego "Pokój". List intencyjny w tej sprawie podpisali dziś prezydent Michał Pierończyk i prezes Jarosław Wieszołek.

Tereny po kopalni "Pokój" zostaną zagospodarowane

- Zagospodarowanie terenu po tak dużym zakładzie przemysłowym, leżącego na dodatek w centrum miasta, to spore wyzwanie. Struktura własnościowa sprawia, że kluczowe jest podejście właściciela nieruchomości. Dlatego tak cenne jest zaangażowanie władz SRK w procesy rewitalizacyjne w Rudzie Śląskiej - podkreśla Michał Pierończyk, prezydent miasta.

 

- Uwalniamy kolejne nasze tereny na rzecz lokalnych społeczności. Jak widać, wszystko idzie dość szybko i pod wspólnym mianownikiem: przyspieszenia dla rozwoju w duchu sprawiedliwej transformacji regionu. Cieszę się, bo ten ruch dynamizuje wspólne z Rudą Śląską działania. Pokazuje też, że SRK wykorzystuje swój wielki potencjał na inicjowanie korzystnych dla regionu i ludzi procesów- mówi Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Celem współpracy jest rewitalizacja terenu po KWK "Pokój" przy jednoczesnym wykreowaniu dla tego miejsca nowych funkcji. 

- Chcemy stworzyć tu miejsce dobre do życia, pracy i wypoczynku, z poszanowaniem naszego dziedzictwa poprzemysłowego - mówi Michał Pierończyk.

Rewitalizacja terenu po KWK "Pokój"

W sumie jest to 65 hektarów, należących do SRK, na których znajdują się 23 obiekty do wykorzystania bądź adaptacji. To między innymi budynek maszyny wyciągowej szybu Lech I z wieżą szybową, wieża wyciągowa oraz nadszybie szybu Lech II wraz zhalą sprężarek i budynek byłej maszyny wyciągowej J. Karol.

Jednym z głównych pól współpracy będzie wdrożenie założeń koncepcji masterplanu, opracowanego w 2021 roku oraz jego modyfikacja i uszczegółowienie dla dwóch obszarów. Pierwszy położony jest między ulicami: Czarnoleśną, Grochowską, Niedurnego, Obrońców Westerplatte i Traktem Rudzkim, drugi - między ulicami: Niedurnego, Kolejową, Szarotek, Szyb Andrzeja, Lecha.

Teren ma strategiczną lokalizację w centrum miasta, pomiędzy dzielnicami Nowy Bytom i Wirek, graniczy bezpośrednio ze zrewitalizowaną hałda pocynkową oraz amfiteatrem, będącymi częścią Traktu Rudzkiego. Masterplan zakłada przeznaczenie tego miejsca m.in. pod budownictwo mieszkaniowe i usługi.

- Cała rola miasta polega na tym, żeby stworzyć dobre warunki do tego, żeby jak najlepiej zagospodarować ten teren. Władztwo planistyczne jest po stronie każdej gminy, więc także miasta Ruda Śląska. Dwa kroki już zrobiliśmy - były to zmiana gminnego programu rewitalizacji oraz kończąca się zmiana studium. Teraz czeka nas trzeci krok, czyli zmiana planu zagospodarowania na tym rejonie tak, żeby te pomysły, które są wpisane w ogólnych kierunkach naszej współpracy z SRK, zostały zrealizowane. Teraz w planach mamy doprecyzowywanie planu zagospodarowania przestrzennego, który pozwoli na ogłoszenie przetargów i podział tych nieruchomości w sensie geodezyjnym - mówił Michał Pierończyk.

Do założeń koncepcji, dostosowane muszą zostać dokumenty strategiczne i planistyczne, przede wszystkim Gminny Program Rewitalizacji Miasta Ruda Śląsku do 2030 roku, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Ruda Śląska czy Miejscowy Plan Rewitalizacji. Ważnym zakresem współdziałania miasta i spółki będą kwestie pozyskania zewnętrznych środków finansowych na realizację tych zamierzeń.

Kopalnia "Pokój" funkcjonowała od 1902 roku

Kopalnia "Pokój" funkcjonowała od 1902 roku, jednak historia wydobycia węgla w tym rejonie rozpoczęła się znacznie wcześniej. Teren, którego dotyczy list intencyjny, należał pierwotnie do kopalni "Wanda - Lech", która w 1968 r. została przyłączona do kopalni "Pokój". W 2016 r. KWK "Pokój" funkcjonująca do tego czasu, jako samodzielny zakład, stała się jednym z ruchów górniczych nowo utworzonej KWK "Ruda". Wkrótce zapadła decyzja o wygaszeniu działalności kopalni. 1 stycznia 2017 r. SRK S.A. przejęła część dawnej KWK "Pokój" jako oddział "Pokój 1" spółki, w skład którego wchodziło 713 ha gruntu, 48 wyrobisk dołowych, 2 szyby górnicze oraz obiektów powierzchniowych. 3 marca 2022 r. SRK przejęła pozostałą część: 19,7 ha gruntu, 73 budynki, 137 budowli na powierzchni i 257 budowli na dole, która stała się oddziałem "Pokój II" spółki. 31 grudnia 2024 r. Oddział SRK - KWK Pokój zostanie formalnie zlikwidowany. Szyb Wanda wejdzie jako pompownia w struktury Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń należącego do SRK, zabezpieczając przed zatopieniem sąsiednie kopalnie.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / UM Ruda Śląska

Komentarze (15) DODAJ

ziga z wirku
No trochę sklepów by się przydało bo nima gdzie zakupów zrobić
ziga z wirku napisał/a:
berga i feta
Iscie fajno sprawa,bedom mieszkania po/50000 albo 60000tys,to hanysy mogom sie ino oblizywac,igruba spominac.
berga i feta napisał/a:
prowda
Będą jeszcze droższe min. 500 tyś. tylko dla bogaczy oraz desperatów chcących spłacać kredyt do śmierci. Zamiast tych drogich kwater mogli by wybudować pełno domów socjalnych. I właśnie w taki sposób zagospodarować te tereny.
prowda napisał/a:
górnik
Proszę władze miasta, by zabrały się do roboty zamiast szerzyć populistyczne wizje. Jeszcze nie zrealizowali projektu zmian zazielenienia placu JPII, o mniejszej powierzchni niż kilkadziesiąt ha. po KWK Pokój, a tu takie wielkie wizje. Może jakaś mała filia lotniska w Baranowie Panie i Panowie. Obietnice nic nie kosztują, więc do boju, ile fantazja dała.
górnik napisał/a:
tutejszy
Mam wielką prośbę do różnej maści farbowanych hanysów, proszę nie kaleczyć gwary śląskie.
tutejszy napisał/a:
j.b.
Co zamierzacie z tym terenem zrobić nie umiecie jasno napisać ludziom tylko lać wodę. A może to jakaś tajemnica ratusza bo nie rozumię, po co ten post
j.b. napisał/a:
multi culti
Donald będzie wiedział jak wykorzystać te tereny.Zostaniemy wzbogaceni kulturowo ,tyle tylko powiem
multi culti napisał/a:
boluś
W PALLAToni już sie cieszom ! Bydom nowe BLASZOKI !
boluś napisał/a:
maniek
Podziwiam pana Wieszolka.Najpierw dyr.sanatorium w Rabce, potem w Goczałkowicach, teraz inna branża górnictwo, parę lat temu kandydat na prezydenta Rudy Śląskiej. Przypominają mi się stare czasy ,jak dyrektorzy kopalń zamieniali się miejscami.
maniek napisał/a:
emerytka
Trzy lata temu to samo mówili o terenach po kopalni Nowy Wirek. I co ? Do dzisiaj nic się w tym temacie nie dzieje.
emerytka napisał/a:
spacer
Dzieje się tylko od strony Świętochłowic i Chorzowa Batorego ścina się drzewa na Hugo Bergu pod chaty deweloperskie. Będzie ich sporo. Powstaną też całe farmy fotowoltaiczne taki jest zamysł.
spacer napisał/a:
hanys oberschlesien
Dac polokom slonsk to dac małpce zegarek...po 89 r. Jak zaczli gospodarzic to ubyli zaszchlawtowali co swoje...wszystko kupujemy i tancujom jak inni zagrajom
hanys oberschlesien napisał/a:
dziecko z fryncity
Mój Fater był maszynistą wyciągowym na Wandzie. Muter dziennie gaftała czy kryncą się kółka na szybie. Jak się kręciły to nie było wypadku i Górniki szczęśliwie zjechali na dół i wyjechali. Gorzi jak się nie kręciły a Fatra jeszcze niy było w doma.
dziecko z fryncity napisał/a:
anszlyjger
Kaj som te kółka na Wandzie? Bo z placu chyba ich niy widać.
anszlyjger napisał/a:
achim
Kolka w loczach po tanich widach mu sie robily
achim napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe