Strajk nauczycieli: Czy rodzice otrzymają zasiłek opiekuńczy?
Już czwarty dzień trwa protest pracowników oświaty. Wielu rodziców liczyło na to, że będą mogli skorzystać z zasiłku opiekuńczego podczas strajku nauczycieli. Czytelnicy naszego portalu wyrazili swoje zaniepokojenie, pojawiającymi się w sieci informacjami, że zasiłek nie zostanie im przyznany. Dlaczego? Jak możemy przeczytać na stronie ZUS, warunkiem koniecznym do otrzymania zasiłku opiekuńczego jest nieprzewidziane zamknięcie szkoły lub przedszkola, a w Rudzie Śląskiej wszystkie placówki są otwarte.
Strajk nauczycieli to spory problem dla rodziców, którzy muszą jakoś zapewnić opiekę swoim dzieciom. Dla wielu jedynym rozwiązaniem jest wzięcie dnia wolnego w pracy - czy to tak zwanej opieki nad dzieckiem, czy też po prostu urlopu. Czy rodzice uczniów z Rudy Śląskiej mogą liczyć na wypłatę zasiłku opiekuńczego w związku z wolnym w pracy podczas strajku nauczycieli?
Informacje na temat zasiłku opiekuńczego:
- Zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym.
- Zasiłek przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego otrzymanie.
- Można się o niego starać tylko wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę dziecku.
- W ciągu roku przysługuje zasiłek opiekuńczy zarówno na zdrowe, jak i chore dziecko do lat 14 maksymalnie przez 60 dni.
Zaniepokojenie rodziców wzbudza zapis, że zasiłek opiekuńczy przysługuje im tylko wówczas gdy szkoły i przedszkola są zamknięte. W Rudzie Śląskiej wszystkie placówki są otwarte, dlatego rodzice nie są pewni czy otrzymają zasiłek.
Jak informuje rudzki magistrat dzieci, które przychodzą do szkoły czy przedszkola mają zapewnioną opiekę.
Zajęcie opiekuńcze prowadzą dyrektorzy i wicedyrektorzy oraz niestrajkujący nauczyciele i katecheci. Działa też większość stołówek - możemy przeczytać na stronie Urzędu Miasta.
Rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim - Beata Kopczyńska rozwiewa wszystkie wątpliwości w tej kwestii.
- Rodzicom dzieci do 8 roku życia przysługuje taki zasiłek, jeśli placówka nie mogła zaopiekować się dzieckiem - mówi Beata Kopczyńska. - Placówki w Rudzie Śląskiej deklarują możliwość opieki nad dziećmi. Mogą jednak przyjąć ograniczoną ilość uczniów czy przedszkolaków. Jeden nauczyciel może zająć się tylko 25 dziećmi. Dlatego warunek o "nieprzewidzianym zamknięciu szkoły" możemy rozumieć szerzej. Jeżeli po odprowadzeniu dziecka do placówki oświatowej, rodzic otrzyma informację, że nauczyciele nie są w stanie zaopiekować się jego dzieckiem, wtedy może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy - dodaje.
Rodzic, podobnie jak podczas zwolnienia lekarskiego, za okres opieki nad dzieckiem otrzymuje 80 proc. wysokości wynagrodzenia. Rodzic lub opiekun prawny, który musi zaopiekować się dzieckiem, powinien do pracodawcy złożyć niezbędne dokumenty. Jednym z nich jest oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki. Drugi to wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A.
- Dokumentami, jakie rodzic ma złożyć, jest jego oświadczenie, w którym wyjaśnia sytuację i powody nieprzyjęcia dziecka do placówki, oraz wniosek o wypłatę zasiłku. Dokumenty składamy u swojego pracodawcy - mówi Beata Kopczyńska.
W przypadku mniejszych przedsiębiorstw oraz osób, które prowadzą działalność gospodarczą, takie świadczenie wypłaca ZUS. W takim przypadku wszystkie dokumenty kierujemy bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Trzeba wtedy złożyć w ZUS formularz ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do ósmego roku życia i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych lub ZUS Z-3b - w przypadku osób prowadzących działalność.
Nie ma żadnego obowiązku, by rodzic dostarczał dodatkowo zaświadczenie od dyrekcji zamkniętej placówki oświatowej.
W ciągu roku rodzice mają prawo do 60 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy i zasiłku opiekuńczego z powodu nagłego zamknięcia placówki oświatowej. Przepisy te dotyczą tylko rodziców i opiekunów prawnych dzieci do ósmego roku życia.
Rodzice otrzymają zasiłek do 30 dni kalendarzowych od złożenia wszystkich dokumentów.
Komentarze (43) DODAJ