Spacer po Kuźnicy Rudzkiej w ramach projektu "Familoki 2.0" już w niedzielę
Dodano:
Czas czytania: 2 min.

Spacer po Kuźnicy Rudzkiej w ramach projektu „Familoki 2.0” już w niedzielę

W najbliższą niedzielę, 1 sierpnia, o godzinie 16.00 zaplanowano spacer po Kuźnicy Rudzkiej. Spotkanie rozpocznie się na rogu ulic Jana III Sobieskiego i Nad Bytomką. 

Spacer po Kuźnicy Rudzkiej 

Jeżeli nie macie planów na niedzielne popołudnie, przychodzimy z ciekawą propozycją. 1 sierpnia o godzinie 16.00 rozpocznie się Spacer po Kuźnicy Rudzkiej. To miejsce wyjątkowe i zdecydowanie warte uwagi, zwłaszcza pod kątem historycznym.  

- Kolonia robotnicza powstała na początku XX wieku dla pracowników zakładów przemysłowych Ballestremów. Kolonia obejmowała 152 mieszkania i była wyposażona w obiekty usługowe takie jak sklep, pralnię, łaźnię czy tzw. kasyno robotnicze. Obok kasyna rozciągał się ogólnodostępny park. W sąsiedztwie parku wybudowano okazały gmach szpitala Spółki Brackiej, który służył jako uzdrowisko dla pracowników zakładów górniczych. Kuźnica Rudzka po podziale Górnego Śląska z trzech stron była otoczona granicą z Niemcami. Na najbliższym niedzielnym spacerze po Kuźnicy Rudzkiej chcemy porozmawiać o granicy przecinającej Górny Śląsk w 1922 roku - możemy przeczytać na stronie wydarzenia. 

Organizatorem projektu jest Instytut Pracy i Edukacji. Projekt Familoki 2.0 jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury. 

Spotkanie rozpocznie się na rogu ulic Jana III Sobieskiego i Nad Bytomką. Wycieczka będzie trwać około 2 godzin. Udział jest bezpłatny. 

Ważne informacje  

W związku z zagrożeniem COVID-19 wszyscy uczestnicy wycieczki proszeni są do zachowania dwumetrowych odstępów między uczestnikami oraz zakładanie masek we wnętrzach zwiedzanych obiektów. 

 

Komentarze (1) DODAJ

karlus jan johhann
Organizatorze gratuluja. Mom nadzieja eli pogoda Wom dopisze. Napewno z gory bydzie Wos śledzioł (cobyście czegoś niy łominyli) śp Józef Gluch. Rudzianin aus Rudahammer.Co do okresu powstanio tych domow i reszty zabudowań Kuźnicy toooooo boło to jednak pryndzy niż napisałaś. Mosz jeszcze trocha czasu to poczytej co niycop na tyn tymat. A nojlepi pokukej na stare mapy. Bo moge być że bydzie Cie wtosik prostowoł. A niy boło by to fajnie,..,abo,.,.
karlus jan johhann napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe