Smog w wielu regionach Polski. Jak na tle innych miast wypada Ruda Śląska?
Smog w wielu regionach Polski. Jak na tle innych miast wypada Ruda Śląska?
Smog w wielu regionach Polski. Jak na tle innych miast wypada Ruda Śląska?
Smog w wielu regionach Polski. Jak na tle innych miast wypada Ruda Śląska?
Dodano:
Czas czytania: 8 min.

Smog w wielu regionach Polski. Jak na tle innych miast wypada Ruda Śląska?

W wielu miejscach w Polsce normy jakości powietrza od kilku dni są znacznie przekroczone - do poziomu niezdrowego, złego, a nawet fatalnego. Zła lub bardzo zła jakość powietrza utrzymuje się również nad śląskimi miastami. Lepiej nie wychodzić bez potrzeby z domu.

Jak podająmeteorolodzy to wyż znad Rosji rządzi pogodą w Polsce. Taki układ ciśnienia o tej porze roku ma tendencję do przekształcania się w tak zwany zgniły wyż, w którym pogoda jest pochmurna, mglista, bezwietrzna, wilgotna, sprzyjająca utrzymywaniu się smogu przy powierzchni ziemi.

Jak się okazuje w piątek rano w Polsce jakość powietrza jest najgorsza w Europie. Na terenie wielu miejsc kraju dusi smog. Źle jest jeszcze w Macedonii. Sytuacja nie przedstawia się najlepiej także w Czechach i na Słowacji.

Najgorszą - fatalną jakość powietrza dziś rano odnotowano w Wodzisławiu Śląskim. Stężenie pyłu PM10 wyniosło tam 247 µg/m3.

Powietrzem złej jakości oddychano w Rybniku (182.71 µg/m3), Gliwicach (176.62 µg/m3), Zabrzu (188 µg/m3), Katowicach (172.94 µg/m3), Krakowie (140.75 µg/m3) przy ul. Dietla, Małogoszczu (147 µg/m3).

Jak może wpływać smog na nasze zdrowie?

Jak podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Niestety to mieszkańcy dorzucają swoje trzy grosze do pogarszającej się sytuacji ze smogiem w miastach. Zaleca się nie palenie ognisk, a także rezygnację z palenia w piecach i kominkach, gdy nie stanowią one jedynego źródła ciepła.

Nowe technologie dają nam dziś możliwości stałego monitorowania poziomu pyłu zawieszonego w powietrzu. Służą ku temu na bieżąco uaktualniane strony internetowe, a także specjalne aplikacje i programy na urządzenia mobilne. Na początku tego roku, na terenie całej Rudy Śląskiej zamontowano czujniki smogu. Urządzenia dokonują pomiaru pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu. Stan powietrza w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej można sprawdzić na stronie www.discovair.pl

Klikając na oznaczony na mapie czujnik można uzyskać szczegółowe informacje o stężeniu pyłu i dwutlenku węgla w danym miejscu. Dodatkowo można z ściągnąć dane dotyczące całego miasta z określonego dnia lub nawet miesiąca.

Najnowsze pomiary (09.11 godz. 8:00):

  1. Bielszowice – Dom Kultury, ul. Kokota - jakość powietrza zła - PM10 164,57 μg/m³, PM2,5 120,61 μg/m³
  2. Bykowina  - Szkoła Podstawowa nr 23, ul. 11 Listopada – jakość powietrza zła - PM10 176,66 μg/m³, PM2,5 129,54 μg/m³
  3. Bykowina – Oczyszczalnia ścieków „Barbara”, ul. Barbary - jakość powietrza zła - PM10 160,08 μg/m³, PM2,5 117,16 μg/m³
  4. Chebzie – Miejskie Przedszkole nr 14, ul. Węglowa - jakość powietrza zła - PM10 163,25 μg/m³, PM2,5 119,63 μg/m³
  5. Czarny Las - stadion lekkoatletyczny, ul. Czarnoleśna - jakość powietrza zła - PM10 183,00 μg/m³, PM2,5 134,25 μg/m³
  6. Godula - Szpital Miejski, ul. Lipa - jakość powietrza zła - PM10 262,51 μg/m³, PM2,5 193,31 μg/m³
  7. Halemba - Oczyszczalnia ścieków „Halemba-Centrum”, ul. Młyńska - jakość powietrza dostateczna - PM10 95,44 μg/m³, PM2,5 69,58 μg/m³
  8. Halemba - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, ul. Kaczmarka - jakość powietrza zła - PM10 151,36 μg/m³, PM2,5 110,87 μg/m³
  9. Kochłowice – Szkoła Podstawowa nr 20, ul. Wyzwolenia - jakość powietrza zła - PM10 158,05 μg/m³, PM2,5 115,82 μg/m³
  10. Nowy Bytom - budynek Urzędu Miasta, Plac Jana Pawła II - jakość powietrza zła - PM10 154,25 μg/m³, PM2,5 113,03 μg/m³
  11. Orzegów - DPS Senior, ul. Puszkina - jakość powietrza zła - PM10 292,92 μg/m³, PM2,5 215,85 μg/m³
  12. Orzegów - Burloch Arena, ul. Bytomska - jakość powietrza zła - PM10 225,45 μg/m³, PM2,5 165,99 μg/m³
  13. Ruda – budynek MPGM TBS, ul. Janasa - jakość powietrza zła - PM10 296,04 μg/m³, PM2,5 218,10 μg/m³
  14. Wirek - budynek MPGM TBS, ul. 1 Maja - jakość powietrza zła - PM10 179,53 μg/m³, PM2,5 131,41 μg/m³
  15. Wirek – budynek Szkoły Podstawowej nr 8, ul. Główna - jakość powietrza zła - PM10 127,89 μg/m³, PM2,5 93,71 μg/m³

Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / discovair.pl

Komentarze (39) DODAJ

rx
Komentarze z tyłka wyjęte .
rx napisał/a:
woj
Jak komuś niy pasuje dymioncy komin to niych sie wyprowadzi w alpy.
woj napisał/a:
basik.
Tak trzeba zrobic.
basik. napisał/a:
klara
To że dymi się z kominów to jedna sprawa, a po drugie czy ludzie mają świadomość że są truci nie tylko z kominów ,np. ,samochody , samoloty z których jest rozpylane aluminium ,co do kominów dymić się będzie zawsze, nie zależnie od spalanego materiału, jak jest spalanie to musi dym -niema ognia bez dymu.
klara napisał/a:
zobk
No tak. Idąc tym tokiem rozumowania to w Warszawie czy Berlinie jest mniej samochodów niż w Żywcu bo mają czystsze powietrze. Kominy domków to jest problem a nie samochody. Samochody to w drugiej kolejności.
zobk napisał/a:
maria
Tyle że u nas jeżdżą 20 letnie auta bo na takie stać nasze społeczeństwo, niestety
maria napisał/a:
pracownik listopadowy
Taaa samoloty rozpylaja, ale amelinium. To wszystko przez te złe szczepionki, do tego reptilianie, masoni a tym wszystkim rządzi Gargamel.
pracownik listopadowy napisał/a:
erik
Po co som kominy,żeby sie z nich kopciyło , logiczne , zlikwidować wszystke bydzie czysty luft do łodychanio.
erik napisał/a:
tadek
Temat bez sensu, nikt nie dba o czystość powietrza. A tym bardziej truciciele. Detektory montowane pod "publikę". W normalnym kraju wystosowano by odpowiednie obostrzenia i egzekwowano wprowadzone normy. Przykład naszego miasta (jednego z wielu) pokazuje jawne przyzwolenie na trucie mieszkańców przez ignorantów. Ja, mieszkaniec Bykowiny, zgłaszałem parokrotnie do SM truciciela na ul. Siekiela... przyjechali, postali, pojechali bez interwencji. Szkoda słów, dno i szuwary, a artykuły tego typu piszcie dla innych idiotów!
tadek napisał/a:
ekolog
Czy na pewno to powoduje spalanie węgla ? Coraz mniej ludzi nim pali .Do pieca ładuje się wszystko co się da i moim zdaniem , to jest główna przyczyna smogu.
ekolog napisał/a:
eko
Nie tylko spalanie węgla , jest jeszcze smog samolotowy i samochodowy ale o tym nikt nie mówi bo temat tabu w polskim ustroju , to że sypią nam na głowy aluminium to cicho sza, nikt nie słyszy nikt nie widzi.
eko napisał/a:
krecha
A będzie jeszcze lepiej, jak na Kokotku otworzą asfalciarnię. Już mieszkańcom Rudy i Chebzia współczuję.
krecha napisał/a:
marek
Tylko całkowity zakaz spalania węgla da rezultaty, Kraków tak robi. Ale lobby górnicze dalej silne. Precz z weglem
marek napisał/a:
abc
Nojlepsza witamina to dym z komina,wieczorne dotlenianie organizmu,polecam kominoterapię dobrze robi na drogi oddechowe i na potencję.
abc napisał/a:
aga
To jest efekt powolnego spalania węgla w piecu centralnego ogrzewania , tzw. oszczędność kasy , kosztem dymu ,nie ważne że ktoś się jawnie truje , byle w domu było ciepło.
aga napisał/a:
przykre
Kochlowice masakra. Dychac nie idzie
przykre napisał/a:
mietła
No jak wile to wile.to zkomina wali.
mietła napisał/a:
kwiatowe
Przykład pierwszy z mojej okolicy - os. Karmańskie i pierwotna jego część Kolonia Carl Emanuel. Ładnie odrestaurowana, w większości ocieplone budynki, nowe okna, a ludzie dalej muszą palić węglem w środku dzielnicy! Na około wszystkie osiedla podpięte pod sieć ciepłowniczą, jest też gazociąg. Dlaczego nie planuje się takich inwestycji? Jeszcze jedno, idąc kryterium ekonomicznym to zawszę najtaniej będzie odpadkami węgla z dodatkiem śmieci czy innego dziadostwa. Są jeszcze takie względy jak zdrowie - które mamy jedno, wygoda - która jest miarą naszej cywilizacji. Jeżeli dalej chcecie się truć spalaniem paliw stałych, przebywaniem w brudzie z kotłowni, składowaniem opału, dokładaniem do zasobnika, wynoszeniem popiołu, czyszczeniem komina, pilnowaniu "czy nie zgasło?" czy brakiem możliwości wyjechaniem zimą z domu na tydzień bez konieczności myślenia o ogrzewaniu to niech się cofnie do jakiegoś skansenu.
kwiatowe napisał/a:
eko
Typowy dym z centralnego ogrzewania.
eko napisał/a:
ekolog
Główni producenci smogu to familoki i stare domki jednorodzinne taka jest prawda. Bez urazy dla ich mieszkańców.
ekolog napisał/a:
zielony
Ciekawe jak nasze miasto a również całe nasze województwo zrealizuje harmonogram wymiany w prywatnych budynkach mieszkalnych starych kotłów CO na kotły 5tej klasy ?!?.Kotły przeszło 10-cioletnie do końca 2021, 5do 10-cioletnie do końca 2023, 5-letnie do końca 2025, kotły 3i4 klasy do końca 2027, według uchwalonej ustawy antysmogowej.Pomimo dotacji jeden z drugim powie a skąd mam wziąć kasę na resztę ceny kotła. A co z resztą to znaczy : modernizacją instalacji CO, ociepleniem domu, modernizacją komina /wkład rurowy/. Czy ktoś z tych z wysokimi etatami już się nad tym zastanowił i pròbował przynajmniej teoretycznie to ogarnąć ? Oj będzie się działo.
zielony napisał/a:
emanuel
Zlikwidować wszystkie kotły co2 i bydzie ok.
emanuel napisał/a:
lol
jedyna szansa to całkowity zakaz palenia w domowych piecach. Albo CO albo gaz. Inaczej nie wyjdziemy z tego smrodu i nie pomoże nic. Nie raz słyszałem przechwalanie się jak to spalają śmieci, jakiś szlam z hałdy czy zbierane całe lato plastikowe butelki. Ci ludzie s po prostu ograniczeni albo biedni. Żadna dopłata ani edukacja tu nie pomoże. Jedynie całkowity zakaz.
lol napisał/a:
em
Świynto prowda.
em napisał/a:
adam
Niech zaczną dawać jakieś dopłaty do wymiany ogrzewania na inne albo podłączać całe osiedla do sieci ciepłowniczej
adam napisał/a:
pracownik listopadowy
Władza na wszystkich szczeblach udaję jakby problemu nie było. Co roku, od 20 lat wałkuje się ten sam temat, a jedyne co miastom udało się zrobić do dofinansowywać zakup do kotłów 5-klasy za 8-12 tys. zł. O podłączeniu kamienic do miejskiego CO w Rudzie Śl., Katowicach, Chorzowie itd. nikt chyba nie chce słyszeć bo to nieopłacalna inwestycja, ale co tam, nasze zdrowie jest mniej ważne od pieniędzy. Zastanawia mnie zawsze, że każdy następny rząd boryka się z tym problemem, bo nikt nie chce leczyć przyczyn. Potem wydamy miliardy złotych na leczenie chorób płucnych, zamiast inwestować np. w kształcenie dzieci i młodzieży.
pracownik listopadowy napisał/a:
iks
Co ty wygadujesz? Przecież właśnie w naszym mieście podłączali i podłączają nadal kamienice do CO. Jasne, że nie wszystkie naraz. Ale przecież ul. Wojska Polskiego w Nowym Bytomiu właśnie od tego roku ma CO, a miejskie budynki na Jankowskiego właśnie do CO podłączają. Wiec nie mów, że nic się nie robi...
iks napisał/a:
pracownik listopadowy
Ile tych kamienic podłączyli? Kilka? W tym tempie podłączą resztę do 2078 r.
pracownik listopadowy napisał/a:
mama
Do 2078 to już wszyscy bydymy trupami.
mama napisał/a:
mmx
dobrze wygaduje i prawdę. Jakiś czas temu odłączono od sieci CO całe osiedle domków na Wirku , bo nie opłacało się remontować rur. i wystarczy popatrzeć co sie dzieje jak się robi zimno - wszelkie kolory dymu z kominów, i to nawet nielicznych, bo sporo domków grzeje się gazem. Ale ci oo palą wszystko co popadnie jak już puszczą dymka to konkretnie duszącego.
mmx napisał/a:
elian
Jestem ciekaw kiedy w tym kraju ktoś się wreszcie obudzi. Sami mordujemy się wzajemnie. Takie działania jak spalanie odpadów, wycinanie katalizatorów i wszelkie inne działania przyczyniające się do zatruwania powietrza i środowiska powinny być traktowane jak umyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu zagrożone karą powyżej 3 lat więzienia.
elian napisał/a:
rodzic przedszkolaka
Rozumiem, że w związku ze złą jakością powietrza na terenie Miasta wszystkie przedszkola w dniu dzisiejszym, bez wyjątku, wstrzymały spacery czy wyjścia na podwórko?! Jeżeli dziś Wasze dziecko było na dworze, drodzy rodzice zgłosić należy taką sytuację do kuratorium oświaty, gdyż zdrowie dziecka podczas spaceru zostało niepotrzebnie narażone!!!
rodzic przedszkolaka napisał/a:
mmx
rozumiem, że sam też z dzieckiem nie wyjdziesz z domu do wiosny ?
mmx napisał/a:
hmmm
Nie szalejmy - w drodze do i z przedszkola dzieci pewnie mają maski nz twarzy .... a na placu zabaw czy spacerze są kilka/kilkanaście minut bardziej już im nie zaszkodzi
hmmm napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe