Certyfikat "Firmy Przyjaznej Nauce"
Dodano:
Czas czytania: 5 min.

Ruszają w maju!

Maj niesie ze sobą możliwość rozwoju dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw! Z początkiem miesiąca wystartują dwa konkursy, w których firmy bedą mogły ubiegać się o środki zewnętrzne na realizację swoich planów. RudzkiInkubator Przedsiębiorczości oferuje doradztwo w zakresie przygotowania potrzebnych dokumentów aplikacyjnych.
 
Oba konkursy organizowane są przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pierwszy z nich – "Szybka ścieżka" dotyczy badań przemysłowych i prac rozwojowych albo prac rozwojowych.
 
- W ramach projektów badawczo – rozwojowych przedsiębiorcy najczęściej opracowują nową technologię, produkty, receptury czy też materiały – tłumaczy Sylwia Antoszczak z Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości. – "Szybka ścieżka" jest szerszym programem, bo pozwala kwalifikować już badania przemysłowe, czyli budowanie koncepcji, analizy, weryfikowanie założeń i następnie prace rozwojowe, czyli budowanie prototypów, rysunki techniczne, specyfikacje, gotowe produkty oraz linie pilotażowe i demonstracyjne – informuje.
 
Beneficjenci realizować będą projekty samodzielnie, mogą jednak powierzyć realizację części prac podwykonawcy, ale zakres prac nie będzie mógł przekroczyć 50% wartości kosztów kwalifikowanych (podlegających refundacji ze środków unijnych).
- Dopuszczona będzie tylko samodzielna realizacja projektu, bez konsorcjów, czyli na przykład współpraca z jednostkami naukowo - badawczymi może się odbywać tylko na zasadach podwykonawstwa – podkreśla Antoszczak.
 
 
Budżet konkursu to 1,6 mln złotych. Zainteresowani przedsiębiorcy mogą składać wnioski od 4 maja do 31 grudnia 2015 r. w trybie ciągłym.
 
 
Drugi z konkursów skierowany jest do firm realizujących wyłącznie prace rozwojowe z uwzględnieniem wytworzenia instalacji demonstracyjnej.
- Firmy ubiegające się o dofinansowanie w tym konkursie mają obowiązek wybudowania demonstratorów, które w uproszczeniu są liniami technologicznymi lub produktami, które podlegają testowaniu, wspomagają przejście do skali przemysłowej, czy też walidację danego rozwiązania w różnych warunkach – tłumaczy Sylwia Antoszczak.
Przykładem tego typu prac mogą być w elektronice prototypy urządzeń, modułów i układów, zaś w telekomunikacji - schematy kodowania, modulacji, modeli systemów.
– Projektem tej kategorii jest m.in. Projekt MATLEV, w którym wytworzone zostaną demonstratory elementów pojazdu elektrycznego, jak np. nowoczesne konstrukcje szkieletowe pojazdu, panele podłóg, drzwi czy siedzenia – wymienia Antoszczuk.
Przedsiębiorcy mogą składać wnioski od 7 maja do 22 czerwca tego roku.
 
 
 
W obu konkursach wnioski o dofinansowanie projektu będzie można złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem systemu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
- Serdecznie zapraszamy do współpracy z Rudzkim Inkubatorem Przedsiębiorczości w zakresie  przygotowania merytorycznego wymaganych dokumentów aplikacyjnych – zachęca Joanna Sochacka, prezes Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
Więcej informacji na www.inkubatorrudzki.pl.
 
 
Autor / Źródło
Sylwia Machowska / UM Ruda Śląska

Komentarze (2) DODAJ

set
Wszędzie dotacje, wszędzie wsparcie!! Ale dlaczego jest tak źle? To wszystko pic na wodę propaganda made in UE. Niech rząd nie pobiera złodziejskiego zusu 1100 zł mieś. to zobaczycie ile się firm otworzy, bez waszych pseudo dotacji.
set napisał/a:
lew leon
nic dodać, nic ująć
lew leon napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe