Rudzkie mieszkalnictwo ma się dobrze
663 domy jednorodzinne i mieszkania w budownictwie wielorodzinnym oddano do użytkowania w ciągu ostatnich trzech lat w Rudzie Śląskiej. To o ponad 40% więcej niż w latach 2012-2014. Wzrost jest m.in. efektem wprowadzonego przez prezydent Grażynę Dziedzic programu wspierania budownictwa jednorodzinnego. W mieście chętnie inwestują też deweloperzy.
Sprawy związane z mieszkalnictwem są ogromnym wyzwaniem dla samorządów, bo potrzeby i oczekiwania ze strony społeczeństwa są bardzo duże – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Z tego powodu prowadzimy działania w różnych obszarach: budujemy mieszkania komunalne, dokładamy pieniądze do budowy TBS-ów, dzięki którym najemcy nie muszą wpłacać wkładu własnego, a także wdrożyliśmy system bonifikat do wykupu działek oddanych w użytkowanie wieczyste. Co ważne, z naszego programu wspierania budownictwa jednorodzinnego korzystają nie tylko mieszkańcy Rudy Śląskiej. Do przetargów często zgłaszają się też osoby z okolicznych miast - dodaje.
W ciągu pierwszych trzech lat funkcjonowania programu wspierania budownictwa jednorodzinnego miasto przekazało w użytkowanie wieczyste 156 nieruchomości. Kolejne 79 nieruchomości zostanie oddanych w użytkowanie wieczyste w tym roku. Najwięcej z nich, 51, położonych jest w dzielnicy Bielszowice (ulice: Kingi, Górna, Wspólna, Joachima Lelewela, Józefa Piernikarczyka). Pozostałych 21 działek zlokalizowanych jest w dzielnicy Kochłowice (ulice: Wirecka, bp. Wilhelma Pluty, Władysława Jagiełły, ks. Stanisława Bisty, Wyzwolenia, Borówkowa, Wrzosowa/Polna). Nieruchomościmają powierzchnię od 0,0584 do 0,2440 ha.
Założenia programu wpierania budownictwa jednorodzinnego są następujące: miejskie działki mieszkaniowe są oddawane w użytkowanie wieczyste osobom, które wystartują w zorganizowanych przez Urząd Miasta przetargach i zaoferują najwyższą cenę, a następnie, po spełnieniu określonych wymagań, mogą kupić nieruchomości na własność z bonifikatą wynoszącą 75-procent – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Mejer.
Główne warunki to wybudowanie budynku, zgłoszenie go do użytkowania i do opodatkowania oraz zamieszkanie w nim w terminie do 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowieniaprawa użytkowania wieczystego. Nabywca musi również zapłacić cenę nieruchomości jednorazowo do dnia zawarcia umowy sprzedaży, nie posiadać zaległych zobowiązań finansowych względem miasta i nie korzystać z ulg w spłacie należności przypadających miastu.
Władze Rudy Śląskiej nie skupiają się tylko na budownictwie indywidualnym. Jesienią 2017 r. rozpoczęła się budowa 50 mieszkań komunalnych. Powstaną one w budynku u zbiegu ul. Stromej i Bytomskiej w Orzegowie. Inwestycja ma być gotowa za rok.
Powierzchnia każdego z lokali wyniesie co najmniej 45 m². Mają to być mieszkania 2-pokojowe z kuchnią lub z aneksem kuchennym oraz łazienką oraz wyposażeniem zgodnym z obowiązującymi przepisami – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk.
Ponadto miasto posiada już gotową dokumentację budowy kolejnych 50 mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej w dzielnicy Ruda.
Kolejną formą wsparcia przez miasto budownictwa mieszkaniowego jest partycypacja w budowie TBS-ów. Miasto uczestniczyło finansowo w budowie 3 z 5 budynków, czyli w sumie 99 ze 165 mieszkań, które do użytku oddane zostały w ubiegłym roku przy ul. Czempiela w dzielnicy Ruda.
Dzięki udziałowi miasta w wysokości ponad 5,5 mln zł najemcy nie musieli wpłacać 25-procentowego udziału w kosztach budowy lokalu. Aktualnie kończy się już zasiedlanie tych mieszkań – informuje Michał Pierończyk.
Wiele inwestycji mieszkaniowych w mieście realizują także deweloperzy. Wymienić tu należy budowę osiedla Kolonia Minerwy w dzielnicy Ruda przy ul. Brańskiego, gdzie realizowany jest III etap inwestycji, w którym ma powstać 17 budynków mieszkalnych. Również w dzielnicy Ruda, przy ul. Chryzantem, rozpoczęła się budowa 16 budynków jednorodzinnych wolnostojących i 6 budynków w zabudowie bliźniaczej. W Kochłowicach powstaje osiedle 34 domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. 57 budynków jednorodzinnych powstaje przy ul. 1 Maja w Halembie oraz 15 domów w zabudowie szeregowej w Bielszowicach przy ul. Kingi. Natomiast w Czarnym Lesie, przy zbiegu ul. Kokota i Partyzantów, realizowana jest inwestycja, dzięki której ma powstać 31 budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Ponadto przy ul. Katowickiej w Bykowinie trwa budowa budynku wielorodzinnego. Nowy budynek wielorodzinny powstaje przy ul. 1 Maja w Wirku, realizuje go jedna z rudzkich spółdzielni mieszkaniowych.
Co ciekawe, dzięki temu, że co raz więcej nowych budynków mieszkalnych powstaje w mieście, Ruda Śląska znajduje się w czołówce miast na prawach powiatu województwa śląskiego, które najmniej się wyludniają. Według danych z aktualnego rocznika demograficznego w 2016 r. saldo migracji wyniosło – 238 (różnica pomiędzy liczba wymeldowaniami i zameldowaniami). Lepiej pod tym względem było jedynie w Chorzowie (-69) oraz Tychach (-195). Dla przykładu saldo dla Gliwic wyniosło – 504, Zabrza -557, Bytomia -577, Sosnowca -719 i Katowic -852.
Pozytywny trend uwidacznia się także w wydawanych przez magistrat pozwoleniach na budowę. W ubiegłym roku rudzki urząd miasta wydał decyzje zezwalające na budowę 355 domów i mieszkań. W 2016 r. liczba ta wyniosła 302, a jeszcze rok wcześniej 163. Co ciekawe, wzrasta także średnia powierzchnia budowanych mieszkań i domów w Rudzie Śląskiej. W wydanych w 2013 r. pozwoleniach średnia ta wynosiła 102 m², w 2016 r. już 126 m², natomiast w ubiegłym roku było to 130 m².
Komentarze (16) DODAJ
Partycypacje w TBSach to nic nowego, było już za Stani. Choć teraz partycypuje się w TBS co dalej w swojej nazwie ma logo lokalnego potentata deweloperki ( ten sam deweloper buduje miastu ww. budynek).
Co do tych bonifikat udzielanych na działki w użytkowaniu wieczystym to pomysł Był dobry Ale diabeł tkwi w szczegółach. Niestety młodej rodziny bez oszczędności na taką przyjemność nie stać. Do tego w przetargach zasobni w pieniądze obywatele windują ceny działek tak, że wartość rynkowa bywa przekroczona kilkukrotnie ( działka prawie 800 m z ceny 150 tys. kupiona za ponad 400 tys !!! Chore!!! Oczywiście po bonifikacie cena wynosi ok 100 tys. lecz od wylicytowanej wartości płaci się co roku opłatę jednorazową z tytułu użytkowania wieczystego. Więc to ciekawe rozwiązania dla bogatych, a nie dla młodej rodziny na dorobku.
Pozostała reszta sielanki to krwiopijcy z deweloperki, budują na potęgę a kredyt załatwią za wszelką cenę byle tylko zysk był.
Tak ze artykuł koloryzujący rzeczywistość. A miało być tak pięknie Pani Grażyno, w debacie mówiła Pani, że wie jak budować dużo i tanio. W zestawieniu z rządami Stani wypada Pani po prostu źle.
Ps. Teraz "mój fan" sobie poużywa w odpowiedz na mój wpis :)
w TESKO,,,,widać można