Ruda Śląska: Znana jest już data połączenia MCK ze Śląskim Teatrem Impresaryjnym
Dodano:
Czas czytania: 6 min.

Ruda Śląska: Znana jest już data połączenia MCK ze Śląskim Teatrem Impresaryjnym

Połączenie Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej oraz Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. Henryka Bisty z siedzibą w Rudzie Śląskiej w końcu stanie się faktem. Podczas styczniowej sesji Rady Miasta rudzcy rajcowie podjęli uchwałę w tej sprawie.

Śląski Teatr Impresaryjny zacznie działać jako autonomiczna jednostka kultury 1 maja 2023 roku. O sprawie pisaliśmy już wielokrotnie na łamach portalu. Idea utworzenia teatru w Rudzie Śląskiej pojawiła się wiele lat temu, ale ostateczny kształt pomysłu na nową instytucję kultury wykrystalizował się w 2019 roku.

Przypomnijmy, że w marcu 2019 roku magistrat ogłosił, że przystąpiono do konsultacji prawnych w tej sprawie. Od początku planowano, że teatr powstanie z przekształcenia Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty i to w jego gmachu będzie miał swoją siedzibę. 


Radni już w 2019 roku podjęli uchwałę w tej sprawie


W 2019 roku rudzcy radni przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie przekształcenia Miejskiego Centrum Kultury w Śląski Teatr Impresaryjny. Jednakże z powodu pandemii, która wpłynęła na działalność i finanse instytucji kultury oraz trudnej sytuacji finansowej miasta, planów nie udało się zrealizować. Koncepcji nie porzucono i w czwartek, 26 sierpnia, radni przyjęli kolejną uchwałę dotyczącą utworzenia Śląskiego TeatruImpresaryjnego im. H. Bisty oraz przyjęcia jego statutu.

Miejskie Centrum Kultury zostanie połączone ze Śląskim Teatrem Impresaryjnym

Jak czytamy w uchwale, połączenie instytucji nastąpi „ w celu lepszego organizowania działalności kulturalnej”. 

- Połączenie powyższych instytucji przyczyni się do lepszego organizowania działalności kulturalnej. Jest to krok ku unowocześnieniu sektora kultury w mieście. Poza tym korzystnie wpłynie na wykorzystanie potencjału infrastrukturalnego oraz kompetencji osób zatrudnionych w instytucji kultury – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej ma być nowoczesną instytucją kultury, prowadzącą profesjonalną działalność artystyczną oraz szeroko pojętą działalność społeczną i edukacyjną na rzecz społeczności lokalnej miasta i regionu. 

Teatr wizytówką miasta

Jak przekonują inicjatorzy powstania teatru, dzięki niemu Ruda Śląska dołączy do grona śląskich miast, w których mieszkańcynie będą mieli problemu z dostępem do sztuki wysokiej tworzonej przez profesjonalnych artystów. 

Teatr będzie rzecz jasna pełnił funkcję wizytówki miasta. Obecność takiej instytucji w danym mieście wpływa na prestiż miejscowości, sprzyja też jej promocji – nie tylko wśród miłośników sztuki. To jednak nie wszystko, bowiem jak wskazują pomysłodawcy przedsięwzięcia:

- Wychodząc z propozycjami realizacji nowatorskich, wspólnych projektów artystycznych z innymi śląskimiinstytucjami kultury, przyczyni się do integracji środowiska artystycznego Śląska i rozwoju. Podejmować będzie atrakcyjne inicjatywy, wspomagające promocję zabytkowych obiektów przemysłowych (prezentacja spektakli, organizacja projektów artystycznych, itp.) – zapisano w uzasadnieniu douchwały.

Formalne połączenie Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej oraz Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. Henryka Bisty z siedzibąw Rudzie Śląskiej planowane było już wiele miesięcy temu. Była to też jedna z inicjatyw zmarłej prezydent Grażyny Dziedzic. Z przyczyn niezależnych termin połączenia instytucji został odroczony, ale w tym roku projekt zostanie ostatecznie zrealizowany.

Jaki repertuar będzie proponowany w Śląskim Teatrze Impresaryjnym?

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej do tej pory z powodzeniem serwowało publiczności śląskie sztuki reżyserowane przez Zbigniewa Stryja. Wydaje się, że to dobry kierunek. Podczas każdego spektaklu publiczność dopisywała. Tak było m.in. na "Heksach z hołdy" czy  w przypadku takich spektakli jak „Gita story” (o suwnicowej z Huty Pokój), „Szeryf z Fryn City” (o wizycie na Dzikim Zachodzie).

Autor / Źródło
Magdalena Majeranek / własne, sesja Rady Miasta

Komentarze (1) DODAJ

pola heksa
,,Teatr będzie rzecz jasna pełnił funkcję wizytówki miasta. Obecność takiej instytucji w danym mieście wpływa na prestiż miejscowości, sprzyja też jej promocji " Czyżby ?! To skoro tak , to dlaczego na naszych oczach umiera Zespół Akordeonistów im.E.Huloka .Prawdziwa wizytówka miasta z długą historią i ogromnym dorobkiem !!! Do tego chociażby przez swój repertuar i stroje ludowe czy górnicze doskonale promuje nasz region i jego kulturę.Przetrwali tylko oddanym bez reszty pasjonatom tego zespołu.A to właśnie powinien być nasz towar eksportowy.Ten zespół może jak najbardziej być wizytówką naszego miasta i je promować ale w końcu ktoś musi go finansować .Heksy z hołdy - na prestiż miejscowości w żaden sposób nie wpłyną. Teatry z prawdziwego zdarzenia mamy w sąsiadujących z nami miastach i dojechać do nich na przedstawienie to kwestia kilkunastu minut.Poza tym co stoi na przeszkodzie by do nas przyjeżdżali ,tak jak zresztą do tej pory artyści z różnych zakątków Polski ? Ktoś się chce w coś bawić ,eksperymentować tylko po co? Nie uszczęśliwiajcie nas mieszkańców na siłę.
pola heksa napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe