Ruda Śląska: Uroczystości związane z obchodami 106. rocznicy odzyskania niepodległości
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Ruda Śląska: Uroczystości związane z obchodami 106. rocznicy odzyskania niepodległości

Uroczystości związane z obchodami 106. rocznicy odzyskania niepodległości odbywały się w całej Polsce. Nie zabrakło ich także w Rudzie Śląskiej. 

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy coroczne święto państwowe upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku i jednocześnie powrót naszego kraju na mapę Europy po 123 latach rozbiorów i niewoli. Tego dnia na ulicach miast w całej Polsce możemy zobaczyć tradycyjnie wywieszone flagi, a mieszkańcy chętnie uczestniczą w uroczystych obchodach.

Dzień 11 listopada został uznany za święto narodowe w ustawie z 23 kwietnia 1937 roku o Święcie Niepodległości. Data 11 listopada jest symboliczna, ponieważ nie da się jednoznacznie wskazać, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Wybrana data wiąże się z zakończeniem pierwszej wojny światowej, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne w 1918 roku. Dzień wcześniej, 10 listopada 1918 roku, do Warszawy przybył Józef Piłsudski, aby objąć władzę w kraju.

W 1945 roku ustawą Krajowej Rady Narodowej zniesiono Święto Niepodległości, a zamiast niego wprowadzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Dopiero w 1989 roku przywrócono obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Msza św. i hymn pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny

Rudzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej. Nabożeństwo odbyło się o godz. 11.00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej – Orzegowie

- Dziś jednoczy nas wszystkich świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości. To święto wyjątkowe – symbol dumy, odwagi, a także naszej narodowej jedności. W 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała wolność i wróciła na mapę Europy - mówił prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk. - To wydarzenie było zwieńczeniem długich starań wielu pokoleń Polaków, którzy z poświęceniem walczyli o prawo do życia w suwerennym kraju. Wielu z nich oddało życie, zdrowie, poświęciło swoje bezpieczeństwo i dobrobyt, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. Im wszystkim jesteśmy winni wdzięczność, szacunek i pamięć. Ich bohaterstwo i oddanie ideałom wolności, solidarności i patriotyzmu do dziś są dla nas inspiracją. To właśnie dzięki ich poświęceniu możemy z dumą celebrować naszą niepodległość, pamiętając, że nie jest ona dana raz na zawsze. Musimy o nią dbać, każdego dnia. Dziś, świadomi swojej tożsamości, musimy być jednocześnie zdolni i przygotowani, aby tej niepodległości nigdy nie utracić. Niech ten dzień będzie dla nas wszystkich inspiracją do dalszej pracy na rzecz wspólnego dobra i niepodległości naszej Ojczyzny - dodał.

Zwieńczeniem uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny przy ul. Kard. A. Hlonda.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / fot. UM Ruda Śląska

Komentarze (1) DODAJ

roman k.
Przecież przed wojną obchodzono to święto tylko raz. Było uznane za święto obozu sanacyjnego.
roman k. napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe