Ruda Śląska apeluje do premiera
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Ruda Śląska apeluje do premiera

Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic wystąpi do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o objęcie miasta i pozostałych gmin tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię rządowym programem termomodernizacji„SMOG STOP”. Rudzianie, którzy chcą poprzeć apel, mogą wpisywać się na listy dostępne w Urzędzie Miasta i miejskich instytucjach.

„Wyrażamy głębokie rozczarowanie z powodu pominięcia naszego miasta, zamieszkanego przez prawie 140 tysięcy osób i bardzo dotkniętego problemem złej jakości powietrza, w rządowym programie termomodernizacji „SMOG STOP”. (…) Z niedowierzaniem przyjęliśmy informację, że rządowy program termomodernizacji „SMOGSTOP” obejmie zaledwie jedną z 41 gmin tworzących Górnośląsko–Zagłębiowską Metropolię. Takie założenie oznacza, że bez wsparcia pozostanie szereg miast z regionu najbardziej dotkniętego wysokimi stężeniami pyłu zawieszonego, w tym Ruda Śląska. Dlatego w imieniu mieszkańców naszego miasta zwracam się do Pana Premiera o wprowadzenie korekt do wspomnianego programu, tak aby wzięte zostało w nim pod uwagę zdrowie mieszkańców regionu tak bardzo dotkniętego problemem smogu” – czytamy w apelu prezydent Grażyny Dziedzic.

Apel zostanie wysłany do premiera wraz z listą popierających go mieszkańców Rudy Śląskiej. Rudzianie, którzy chcą wpisać się na listę, będą mogli zrobić to do 9 marca br. w Urzędzie Miasta, bibliotekach, placówkach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Aquadromie oraz siedzibie „Wiadomości Rudzkich”.

APEL O OBJĘCIE RUDY ŚLĄSKIEJ I INNYCH MIAST GÓRNOŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKIEJ METROPOLII RZĄDOWYM PROGRAMEM TERMOMODERNIZACJI „SMOG STOP

Wyrażamy głębokie rozczarowanie z powodu pominięcia naszego miasta, zamieszkanego przez prawie 140 tysięcy osób i bardzo dotkniętego problemem złej jakości powietrza, w rządowym programie termomodernizacji „SMOG STOP”.

Ruda Śląska, podobnie jak inne miasta Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii, od lat walczy z problemem smogu. Zanieczyszczenia, w dużej mierze powodowane przez tzw. niską emisję z palenisk domowych, nie tylko zmniejszają komfort życia w mieście, ale przede wszystkim stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia jego mieszkańców. Problem jest szczególnie poważny w miesiącach zimowych, co dobrze widać w informacjach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, gdzie bardzo rzadko prognozowana jakość powietrza określana jest jako dobra.

 

Jako władze miasta podejmujemy szereg działań, żeby ten stan zmienić. Dofinansowujemy zmianę systemu ogrzewania ze starych pieców węglowych na nowe urządzenia grzewcze, podłączenie do sieci ciepłowniczej lub odnawialne źródła energii. W tym roku będziemy także realizować  projekt, dzięki któremu dofinansowane zostanie wykonanie instalacji odnawialnych źródeł energii w 51 budynkach jednorodzinnych. Właśnie zamontowaliśmy na terenie miasta 15 czujników dokonujących pomiaru zawartości w powietrzu pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu. Mamy nadzieję, że dane z czujników zwiększą świadomość mieszkańców na temat skali problemu smogu w naszym mieście. Z kolei Straż Miejska na bieżąco kontroluje, czy w piecach domowych nie są spalane odpady komunalne. Systematycznie termomodernizujemy również budynki użyteczności publicznej, w których instalujemy też odnawialne źródła energii.

 

Powszechność problemu smogu w polskich miastach, zwłaszcza w naszym regionie, pokazuje jednak, że nie da się go rozwiązać bez systemowych, skoordynowanych działań na szczeblu centralnym.Dlatego z niedowierzaniem przyjęliśmy informację, że rządowy program termomodernizacji „SMOG STOP” obejmie zaledwie jedną z 41 gmin tworzących Górnośląsko–Zagłębiowską Metropolię. Takie założenie oznacza, że bez wsparcia pozostanie szereg miast z regionu najbardziej dotkniętego wysokimi stężeniami pyłu zawieszonego, w tym Ruda Śląska.

 

Dlatego w imieniu mieszkańców naszego miasta zwracam się do Pana Premiera o wprowadzenie korekt do wspomnianego programu, tak aby wzięte zostało w nim pod uwagę zdrowie mieszkańców regionu tak bardzo dotkniętego problemem smogu. Mam nadzieję, że załączona lista rudzian popierających apel przekona Pana Premiera o konieczności podjęcia takich działań.

Grażyna Dziedzic
Prezydent Miasta Ruda Śląska

Autor / Źródło
Justyna Romanczyk / UM Ruda Śląska

Komentarze (45) DODAJ

ihy
Mieszkam w budynku z lat pięćdziesiątych i tylko ja mam ogrzewanie gazowe. Przed kupnem mieszkania straszono mnie niemiłosiernie jakie to rachunki będę miał, jak zimno będzie itp... i co się okazuje? 50m2, budynek ocieplony grubym styropianem, mieszkanie rogowe i rachunek niższy 2 razy od kosztów c.o. z poprzedniego mieszkania!! Na dworze -5*C, rano mam 20*, wracam z pracy jest 19* -wtedy ustawiam 21,5* (po 20 minutach tyle jest), o 24 jak idę spać wyłączam. Rachunek roczny około 1200zł (gazem grzeję tez wodę). Zużycie gazu: marzec - sierpień około 6m3/miesiac, jesień to około 20-25m3 i przeważnie dwa najzimniejsze miesiące około 80m3. Więc niech nikt mi nie mówi, że tylko węgiel i kopcenie jest tanie! Mam kominek w salonie i odpalam go kilka razy w roku bo serio żal dokładać się do tej chmury smogu w której żyjemy!
ihy napisał/a:
mnms
Które 51 budynków jednorodzinnych? Dlaczego 51? Może lepiej przeznaczyć na budynki pożytku publicznego? Przedszkola, przychodnie, szpitale? One są ogrzewane stale i dla większej ilości ludzi, niż dla jednej rodziny. Czy zostanie opublikowana lista właścicieli tych domów? Na petycji trzeba podać swoje dane osobowe, to może tamte też można upublicznić. Będzie wiadomo dla kogo tę petycję się podpisuje. 51 domów jednorodzinnych nic nie zmieni przy tysiącach familoków po kilka mieszkań.
mnms napisał/a:
jan k
Kolejna kompromitacja prezydent Dziedzic. Dobrze ze jeszcze tylko pół roku. . Najlepiej niech ktoś zrobi a co Dziedzic zrobiła w tej sprawie? Miasto ma fundusze na bzdety jak pomysł budowy oceanarium.
jan k napisał/a:
blu
Na Wirku na nowy wsi smród jak nie powiem co czuć normalnie że wszystkim palą co się da
blu napisał/a:
zawstydzony
Sie obudzila Pani prezydent. Juz ludzie sami zdążyli naglosnic ta sprawe na fb na grupie radzi rudzie. Nawet posłanka Nowoczesnej z Katowic zdażyla zrobic 2 interpelacje zanim prezydentka sie obudzila. Wstyd
zawstydzony napisał/a:
n4u
Pobudowali drogi, budują spalarnie, wycinają las - a teraz apel w sprawie smogu ? To jest wina urzędników, do tego łganie nt. czystości powietrza.
n4u napisał/a:
eda
olali naszą Rudę? A dlaczego? Jak wybraliśmy takich Polityków, to mamy cośmy wybrali? Jak wybrałeś, to nie narzekaj tylko płać podatki a potem manna będzie ci spływać nieustannie do końca twych dni!
eda napisał/a:
kos
A co w tej sprawie zrobiła twoja Dziedzic ? Rządzi tyle lat i co, budowała sciężki rowerowe zamiast przyłącząc budynki do sieci centralnego ogrzewania..
kos napisał/a:
edek
Jakie miasto ma tak niskie dotacje do ,,smogu? zgadnijcie, zobaczcie Mikołów, Tychy, Zabrze, Gliwice, Chorzów. Wielki wstyd!
edek napisał/a:
hynio
na remonty kościołów poszły ogromne kwoty, więc na walkę ze smogiem już nie starczyło. a na pana premiera bym nie liczył.
hynio napisał/a:
leon
Zapewne nikt z rządu nam nie da złotówki na walkę ze smogiem. A to dlatego że większość Polaków - na czele z Warszawą - nie widzi związku przyczynowo-skutkowego z występowaniem smogu na Śląsku, z jego historią - a konkretnie wkładem w odbudowę i budowę Polski. Ślązacy są postrzegani jako trochę Polacy a trochę Niemcy. Zapytajcie przeciętnego Polaka o Powstania Śląskie - gwarantuję Wam że znaczna część nie będzie wiedziała o co Ślązacy walczyli i co chcieli osiągnąć. Powinniśmy wywalczyć ustawę, na mocy której każdy kto będzie kwestionować "polskość" Śląska i Ślązaków, lub zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej - bez względu jaką funkcję pełni w tym kraju.
leon napisał/a:
ratatuj
A ja się jednak będę upierał: władze miasta niech w końcu coś zrobią by umożliwić podłączenie starych bloków do sieci CO!!!
ratatuj napisał/a:
nika
Po pierwsze. Wycinanie drzew. Przy Urzędzie Miasta zrobili piękny plac, tyle, że dla ludzi niedostępny w lecie. Ani grama cienia, wszystkie drzewa powycinane. Plany stworzenia centrum rekreacyjnego na hałdzie po cynkowni - to samo, wyrąbanie drzew, cień mają dawać betonowe klocki.
Po drugie, czy ktoś wie czym wysypywane są ulice? Taki biały nalot, pył. Samochody są uwalone od kół co najmniej do połowy wysokości. Co to jest? Co my wdychamy? To się unosi od poziomu nawierzchni w górę, więc czym oddychają nasze dzieci? Im mniejsze, niższe, tym więcej.
nika napisał/a:
popmix
dostałem dotację na proekologiczne ogrzewanie, a perspektywa napisała mi że to nielegalnie.
popmix napisał/a:
popmix
miałem c.o. węglowe- zakaz, mam c.o. elektryczne-- nielegalnie wg. perspektywy, jakie mam mieć ogrzewanie???
popmix napisał/a:
eryk
Jakie masz to elektryczne??
eryk napisał/a:
trapez
Jak najbardziej popieram wymianę pieców węglowych na c.o, ale nie rozumiem strasznego zdziwienia pani prezydent - skoro program jest skierowany dla miast poniżej 100 tys mieszkańców, to logiczne,że Ruda się nie łapie. Zamiast biadolić, trzeba korzystać z innych funduszy, programów i wziąć sprawy w swoje ręce.
trapez napisał/a:
rudzianin
Robić c.o. w starym budownictwie! !!!!!!!!
rudzianin napisał/a:
fryniorz
te centralne w starym budownictwie , to tylko na pozór wydaje się najwłaściwszym rozwiązaniem .Nie twierdzę ,że ludziom mieszkającym w takich budynkach się ono nie należy .Ale spójrzmy ilu ludzi pali byle czym bo ich nie stać na węgiel .Centralne ogrzewanie też trochę kosztuje ale to nawet o to nie chodzi .Bloki osiedlowe są ocieplane , dzięki czemu te koszta nie są aż tak ogromne a i tak są wysokie .W familokach nie dość ,że są wysokie izby do ogrzania to ściany z cegieł niestety nie uchronią mieszkań od nadmiernej utraty ciepła . Skoro w blokach koszt ogrzewania mieszkań dużo mniejszych z reguły od mieszkań w starym budownictwie wynosi ok.2,5 tys zł za rok to takie koszta w starych domach będą dużo wyższe .Sami widzimy ,że w familokach mieszka wielu ledwo wiążących koniec z końcem , tak delikatnie to ujmując .Nie da się zainstalować ogrzewania wyłącznie dla tych którzy są w stanie je opłacić.A przekonać niektórych ,że ma 3 tysiące zapłacić na ogrzewanie będzie ciężko .Teraz palą czym sie da a za 3 tysiące to mają picia a picia .
fryniorz napisał/a:
fryniorz
Fryna [...].sz fleki!przykład osiedle za kinem na frynie.stoją 4 kamienice po 6 do 7 klatek i po 7 do 8 mieszkań w każdej klatce! 6 klatek po 7 mieszkań to 42 mieszkania razy 4 to 168 pieców mniej!!!!!czyli c.o.się opłaca mniej pieców więcej czystego powietrza! !!!!!!!!!!!!
fryniorz napisał/a:
blu
O kafalzie zapomniales
blu napisał/a:
pracownik marcowy - oryginał
2,5 tysiąca za ogrzewanie w familoku? Skąd takie dane? Ktoś musiałby palić 4 tony węgla w sezonie grzewczym, co nie jest realne. Chyba, że ma do ogrzania 200m2. Bzdury piszesz też o przekroju mieszkańców familoków. Tak jak na blokach: część jest normalna, część to patologia, ale nie ma reguły. Tak to jest jak ktoś wypowiada się na tematy, o których nie ma zielonego pojęcia.
pracownik marcowy - oryginał napisał/a:
kikka
Pisze,że w blokach ogrzewanie wynosi 2500 zł. Skoro czytanie ze zrozumieniem to taki problem, to się nie wypowiadaj, bo bzdury piszesz. Fryniorz zwraca uwagę, na to,że ogrzanie familoków - często duże i wysokie mieszkania, może spowodować zaległości czynszowe mieszkańców, bo nagły wzrost czynszu nikomu się nie spodoba.
kikka napisał/a:
pracownik marcowy - oryginał
Mój błąd. Przez ten dziwny zwyczaj, który ty też uprawiasz, czyli stawianie przecinków i kropek bez spacji, czasem trudno się doszukać sensu - ogólne niechlujstwo w pisaniu.
pracownik marcowy - oryginał napisał/a:
giekar
W familoku to jest jak najbardziej możliwe. ! Tona ekogroszku ok 1000 do 1200 zł.
giekar napisał/a:
ludek ze fryny
Mieszkam w familoku i pale 500 kg węgla w sezonie,w sumie mało a i tak chce cenatralne ogrzewanie !walka ze smogiem to tylko slogan trzeba w końcu działać !!!!
ludek ze fryny napisał/a:
fryniorz
Ty masz za to pojęcie .Po pierwsze nie piszę ,że w familokach mieszka sama patologia bo tak oczywiście nie jest ale każdy się ze mną zgodzi,że biedniejsza część społeczeństwa w tym również i wspomniana patologia nie zamieszkuje raczej domków jednorodzinnych czy nawet bloków w osiedlach co tu nie jest żadnym podziałem jak to piszesz na normalnych i patologię .TAK po prostu jest i to nie tylko u nas .W bloku spółdzielczym nie płacisz ,no to nie mieszkasz .W starym budownictwie , różnie to bywa.Pisałem o tym tylko dlatego ,żeby rozważając możliwość założenia centralnego ogrzewania w starych budynkach wziąć pod uwagę czy każdego będzie stać na opłacenie tego ogrzewania .Jak piszesz nie mam zielonego pojęcia , więc przytoczę CI dane z pewnego fachowego portalu zajmującego się tym tematem .Chcąc ogrzać mieszkanie zimą tak by temperatura wewnątrz wynosiła ok. 20 stopni .Przy różnej powierzchni mieszkania i co tu ważne rodzaju ścian! z wykorzystaniem kotła węglowego uzyskujemy następujące zużycie węgla ;
1.Stary dom z cegły 50m- 2,5 tony przy 100m - 5 ton.
2.Gorzej ocieplony budynek (5cm.styropianu , bez oc.strychu) 50m -1,2 tony przy 100 m 2,5 tony
3.Dom bardzo dobrze ocieplony (15 cm styropian, ocieplone poddasze , szczelne okna itp.)50 m -0,7tony 100 m - 1,3 tony .
Teraz sobie przelicz te zużycie i porównaj ....no chyba że wg, ciebie ci eksperci też nie mają zielonego pojęcia o czym piszą ,... no to wtedy sorry Winetou !
fryniorz napisał/a:
bbb
fryniorz chcioł tak jak ekspert ale mu nie wyszło! Przy okazji stwierdził, że biydne miyszkaja w familokach a bogate na osiedlach. I niych mu tak bydzie, widać że karlus życia niy zno! Niy wiy że dużo kamienic to są prywatne nieruchomości i ludzie tam miyszkaja u siebie z dziada na pradziada, wiynkszosc już mo kotłownie porobione, piykne klatki, fajne miyszkania do wynajęcia co tyz czasem sporo kosztują!!! Wiynkszosc już poli kotlami nowych generacji, roz na tydzień idzie dociepnac i mo spokój. Gorzi wyglondajom te familoki co som z perspektywy abo mpgm (socjalne niy wspólnoty) tam je tragedia Ale tyz niy zawsze!!! Za to na osiedlach co miyszko elyta wg. fryniorza tam to się żyje, alkoholiki spiom na klatkach, jscaja po murach elyta!!! To już wola w moi kamienicy żyć i mieć geszeft ze ludziom najmuja zimmery!!!
bbb napisał/a:
pracownik marcowy - oryginał
Patologia najpewniej nie mieszka na domkach jednorodzinnych, choć przykład z Bykowiny, gdzie wnuczek zadźgał swoją babcię zdaje się temu przeczyć. Oczywiście, pytanie co uznajemy za patologię. Jednak odnosząc się do twoich ogólnych założeń tzn. patologia to alkoholizm i bezrobocie topowiem Ci z doświadczenia. Mieszkałem w bloku i familoku, w obu przypadkach z tak samo dużą intensywnością spotkałem się z zachowaniami patologicznymi. Na blokowiskach dochodziło większe prawdopodobieństwo pobicia przez młodych, butnych kibiców jednego z klubów. W przypadku mieszkaniaw familoku nigdy nie doświadczyłem agresji na tym poziomie - mieszkają tam zazwyczaj niegroźne pijaczki, które rzeczywiście nie dbają o wspólną własność jaką jest np. klatka schodowa. Co do ogrzewania, to nie odniosę się do tzw. fachowców bo nie wiem jakie metody stosowali przy obliczeniach, powiem tylko ze swoich doświadczeń. Przy nieocieplonym z zewnątrz familoku zużywałem ok. 2 tony węgla przy 70 m2. Moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podłączyć familoki do miejskiego CO, oprócz kasy. Jednak jeśli mamy traktować nasze zdrowie jako inwestycje, to nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze. Dlatego nie rozumiem, dlaczego wszyscy tak ociągają się z podłączeniem budynków do miejskiego CO. W krótkim odstępie czasu zmniejszyłby się problem niskiej emisji, no ale to wymaga więcej zachodu i pieniędzy - także szybko się to nie zmieni.
pracownik marcowy - oryginał napisał/a:
ratatuj
Jednak trudno się z Tobą zgodzić. Niejeden familok z cegły ma lepsze właściwości cieplne niż blok z dużej płyty!!! Choćby ze względu na różnicę w grubości ścian! Alternatywne rozwiązania też są, ale: gaz odpada ze względów bezpieczeństwa, prąd będzie jeszcze droższy. Można ewentualnie rozpatrzyć budowę kotłowni dla całego budynku wtedy zamiast kilku kopcących mamy jeden komin obsługiwany pod nadzorem administratora ale czy ktos się tego podejmie?? Poza tym tu trzeba wybrać!!! Chcemy mieć czyste powietrze więc np MOPS dopłaca biednym ( co już jest teraz w postaci ekwiwalentu za paliwo stałe) czy żyjemy jak dotychczas w tym syfie!
ratatuj napisał/a:
fryniorz
.Nie musisz się zgadzać !Wiele domów wybudowanych przed wojną oraz w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, ma ściany o współczynniku przenikania ciepła U≤1,5 W/m2K. Oznacza to, że ich izolacyjność termiczna jest 5-krotnie gorsza od obecnie wymaganej (U≤0,3 W/m2K).Czy coś tu trzeba dodać .Nie wiem skąd ci przyszło do głowy ,że cegła ma lepsze właściwości od ocieplonej płyty z bloku (bo oczywiście tylko o takim przypadku możemy dyskutować a nie o gołej ścianie betonowej) )Wiadomo ,że starych familoków raczej się nie ociepla no bo trudno sobie wyobrazić ocieplone styropianem kamienice np. przy rynku na Frynie.
Żeby nie być gołosłownym .W ocieplonym bloku w dodatku w mieszkaniu , położonym centralnie pomiędzy sąsiednimi mieszkaniami przy temperaturze powiedzmy + 2 a nawet do 0 stopni na zewnątrz , w mieszkaniu utrzymuje się temperatura 18-20 stopni czyli spokojnie można się obyć bez włączania ogrzewania .W starym budownictwie przy grubych murach z cegły gdyby nawet one miały pół metra nigdy w życiu taka temperatura się nie pojawi , nie chcę zgadywać ale w takim przypadku + 10 to chyba byłby maks.Oczywiście że nie chcemy żyć w syfie i też bym chciał żeby wszyscy mieszkańcy w naszym mieście poczuli komfort ogrzewanego mieszkania , a wpisałem komentarz tylko dlatego ,żeby to wszystko nie wydawało się takie proste , bo nie jest .Nawet z tym dopłacaniem Mopsu .Pomijam już fakt ,że właścicieli starych kamienic nie stać nawet na pomalowanie klatki , która już nie była malowana kilkadziesiąt lat .
fryniorz napisał/a:
ernest_vitczok
No to Cię zaskoczę! Otóż w tym tygodniu przy tych mrozach mieszkanie moje 70 m.kw. trzy ściany zewnętrzne przez dwie doby nie było ogrzewane i w drugiej dobie temp. W mieszkaniu 20,5 stopnia! Budynek z 1919-1920 r. Mur gruby nie wiem jak bardzo Ale robiąc otwór pod kabel z anteny trzeba było wiertła 12 x 1000 (600 nie dała rady) do tego z zewantrz dom oblożono styropianem 12 ( ten czarny). Poza tym kiedy byłeś ostatnio na klatce schodowej w prywatnej kamienicy ze takie bzdury piszesz? Na Orzegowie pokaże ci kilka kamienic gdzie na klatce schodowej mają lepiej niż Ty w salonie!!!
ernest_vitczok napisał/a:
adrian
Czyli cały orzegów i ruda to ludzie gorszego sortu ja mieszkam w familoku mam 100m2 firme i nie narzekam a podłączenie pod c.o to najlepsze rozwiązanie sprawy w boloku czynsz 700 w familoku200 +3tony węgla
adrian napisał/a:
happy
W d...ie to mam!!!Jedna sprawiedliwość-i tak wszyscy skończymy w dziurze.
happy napisał/a:
lyjo
oooo, ujawnioł sie prawdziwy gorol happy
lyjo napisał/a:
krystyna
POPI E R A M
krystyna napisał/a:
observer
Bez gremialnego wsparcia całej naszej społeczności ten apel pozostanie bez echa. Skończy się na ..." wiemy, rozumiemy, nie mamy na to pieniędzy...ale trzeba o tym rozmawiać". Stworzą rządowy zespół d/s zwalczania smogu, który będzie "obradował i rozmawiał w nieskończoność". Trzeba mocną tupnąć nogą i wyegzekwować to co się Ślązakom należy. Od lat dziecięcych pamiętam tylko czarny śnieg - myślałem że taki tylko pada. Wdychając smród i brud wydobywaliśmy węgiel i przetapialiśmy stal, wysyłając "czysty" produkt w głąb Polski. A teraz - o zgrozo !!! - jadąc do tzw uzdrowisk, musimy płacić klimatyczne żeby oddychać "ich krystalicznym powietrzem. Brakuje nam na Śląsku takiego zdecydowanego, charyzmatycznego gospodarza jakim był śp, generał Ziętek. Obecnie każdy ruch społeczny czy ekologiczny na Ślasku, jest postrzegany jako działanie zakamuflowanej opcji niemieckiej. Chciałoby się zawołać: OBUDŹ SIĘ ŚLĄSKU I PODNIEŚ SIĘ Z KOLAN !! Pozdrawiam wszystkich Ślązaków, którym los Śląska naprawdę leży na sercu.
observer napisał/a:
giekar
W pełni popieram ten sposób myślenia o naszym Śląsku. Po II wojnie to generalnie dobra wytworzone na Śląsku odbudowywały Polskę z ruin, a teraz odbudowana Polska z warsziawką na czele odwraca się od nas plecami. Podobnie jest ze szkodami górniczymi itd.. Za bezpieczeństwo energetyczne państwa polskiego się płaci I Tak samo jak za niewykorzystany a dostępny kredyt w banku. Może Pan bankowiec przynajmniej w ten sposób to pojmie. Wszyscy mieszkańcy Śląska powinni mieć ogrzewanie za darmo i to jest minimum tego co Polska jest nam tu winna. Inna sprawa to urządzanie na terenie dawnych hałd parków i placów zabaw. Przecież to jest skażony grunt, na jak wielką głębokość ? Nie wiem. Trzeba go wymienić lub obsypać humusem. Każdy student urbanistyki to wie, o ochroniarzach środowiska nie wspominając, Takie tapetowanie terenu, jakie przewiduje się obecnie w planach nic nie da, może tylko powierzchownie a może zachęcić jedynie do przebywania w miejscach skażonych i niezdrowych dla człowieka, To powinna być prawdziwa rewitalizacja zgodna ze standardami światowymi. Jeśli takich standardów nie ma, bo może takiego gnoju nie było w cywilizowanym świecie, to należy je stworzyć specjalnie dla naszych potrzeb. Może to być również pomysł na stworzenie nowej, dużej i mocnej jednostki naukowo badawczej o zasięgu co najmniej ogólnoeuropejskim, Ponadto każdy z posłów powinien odbyć obowiązkową, kilkudniową wizytację terenu na Śląsku, by miał pojęcie o tym jakie stanowi lub będzie w przyszłości stanowić prawo w tym względzie. Jeśli ten przyszły ośrodek lecznictwa o przydługiej i skomplikowanej oraz tajemniczej nazwie ma powstać na terenie Zabrza (?) to niech przynajmniej Ruda Śląska coś też coś z tego ma. Tym bardziej, że w Zabrzu nie ma tak rozległych terenów dla planowanej tam lokalizacji ośrodka = w centrum miasta. Istnieje duża wątpliwość czy program tego ośrodka może być na takim terenie zrealizowany ( uwaga pierwsze duże pieniądze na ten cel są już przewidziane w budżecie państwa w 2018 roku) i co na to Zarząd Miasta z jego pomysłami na akwarium ? Kto jeszcze coś istotnego i ważnego dla nas wymyśli, proszę o dodanie tu. Zachęcano nas by brać nasze sprawy w swoje ręce. Pozdr.
giekar napisał/a:
foka
Auta zakaz wjazdu do miasta,bo stare graty kopcom itrujom.
foka napisał/a:
jo
To fakt. Średni wiek samochodów w Polsce to 13 lat. A nie jedna rodzina posiada więcej jak 1 samochód.
jo napisał/a:
mm
problem że na Śląsku wiećej goroli niż Ślązaków. nic się nie zmieni w temacie. nasza władza walczy z drzewami.nie smogami
mm napisał/a:
stev
Popieram
stev napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe