Rowery metropolitalne w Rudzie Śląskiej coraz bliżej. GZM wyłoniło wykonawcę
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Rowery metropolitalne w Rudzie Śląskiej coraz bliżej. GZM wyłoniło wykonawcę

Po 3 latach metropolii GZM udało się w końcu wybrać wykonawcę dużego projektu, jakim jest Rower Metropolitalny. Spółka Nextbike GZM będzie wdrażała system etapami – finalnie rowery będzie można spotkać aż w 31 gminach GZM!

Wykonawca wyłoniony

Ze względu nawiele komplikacji, postępowanie w sprawie wyboru wykonawcy Roweru Metropolitalnego trwało aż 3 lata. Finalnie wykonawcą została firma Nextbike GZM, która jako jedyna złożyła ofertę. Firma zawarła z Metropolią umowę na 5 lat, wartą 181 mln złotych – obejmuje ona uruchomienie, zarządzanie i eksploatację całego systemu Roweru Metropolitalnego.

– To będzie jedna z największych sieci miejskich wypożyczalni rowerów w Europie – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Cieszę się, że po trwającym ponad 3 lata postępowaniu, udało nam się je zakończyć. Jeszcze kilka miesięcy i na naszych ulicach pojawią się pierwsze rowery.

W ramach Roweru Metropolitalnego mieszkańcy będą mogli korzystać z 7000 rowerów IV generacji, dostępnych na 924 stacjach, znajdujących się w 31 gminach GZM. Każdy rower będzie wyposażony w nowoczesny nadajnik GPS.

3 etapy wdrażania

Rower Metropolitalny będzie wdrażany w 3 etapach:

  • 1 etap – udostępnienie 1260 rowerów w 7 miastach, w których dotychczas funkcjonowały podobne systemy: w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu, Tychach, Czeladzi i Siemianowicach Śląskich. 1 etap zostanie rozpoczęty w ciągu 4 miesięcy od podpisania umowy.
  • 2 etap – wzrost liczby rowerów do 4800. Pojawią się w kolejnych miastach: w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Mysłowicach, Piekarach Śląskich i Świętochłowicach. Zostanie wdrożony w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy.
  • 3 etap – liczba rowerów osiągnie docelowe 7 tysięcy. Pojawią się w pozostałych miastach i gminach: w Będzinie, Bieruniu, Chełmie Śląskim, Gierałtowicach, Knurowie, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Pyskowicach, Radzionkowie,  Rudzińcu, Siewierzu, Sławkowie, Świerklańcu, Tarnowskich Górach, Wojkowicach, Wyrach i Zbrosławicach. Ostatnia faza zostanie wdrożona do 22 miesięcy od podpisania umowy.

Co ważne, system zostanie zintegrowany z systemem płatności komunikacji miejskiej, a rowery będzie można wypożyczać przez cały rok. Po wypożyczeniu roweru będzie możliwość pozostawienia go w innej miejscowości, która przystąpiła do systemu.

Autor / Źródło
Magdalena Świerczek / Metropolia GZM

Komentarze (5) DODAJ

olo
Nareszcie przyjdzie kres na hulajnogi zawalidrogi i chodniki
olo napisał/a:
mer
Mało że hulajnogi stanowią uciążliwość to jeszcze potrzeba rowerów. Niebawem pieszy nie będzie miał możliwości swobodnego poruszania.
mer napisał/a:
ms
Bardzo prosto - wjeżdżasz za Lidlem na ścieżkę rowerową, dalej mała górka przed Tobą i wylatujesz na Czarnoleśnej obok stadionu i dalej ścieżką rowerową na NB
ms napisał/a:
-d
Dokładnie. Większość tras musi się jechać po chodniku, albo po ulicy. Ale po ulicy w wielu miejscach w godzianch szczytu jest bardzo niebezpiecznie, i w sumie przeszkadza się kierowcom. Jest parę dróg leśnych, ale po deszczu zapomnijmy o przejechaniu. Masa wysokich krawężników, a przejazdów tyle, ze więcej chodzę z rowerem niż na nim jadę ;D
-d napisał/a:
karol
Co ważniejsze po Rudzie nie da się jeździć rowerem - przykład jak przejechać z Wirku na Nowy Bytom?
karol napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe