Radni uczcili rocznicę odrodzenia się samorządu terytorialnego
Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się 27 maja, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę okolicznościową, mającą na celu uczcić rocznicę odrodzenia się samorządu terytorialnego w Polsce. Radni wraz z władzami miasta oddali hołd wszystkim, którzy przez lata przyczynili się do budowania nowoczesnego, demokratycznego społeczeństwa.
Uczczenie ważnej rocznicy
Dokładnie 27 maja 1990 roku w Polsce odbyły się pierwsze demokratyczne wybory do rad gmin. W związku z 35. rocznicą tego wydarzenia, władze miasta wraz z radą miasta postanowiły je uczcić – podczas wczorajszej sesji Rady Miasta, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę okolicznościową.
- Rada Miasta podjęła uchwałę jednogłośnie, oddając hołd wszystkim osobom, które na przestrzeni lat – jako samorządowcy, urzędnicy, społecznicy i mieszkańcy – przyczyniły się do odbudowy i rozwoju samorządu terytorialnego oraz do umacniania idei samorządności w Rudzie Śląskiej – czytamy w mediach społecznościowych prezydenta miasta, Michała Pierończyka.
Prezydent przekonuje, że data 27 maja to symboliczne przywrócenie obywatelom prawa do decydowania o sprawach, które najbardziej ich dotyczą – sprawach lokalnych. Przyjęcie uchwały jest równoznaczne z wyrażeniem uznania i wdzięczności wszystkim, którzy na przestrzeni ostatnich 35 lat przyczynili się do rozwoju wspólnoty samorządowej, a co za tym idzie - rozwoju Rudy Śląskiej.
- W uzasadnieniu uchwały przypomnieliśmy nie tylko historyczne znaczenie reformy samorządowej z 1990 roku, ale również jej rolę w procesie transformacji ustrojowej państwa oraz w budowie nowoczesnego, demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego – dodaje prezydent.
Radni z przedstawicielami władz miasta oddali hołd wszystkim dotychczasowym radnym, których w sumie było ponad 300, oraz prezydentom Rudy Śląskiej, pełniącym to stanowisko w ciągu minionych 35 lat.
Pierwsze demokratyczne wybory samorządowe
Wybory do rad gmin w 1990 roku zostały zarządzone przez premiera Tadeusza Mazowieckiego – były to pierwsze wybory do samorządów po ich przywróceniu. 27 maja do urn poszło ponad 11 milionów osób – frekwencja wyniosła 42,27%. Podczas tych historycznych wyborów wyznaczono składy 2383 rad gmin. Najwięcej mandatów uzyskali kandydaci wspierani przez „Solidarność”.
Komentarze (1) DODAJ