Przy ruinach Zamku Rudzkiego odbył się wyjątkowy "pokaz mody z czasów Karola Goduli"
Dodano:
Czas czytania: 2 min.

Przy ruinach Zamku Rudzkiego odbył się wyjątkowy „pokaz mody z czasów Karola Goduli”

Przy ulicy Wiktora Bujoczka znajdują się wyjątkowe ruiny, których korzenie sięgają XIV wieku. W niedzielę, 10 lipca odbyła się tam impreza "Pokaz mody z czasów Karola Goduli", która przeniosła wszystkich gości do wieku "pary i elektryczności". 

Pokaz mody z czasów Karola Goduli

Ruiny Zamku Rudzkiego i domu Karola Goduli odżywają podczas letnich weekendów. Opiekująca się nim fundacja i działacze od kilku lat starają się, aby zaciekawić rudzian imprezami nawiązującymi do historii tego miejsca. 

Podczas wczorajszego wydarzenia zaprezentowano dawne stroje z "czasów Karola Goduli". Organizatorem imprezy była Fundacja Zamek Chudów, która stara się stworzyć w Rudzie żywe muzeum.

Zamek Rudzki

Przypomnijmy, że zamek został zbudowany prawdopodobnie pod koniec XIV wieku przez ród Rudzkich. W pierwszej połowie XVII wieku podczas wojny trzydziestoletniej obiekt został zniszczony. W XIX wieku przebudowano go w stylu neogotyckim. W czasie II wojny światowej Armia Czerwona spaliła go i zrujnowała. Do dziś zachowały się tylko kamienne fragmenty murów. W lipcu 2009 miasto przekazało zamek wraz z domem Karola Goduli Fundacji Zamek Chudów.

Odnowa zamku

30 grudnia 2009 roku ruina zyskała szansę na „drugie życie”. Wtedy bowiem miasto oddało obiekt wraz z pobliskim domem Karola Goduli  Fundacji Zamek Chudów, która podjęła działania zmierzające do rewitalizacji zabudowań i organizacji rozmaitych wydarzeń dla publiczności. Wykonano prace przy naprawie okien do piwnic domu Karola Goduli. Zrealizowano to z wykorzystaniem starych technik i technologii. Zrekonstruowano też sklepienie nad dwoma okienkami. Wszystko ręcznie, przy użyciu prostych narzędzi i zapraw tworzonych według dawnych receptur. Dodatkowo usunięto gruzowisko na sklepieniu piwnicy. Na terenie ruin ustawiono ławki i postawiono budkę z napojami i przekąskami. Trzeba zaznaczyć, że ruiny położone są na cennym przyrodniczo obszarze w rejonie Rowu Rudzkiego II ze względu na występowanie różnorodności biologicznej.

Autor / Źródło
Redakcja / fot. Jacek Knapik

Komentarze (9) DODAJ

wdzięczny
Bardzo fajna inicjatywa że strony Fundacji, dziękuję za te wszystkie imprezy, za super spędzony czas na pięknym terenie
wdzięczny napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe