Prace nad rekultywacją terenu dawnej koksowni w Orzegowie idą pełną parą
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Prace nad rekultywacją terenu dawnej koksowni w Orzegowie idą pełną parą

Prace nad rekultywacją terenu dawnej koksowni w Orzegowie idą pełną parą. Gotowy jest już tzw. trenchmix, czyli szczelna bariera w ziemi, która powstrzyma przemieszczanie się zanieczyszczeń.

Na terenie dawnej koksowni w Orzegowie trwają prace, które przywrócą pięciohekratową działkę do użytku mieszkańców. Teren zostanie przede wszystkim oczyszczony, ponieważ badania gruntu wykazały obecność na terenie dawnej koksowni metali ciężkich, cyjanków oraz różnych związków ropopochodnych. Z tego powodu projekt remediacji przewiduje zastosowanie jednoczesne technologii bioremediacji (usuwania zanieczyszczeń za pomocą żywych mikroorganizmów) i fitoremediacji (technologii  wykorzystującej rośliny w procesie oczyszczania). Zastosowane zostały również bariery reaktywne, w których dochodzi do procesu geochemicznego między zanieczyszczoną substancją a materiałem wypełniającym barierę.

Teren całej inwestycji podzielono na dwa obszary. Ten, który przylega do zabytkowych budynków byłej koksowni, zostanie zagospodarowany alejkami parkowymi oraz obiektami małej architektury. Powstaną tam:

  • chodniki,
  • place zabaw,
  • parking,
  • a także ławki,
  • stoliki,
  • kosze,
  • latarnie
  • oraz ogólnodostępna toaleta.

Pozostałe ruiny po zakładzie będą odrestaurowane i zabezpieczone, a pomiędzy nimi zostanie wytyczona ścieżka dydaktyczna. Natomiast północna część parku stanowić będzie obszar zielony bez wytyczonych ścieżek, gdzie odwiedzający to miejsce będą mogli chadzać własnymi dróżkami.

- Chcemy te tereny otworzyć dla mieszkańców, którzy zyskają kolejną zieloną przestrzeń. Dzięki rekultywacji będzie można z niej bezpiecznie korzystać. Dodatkowo poprzez zabezpieczenie zachowanych fragmentów budynków koksowni zadbamy o ocalenie historii tego miejsca – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Obecnie remontowana jest frontowa ściana baterii koksowni, a także trwają przygotowania do odtworzenia dachu wieży węglowej. Prace potrwają do 2021 roku i pochłoną 21 mln złotych. 85% tej kwoty miasto pozyskało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ta inwestycja to duże wyzwanie dla projektantów i wykonawców, ale jestem przekonana, że efekt będzie imponujący! - mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Historia zakładu, który pierwotnie nazywał się "Gotthard", sięga 1900 r., kiedy rozpoczęły się pierwsze prace przy jego budowie. W 1903 r. powstała pierwsza 35-komorowa bateria pieców koksowniczych. W 1908 r. funkcjonowały już trzy baterie pieców oraz pięć kotłów. Węgiel do koksowni sprowadzano z pobliskiej kopalni "Karol". Pod koniec II wojny światowej zakład został poważnie zniszczony. Pierwszy remont przeprowadzono już w latach 1947 – 1949, kolejne w następnych latach. Koksownia ostatecznie zakończyła swoją działalność w 1976 r, a od 1987 jest na liście zabytków.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / Redakcja / fot. FB Grażyna Dziedzic

Komentarze (16) DODAJ

szybka rewitalizacja
Prace remontowe idą pełną parą, wyłaniają się z tych podziemi liczne korytarze. Teren jest ogromny i wiele labiryntów jest do odkrycia. A w korytarzach czuć smołą. Akurat ta koksownia jest jedyna w całej Polsce tak dobrze zachowana, pomimo upływającego (zamknięta od 1976 r) czasu jest zabytkiem wartym odnowy.
szybka rewitalizacja napisał/a:
mariusz
Bardzo dobrze że coś się tam robi bo Orzegów to taka zapomniana dzielnica
mariusz napisał/a:
utopek
Szpital zamknęli,starą koksownie ruiny odnawiajom,ciekawe co tam jeszcze,
utopek napisał/a:
yahu pawul
pchanie gigantycznej kasy w takie ruina-badziewy to niewybaczalny błąd przy zarządzaniu miastem podczas gdy musimy jeździć po dziurawych i pokrzywionych drogach !!
yahu pawul napisał/a:
helena
Orzegów, jak widzę będzie miejscem dochodowym, bo przyjadą wycieczki oglądać ten zabytek!
helena napisał/a:
fafik
Muzeami i skansenami daleko nie zajedziemy
fafik napisał/a:
synek z orzegowa
Tej mazi ropochodnej w podziemiach baterii nie było. Kiedyś było tam sucho i tylko piach. Dopiero po jakimś czasie ktoś lub jakaś super firma się tam pozbyla tych odpadow. Super ze z tym miejscem cos sie robi.
synek z orzegowa napisał/a:
ruda
to bardzo potrzebna inwestycja w Orzegowie ... zamiast np przystanku autobusowego przy cmentarzu dla starszych i niezmotoryzowanych osob, któe nie mają jak dostać sięna groby bliskich, albo przynajmniej ławek na całej drodze od kościoła do cmentarza ...zapomniane tereny ale stara koksownia będzie super, kto tam będzie chodził, szczególnie wieczorem , hahah
ruda napisał/a:
ludwiczek58
np. ja stary orzegowianin ktory to miejsce pamieta z dziecinstwa ...
ludwiczek58 napisał/a:
kuba
Powini bardziej tor wyścigowy zbudować i miejsce na spoty auty sportowych, miejsce na drift autorem i palenie gumy itp
kuba napisał/a:
ciekawy
Komu to,zaco to,ipoco to??.
ciekawy napisał/a:
the truth
Mnie , za twoje podatki i po to zeby było.
the truth napisał/a:
ciekawy
Pasowało by tam zrobic izba w.... na pewniaka.
ciekawy napisał/a:
optymistka
Dla mnie też i dla pozostałych mieszkańców..My też płacimy podatki i cieszymy się,że dba się o zabytki i tworzy się fajne,rekreacyjne miejsca w naszym mieście.W Rudzie Śląskiej nie mieszkają tylko maruderzy.
optymistka napisał/a:
folo
Dokładnie, i mnie to cieszy ze coś robią. Tacy co marudzą, nic od siebie nie dadzą, tylko chcą i chcą dla samych siebie, nawet papierki za sobą podnieść nie potrafią przez to ruda jest jednym wielkim wysypiskiem śmieci, czy ten co marudzi spaceruje czasem, czy tylko siedzi w domu przed telewizorem?!
folo napisał/a:
benio
Pije piwo za 500 +
benio napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe