Piknik rodzinny w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Piknik rodzinny w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka

W niedzielę w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej odbył się piknik rodzinny. Było to zwieńczenie realizowanego przez Muzeum od października 2022 roku projektu pt. "Zielone muzeum – czyli etnołogródek na placu", sfinansowanego ze środków Fundacji ORLEN.

Piknik rodzinny w Muzeum Miejskim

Uroczystość otwarcia ogrodu rozpoczął Dyrektor Muzeum Miejskiego - Krzysztof Gołąb wraz z pomysłodawczynią "etnołogródka" Eweliną Pieczką. 

- Dla wszystkich gości przygotowano moc atrakcji m.in. Pani Alicja Cedzidło wraz z Adamem Kawa, poprowadzili "Zabawy i tańce śląskie dla bajtli", poczęstunek oraz warsztaty kreatywne. Gościnnie odwiedziła nas także Pani Włoczka - czytamy w mediach społecznościowych rudzkiej placówki. 

"Zielone muzeum – czyli etnołogródek na placu"

Piknik był zwieńczeniem realizowanego przez Muzeum od października 2022 roku projektu pt. "Zielone muzeum – czyli etnołogródek na placu", sfinansowanego ze środków Fundacji ORLEN w ramach V edycji programu "Moje miejsce na ziemi". Celem projektu było stworzenie ogrodu muzealnego – zielonej strefy na terenie zaplecza muzeum. 

Wypełniony kwiatami, krzewami owocowymi oraz grządkami warzywnymi i zielarskimi ogród stał się miejscem przeznaczonym na warsztaty muzealne, pikniki rodzinne oraz spotkania i dyskusje organizowane w plenerze. Ważną rolą projektu było połączenie celów: edukacyjnego, proekologicznego, kulturalnego i społecznego. "Etnołogródek muzealny" to rodzaj ogrodu społecznego, który ma zachęcać mieszkańców do wspólnego kształtowania przyjaznej przestrzeni zielonej i wzmacniać świadomość ekologiczną.

- Realizacja projektu rozpoczęła się późną jesienią, na przełomie października i listopada 2022 roku. Zimowa aura i pierwsze przymrozki nie pozwoliły nam na działania w plenerze, zaczęliśmy więc od przygotowań technicznych związanych z konstrukcją skrzyń i boksów ogrodowych (powstawały częściowo z recyklingu, m.in. ze starych drewnianych gablot muzealnych), które docelowo wypełnimy kwiatami, warzywami i ziołami. Jesienny czas poświęciliśmy także na szereg spotkań warsztatowych w siedzibie Muzeum, a także konsultacji dotyczących wizji naszego ogródka - czytamy na stronie rudzkiego muzeum. 

Pierwsze zajęcia dla dzieci odbyły się 28 listopada 2022 roku w muzeum w ramach cyklu „Mała gosposia. Czy nasze babcie były zero waste?” i nosiły tytuł „Jesienne zbiory i przetwory”. Kolejne spotkanie w ramach projektu poświęcone było właściwościom ziół i roślin łąkowych. 

- Na początku marca 2023 roku rozpoczęto prace wiosenne związane z aranżacją ogrodu. Pierwsze wysiewy i rozsady miały miejsce w połowie marca i kontynuowane były w kwietniu. Wraz z cieplejszymi promieniami słońca widać było pierwsze, długo wyczekiwane efekty. Zazieleniło się na grządkach warzywnych, krzewy owocowe zasiane pod płotem zaczęły puszczać pąki, a rozsady, zabezpieczone przed marcowym mrozem, zieleniły się na parapetach muzealnych okien - czytamy na stronie rudzkiego muzeum. 

Jak podoba Wam się "etnołogródek muzealny"?

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe