Piesi będą dodatkowo chronieni przez tzw. kocie oczka!
Piesi będą dodatkowo chronieni przez tzw. kocie oczka!
Piesi będą dodatkowo chronieni przez tzw. kocie oczka!
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Piesi będą dodatkowo chronieni przez tzw. kocie oczka!

Na 17 przejściach dla pieszych w Rudzie Śląskiej piesi będą dodatkowo chronieni przez tzw. kocie oczka, czyli punkty świetlne w jezdni, a także ostrzegawcze światła pomarańczowe. Instalacja dodatkowego oświetlenia już trwa. Warta ponad 929 tys. zł inwestycja realizowana jest w ramachbudżetu obywatelskiego.

- Bezpieczeństwo pieszych to bardzo aktualny temat. Niestety, do wypadków z ich udziałem dochodzi także na przejściach. Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi piesi w naszym mieście będą bardziej chronieni – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – W tym zakresie działania podjęliśmy już kilka lat temu, kiedy doświetliliśmy najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych w RudzieŚląskiej – dodaje.

"Kocie oczka” to pasy pulsujących świateł ostrzegawczych, zamontowane w jezdni wzdłuż krawędzi przejścia dla pieszych. Od zewnątrz przejścia światła są czerwone, od wewnątrz białe. Dzięki czujnikom ruchu punkty włączają się gdy pieszy zbliży się do przejścia i gasną gdy je opuści. Dodatkowym ostrzeżeniem dla kierowców są lampy ostrzegawcze z pulsującym światłem pomarańczowym, zamontowane na słupkach ze znakami "przejście dla pieszych”, które również aktywowane są przez czujniki. Projekt ma zostać zrealizowany do połowy grudnia, a jego koszt to ponad 929 tys. zł.

Inwestycja obejmuje 17 lokalizacji we wszystkich dzielnicach miasta:

  • ul. 1 Maja przy ul. Harcerskiej,
  • ul. 1 Maja w rejonie budynku nr 76,
  • ul. 1 Maja przy ul. Nowy Świat,
  • ul. 1 Maja w rejonie budynku nr 218,
  • ul. 1 Maja w rejonie budynku nr 320,
  • ul. Kłodnicka przy ul. Jana Brzechwy,
  • ul. Wyzwolenia przy ul. Jabłoniowej,
  • ul. Oświęcimska w rejonie budynku nr 123,
  • ul. Wojciecha Korfantego przy ul. Franciszka Wilka,
  • ul. Katowicka przy ul. Ryszarda Siekiela,
  • ul. Odrodzenia przy ul. Henryka Sienkiewicza,
  • ul. Piotra Niedurnego przy ul. Grochowskiej,
  • ul. Edmunda Kokota przy ul. Głównej,
  • ul. Dworcowa w rejonie budynku nr 19,
  • ul. Karola Goduli przy pl. Niepodległości,
  • ul. Orzegowska przy ul. Królowej Jadwigi,
  • ul. Szczęść Boże w rejonie budynku nr 29.

Zadanie „Bezpieczne przejścia dla pieszych w Rudzie Śląskiej – migające "kocie oczka” w każdej dzielnicy” było jednym z dwóch projektów ogólnomiejskich, biorących udział w głosowaniu na budżet obywatelski na 2019 r. Spośród zadań, które nie zostały wybrane do realizacji, zdobyło największą liczbę głosów w skali miasta. Zgodnie z zasadami realizacji rudzkiego budżetu obywatelskiego mogło więc zostać zrealizowane z puli niewykorzystanych środków, które okazały się wystarczające na pokrycie jego kosztu. Podkreślić należy, że pula ta nie obejmowała środków finansowych zarezerwowanych na budowę ogólnodostępnej tężni solankowej. Zadanie to zwyciężyło w głosowaniu mieszkańców, jednak jedyna oferta zgłoszona w przetargu znacznie przewyższała kwotę wynikającą z kosztorysu inwestorskiego.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / fot. UM Ruda Śląska

Komentarze (34) DODAJ

boluś
IDZIE TO ZROBIĆ LEPIEJ I TANIEJ. PRZYKŁAD ŁODYGOWICE' I PORA INNYCH PIPIDÓWEK.
boluś napisał/a:
tedi
racja bzdura na słupie światło i lepiej widać i taniej jak zleci śnieg to nic nie widać jedynie w nocy w dzień wcale
tedi napisał/a:
truda
Nic nie zastąpi myślenia...
truda napisał/a:
lolek
To prawda
lolek napisał/a:
tom
Ul Szczęść Boże, przejście dla pieszych jest tuż za stojącymi autobusami i to po obu stronach drogi.Linie ciągłe? Nikt sobie nic z nich nie robi, autobus stoi, ludzie wchodzą nie widząc niczego na pasy tymczasem kierowcy wyprzedzają stojący autobus i za nic mają linie ciągłe plus przejście dla pieszych!.Druga sprawa, kiedy stoją dwa autobusy na przystankach , na przeciw siebie jak ma przejechać bo karetka na sygnale?.Lokalizacja tych przystanków autobusowych aż prosi się o tragedię i wg mnie to tylko kwestia czasu, niestety.
tom napisał/a:
stare osiedle
Wszystkie przejscia powinny byc tak zrobione i dobrze oswietlone
stare osiedle napisał/a:
riko
Rowerzyści: zachowajcie szczególną ostrożność podczas przejeżdżania w miejscu zainstalowania tych światełek ostrzegawczych w jezdni. Ponoć ten młody kolarz belgijski /Lambrecht/w tegorocznym Tour de Pologne najechał właśnie na takie światełko zainstalowane w jezdni w Bełku i wg ustaleń komisji powypadkowej, prawdopodobnie to spowodowało że zniosło i/wyrzuciło go/na betonowy przepust.
riko napisał/a:
marek
Czyli te parę lampek kosztuje ponad 50 tys za przejście czy w tym mieście nie ma pilniejszych potrzeb
marek napisał/a:
magma
Ul. Halembska na wysokości ul. Pakuły. Ciemno strasznie.
magma napisał/a:
rudzianin
Sprawdza się swietnie gdy stoją sobie obok dwie babcie zaraz przy przejściu i dyskutują jakby nigdy nic :)
rudzianin napisał/a:
kierowca
Jako kierowca przyznam że jest to dobry pomysł, światła widoczne są z daleka oraz zwracają swoją uwagę przez co nawet zamyślony kierowca na chwilę zwróci uwagę na migajace punkty. Inny problem jaki jest dość śmieszny, to zbyt wysokie żywopłoty przy skrzyżowaniach. Potrafią nieźle zamaskować szybko nadjezdzajacy samochód czy dziecko na hulajnodze.
kierowca napisał/a:
właśnie
Został bardzo dobry temat poruszony. Te zielska, drzewa i żywopłoty są też sadzone na rondach w celu utrudnienia kierowcą widoczności ale po co?
właśnie napisał/a:
pepe
A nie da się montować niektórym pieszym w mózgu takich lampek, które by się zapalały - uwaga na jezdni poruszają się pojazdy.
pepe napisał/a:
nn
taa, lampki nic nie dadzą - powinny się wysuwać z jezdni betonowe bloki
nn napisał/a:
tedi
racja
tedi napisał/a:
tom
Ul Szczęść Boże, przystanki dosłownie przed pasami, linie ciągłe po obu stronach drogi i co???Masakra, auta wyprzedzają stojący autobus na podwójnej ciągłej żeby tego było mało również na przejściu dla pieszych którzy zza autobusu nie widzą niczego!.Tutaj dojdzie do tragedii, to tylko kwestia czasu, niestety
tom napisał/a:
jk
Fajny pomysł, ale są też minusy tego rozwiązania np. przejście ul. Katowicka przy ul. Ryszarda Siekiela, jadąc od strony Wirku, kierowca z daleka widzi to przejście, jednak niecałe10 metrów wcześniej jest także przejście, niedoświetlone i niewyróżnione jak te, zatem może dojśc do tragedii, szczegolnie że jest ono przy przystanku. Robiąc "koniec oczka" powinny być zabezpieczone obydwa przejścia, z uwagi na niewielką odległość od siebie.
jk napisał/a:
kontent
Służę tematami na kolejne artykuły: 1. w Kochłowicach zamontowano te lampki na przejściu na Wyzwolenia, no i fajnie, ale przejście 100 metrów dalej, bliżej ulicy Żymły jest w takim miejscu że dziecko przechodząc z parzystej strony ulicy nie bardzo widzi czy coś wyjedzie zza zakrętu, a kierowca zza zakrętu nie widzi przejścia, było jedno bezpieczne przejście przed drzwiami SP20 ale przecież rodzice dowożą dzieci i trzeba zrobić parking...2. rodzice dowożą dzieci do szkoły i mają parkingi i kiss&ride ale trzeba im dojazd maksymalnie utrudnić bo nonsensowna zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu Piłsudskiego z Oświęcimską zostaje na zawsze3. "Przystań" do wyburzenia
kontent napisał/a:
ktoś
Dobrze, ale jak zmusić ludzi do ostrożności na przejściach. Te rzesze "nieśmiertelnych" już całkiem uwierzą w swoją "nieśmiertelność".
ktoś napisał/a:
n...przez komórkę
Jak taki ,,bohater" wpadnie pod samochód to się nauczy ostrożności albo będzie mieć pecha i już nie zdąży- RIP.
n...przez komórkę napisał/a:
nitka
To co, tężni nie będzie?
nitka napisał/a:
yogi
Nie. Nie będzie. I dobrze
yogi napisał/a:
nitka
To znaczy, że idea budżetu obywatelskiego jest fikcją. Wygrała tężnia, nie oczka. Oczka proszę sfinansować z budżetu miasta a z obywatelskiego wybudować tężnie zwłaszcza że są przyoszczędzone pieniądze.
nitka napisał/a:
kąkrętny
Będzie piękna tężnia. Zobaczy Pani, budżet obywatelski ujął w planach tę inwestycję. Wpierw jednak trzeba z tego budżetu wyremontować przedszkola, szkoły, obejścia, boiska, hale, chodniki, drogi, instalacje ciepłownicze, przejścia dla pieszych, pomalować barierki, pasy, naprawić dachy w miejskich budynkach, zapłacić za prąd miejskich latarni... Jest Pani obywatelką czy nie? Oczywiście, że tak, więc najpierw ważne rzeczy na które miasto skieruje obywatelskie pieniądze.Widzi Pani, problem jest taki, że obywatele chcieliby jakieś fanaberie, tężnie, ścieżki rowerowe, parki, placyki, ciekawe atrakcje... może jeszcze byście chcieli obniżki podatków i opłat za wodę i śmieci?!
kąkrętny napisał/a:
kto to utrzyma
Tężnia..., Wy termy se wybierzcie, albo muzeum Nasa
kto to utrzyma napisał/a:
praca
A gdzie w Rudzie 1 na Wolnosci nie będzie ?
praca napisał/a:
bladius
Najpierw to słupki na chodnikach i w rejonie przejść. Zero reakcji służb a auta stoją przed i za przejściami. Kierowcy mają problemy ze zrozumieniem definicji CHODNIK I 1.5 METRA DLA PIESZYCH
bladius napisał/a:
bladius
Najpierw to słupki na chodnikach i w rejonie przejść. Zero reakcji służb a auta stoją przed i za przejściami. Kierowcy mają problemy ze zrozumieniem definicji CHODNIK I 1.5 METRA DLA PIESZYCH
bladius napisał/a:
luz
A gdzie Kłodnicka między Halą Sportową, a Biedronką? Bardzo niebezpieczne przejście.
luz napisał/a:
mm
Niebezpiecznie to jest w Zabrzu. Słabo ludzi widać jak większość ma ciemne ubrania. Droga do Goethego szeroka i ciężko coś dostrzec zwłaszcza przy złych warunkach pogodowych.
mm napisał/a:
ulung
Panie, a jak ciężko w Ugandzie. Tam większość czarnoskórych i nie widać ich w nocy jak na czarno chodzą ubrani... Tylko co to ma wspólnego z postem Luza?
ulung napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe