Nowy Werdon z Grand Prix 26. edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego
Nowy Werdon z Grand Prix 26. edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego
Nowy Werdon z Grand Prix 26. edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego
Dodano:
Czas czytania: 8 min.

Nowy Werdon z Grand Prix 26. edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego

Nowy Werdon w Wirku z Grand Prix 26. edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego oraz nagrodą w kategorii obiekt! Laury dla projektantów tego budynku zostały przyznane przez jury za "trafną i dojrzałą autorską próbę redefinicji tradycyjnej wielorodzinnej zabudowy śląskiej".

Katowicki oddział SARP ogłosił wyniki konkursu na najlepszą architekturę województwa śląskiego. W konkursie przyznano nagrody i wyróżnienia w pięciu kategoriach:

  • dom jednorodzinny,
  • dzieło eksportowe,
  • młody twórca,
  • obiekt,
  • wnętrza.

Nagrodę Grand Prix jury przyznało projektowi Nowy Werdon spod kreski Małeccy Biuro Projektowe. Jury przyznało nagrodę za: "trafną i dojrzałą autorską próbę redefinicji tradycyjnej wielorodzinnej zabudowy śląskiej". 

- Stworzenie współczesnej architektury wyrosłej z poszanowania kontekstu i lokalnej tradycji zarówno typologicznie jak i materiałowo jest odpowiedzią na dzisiejsze potrzeby społeczne i może być ważnym głosem w dyskusji nad formą kształtowania przestrzeni śląskich miast. Projekt konsekwentnie realizuje wizje współczesnej architektury dostosowanej do dzisiejszych potrzeb mieszkańców przy zachowaniu jej lokalności i rozwiązań materiałowych. Jest to udana próba połączenia tradycji i nowoczesności przy zachowaniu umiarkowanego budżetu - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody. 

Przypomnijmy że "Nowy Werdon" staną w miejscu dawnych budynków należących do MGSM Perspektywa - przy ul. 1 Maja 259-263 w Wirku. Jest to 5-kondygnacyjny budynek z windą, w którym znajduje się 14 apartamentów i mieszkań w układzie szeregowym. 

- Ten projekt współczesnego śląskiego familoka, jest próbą spełnienia marzenia architekta, że architektura może pomóc człowiekowi trochę jak lekarz. Wydaje nam się, że nowy, współczesny budynek, który używa tradycyjnego śląskiego języka przy zastosowaniu materiałów, pewnej prostoty kształtów, zastosowania ogródków i innych elementów, może pomóc tej dzielnicy, aby na nowo rozkwitła i stała się pięknym miejscem do mieszkania. Dawała radość osobom, które zdecydują się tu przebywać - mówił architekt Wojciech Małecki.

"Nowy Werdon" to nazwa, która koresponduje z istniejącym kompleksem domów mieszczących się w sąsiedztwie. Choć wygląd nowych zabudowań jest nowoczesny, to z zewnątrz nawiązuje do charakteru lokalnej architektury.

- Cegła - wybór tego materiału do wykonania elewacji tego budynku był dla nas bardzo oczywisty. Zwłaszcza w Rudzie Śląskiej cegła jest bardzo naturalnym materiałem do zastosowania. To, co jest najpiękniejsze w Rudzie Śląskiej, wydaje się, że jest zbudowane z cegły. Cegła ma dla nas też niesamowity urok pewnej niepowtarzalności. Niepowtarzalności, jak to do czego może każdy architekt dąży, żeby naśladować stwórcę. Cegła ma w sobie niepowtarzalność natury. Każdy listek w naturze jest inny i właściwie ta cegła, którą używamy i bardzo lubimy też ma ten charakter niepowtarzalności - mówiła architekt Joanna Małecka. 

Wyniki konkursu Architektura Roku 2020

Kategoria: Dom jednorodzinny

  • NAGRODA
    • "Dom pod lasem" w Rybniku dla Marlena Wolnik MWArchitekci & jojko+nawrocki architekci: Tomasz Berezowski, Agnieszka Borkowska, Anna Dach, Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Barbara Rokicka, Agnieszka Weber, Marlena Wolnik.
       
  • WYRÓŻNIENIE
    • "Dom Atypowy" w Wyrach dla TTAT ARCHITECTURE: Magdalena Tokarska, Piotr Tokarski


Kategoria: Dzieło eksportowe

  • WYRÓŻNIENIE
    • "London Empire House” w Londynie dla Medusa Group: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała; współpraca: Michał Bienek, Bartłomiej Karaś, Maciej Hetmańczyk, Sandra Przepiórkowska, Michał Sokołowski, Konrad Basan, Mateusz Rymar, Michał Laskowski


Kategoria: Młody twórca

  • NAGRODA
    • Be3 Pracownia Projektowa Agnieszka Wyrwas, Krzysztof Stępień.
       
  • WYRÓŻNIENIE
    • Karol Wawrzyniak


Kategoria: Obiekt

  • NAGRODA, GRAND PRIX
    • "Nowy Werdon” w Rudzie Śląskiej dla Małeccy Biuro Projektowe: Joanna Małecka, Wojciech Małecki, Łukasz Krasuski.
       
  • NAGRODA
    • "Centrum Aktywności Lokalnej" w Rybniku dla Marlena Wolnik MWArchitekci: Agnieszka Borkowska, Marlena Wolnik; współpraca: Jan Fiałkowski, Barbara Rokicka, Aleksandra Rudnicka


Kategoria: Wnętrza

  • WYRÓŻNIENIE
    • "Hala widowiskowo-sportowa Spodek - toalety publiczne" w Katowicach dla 2G Studio: Wojciech Gwizdak, Dorota Orłowska-Gwizdak, Konrad Wojtasik, Amelia Ślewa; współpraca: Kornelia Dybała, Weronika Król
       
  • WYRÓŻNIENIE
    • "Lodowato" w Katowicach dla MUSK Kolektyw: Józef Madej, Katarzyna Sąsiadek, Weronika Kiersztejn, Aleksandra Skomorochow, Martyna Berger.

 

 

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / fot. Małeccy Biuro Projektowe

Komentarze (21) DODAJ

zdegustowany
Świat zwariował.Gdzie tu się można dopatrzeć jakiegokolwiek rozwiązania czy elementu architektonicznego ,który by mógł czymś zafascynować.Pora umierać.
zdegustowany napisał/a:
babis
Świetne dopasowanie do otoczenia- współczesna wariacja na temat familoku/kamienicy. Jest prosty w formie ale również niedosłowny przez arytmiczne podziały okien co czyni go niezwykle ciekawym.
babis napisał/a:
olek
Blok ładny, mieszkania pewnie też (o jakości się nie wypowiadam bo nie wiem byle by nie była taka sama jak szeregówek czyli beznadziejna) ale okolica dramat ... nigdy nie kupiłbym tam mieszkania
olek napisał/a:
karminadel
No i się wylała czara goryczy, pewnie wypisują te oponje m.in. szczęśliwi mieszkańcy unikatowych bloków z płyty rodem z PRL lub właściciele niemniej unikatowych szeregówek, które zalewają każdy kawałek Rudzkiej ziemi. Wy to macie szczęście....
karminadel napisał/a:
p2p
Przecież tył tego budynku to jakiś żart XD
p2p napisał/a:
kwiatowe
5 najwiekszych mieszkan nie sprzedane. Poszło tylko 9 mniejszych. Faktycznie inwestycja roku...
kwiatowe napisał/a:
boluś
No i wreszcie wiym co Awatar' bolusia niyudolno podróba 'robi w Silesia.info. Wkopoł sie niyudolnom cynzurom! Pyrsk Frajerze
boluś napisał/a:
boluś
wyglada jak wiezienie ze spacerniakiem,odpowiednie do otoczenia
boluś napisał/a:
boluś
To niy boluś'to frajerpmpka'
boluś napisał/a:
aga
ten dom wyglada jak wiezienie
aga napisał/a:
stanisław paluch
[...]y nie urywa
stanisław paluch napisał/a:
rr
Badziewie, ale cóż jakie miasto takie cuda.
rr napisał/a:
mieszkanka
Strach się bać tam mieszkać, ci co kupili te mieszkania na pewno nigdy nie mieszkali w Rudzie. Przecież tam strach w dzień chodzić, a co dopiero wieczorem. Współczuje.
mieszkanka napisał/a:
ewa
Następny blokchaus domowego zacisza o mało ciekawym wyglądzie architektura z minionej epoki, żałosne.
ewa napisał/a:
edward
Obskurna budowla z oknami jak biurowcu budynek godny pożałowania .
edward napisał/a:
mgsm płatnik
A gdzie pozostałe dwa budynki tego "osiedla"? Coś chyba jednak poszło nie tak, ale racja - gdyby mieli mi podnieść czynsz, niech zostanie ten jeden nowatorski design w otoczeniu wireckiego menelstwa.
mgsm płatnik napisał/a:
arch.
Chude to jakieś takie i mizerne.
arch. napisał/a:
pracownik grudniowy
Jak to mówią "jedna jaskółka wiosny nie czyni". Gratulacje, ale projekt pasuje jak pięść do oka w otoczeniu zniszczonych familoków.
pracownik grudniowy napisał/a:
binia
W różnych sytuacjach pięść do oka pasuje;)
binia napisał/a:
ja
Budynek z pieniędzy mieszkańców GSM perspektywa, sprzedaż do budżetu "spółdzielni".
ja napisał/a:
ziga z wirku
Tak, tak, mnie szczególnie urzeka otoczenie tego budynku, te chaszcze i rozbujałe krzaki.
ziga z wirku napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe