Maturzyści zatańczą poloneza na rynku w Rudzie Śląskiej
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Maturzyści zatańczą poloneza na rynku w Rudzie Śląskiej

Tradycją stały się już spotkania rudzkich maturzystów na placu Jana Pawła II, żeby wspólnie zatańczyć poloneza. W tym roku swoje taneczne umiejętności młodzież zaprezentuje w czwartek, 23 stycznia o godz. 12.00. Maturzystów poprowadzą prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk oraz inicjatorka wydarzenia i nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka - Mariola Mańka–Sgodzaj.

Rudzcy uczniowie świętują przed maturą

- Tradycyjnie, jak co roku, maturzyści z naszego miasta zatańczą poloneza na rynku, dając mieszkańcom wyjątkową okazję do wspólnego celebrowania tego pięknego, polskiego zwyczaju, symbolizującego nie tylko wejście w dorosłość, ale także zbliżający się czas matur i nowych wyzwań – mówi Michał Pierończyk, prezydent miasta.

– Młodzi ludzie chętnie włączają się w tę akcję, wspaniale się bawiąc. To taki relaks przed maturą, która jest dla wielu z nich bardzo stresująca – dodaje Mariola Mańka–Sgodzaj, inicjatorka wydarzenia.

Polonez i Belgijka – wyjątkowa tradycja maturzystów

Po odtańczeniu poloneza do muzyki z filmu „Pan Tadeusz” uczniowie zatańczą wspólny taniec „Belgijka”. Pod koniec odbędzie się krótka dyskoteka na rynku.

Tegoroczni maturzyści zmierzą się z egzaminem dojrzałości w terminie od 5 do 22 maja. W tym roku w szkołach ponadpodstawowych w Rudzie Śląskiej w klasach maturalnych uczy się w sumie 731 maturzystów, 353 osoby w liceach, 66 osób w liceum dla dorosłych i 312 osób w technikach.

Zobaczcie, jak uczniowie tańczyli w ubiegłych latach:


Historia poloneza

Przypomnijmy, że pierwsze wzmianki o tańcu w rodzaju poloneza pochodzą z drugiej połowy XVI wieku, a od połowy XVII wieku zyskał on miano tańca narodowego. Jego pierwowzorem był taniec pieszy pochodzenia ludowego, który z biegiem czasu stał się znany wśród wszystkich warstw społecznych i otrzymał nazwę „taniec polski”. Nazywany był również „chodzonym”, „pieszym” czy „powolnym”. Nazwa polonez pojawiła się dopiero w latach trzydziestych XVIII wieku, zapożyczona z języka francuskiego – polonaise. Polonez jest tańcem uroczystym, charakteryzującym się posuwistością i dostojnym nastrojem. Tańczony jest podczas ważnych uroczystości, najczęściej na rozpoczęcie dla podkreślenia podniosłego charakteru.

Autor / Źródło
Justyna Dudek / UM Ruda Śląska

Komentarze (2) DODAJ

mieszkaniec
Pan Prezydent będzie miał nowe fotki na Facebooka
mieszkaniec napisał/a:
tarantula
Czy w morcinku umożliwiono już zatańczenie poloneza uczniom z partnerami spoza szkół?
tarantula napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe