Kolejny sukces rudzkich lekarzy w ratowaniu najmłodszych pacjentów!
Kolejny sukces rudzkich lekarzy w ratowaniu najmłodszych pacjentów!
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Kolejny sukces rudzkich lekarzy w ratowaniu najmłodszych pacjentów!

Kolejny sukces rudzkich lekarzy! Kilka dni temu zespół ginekologów i neonatologów z Szpitala Miejskiego w Goduli przeprowadził po raz kolejny wysoce specjalistyczną "procedurę exit" na noworodku z guzem szyi. Przeczytajcie o szczegółach tego zabiegu.

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej poinformował we wtorek 30 lipca br. o kolejnej przeprowadzonej przez tamtejszych lekarzy z sukcesem wysoce specjalistycznej "procedurze exit".

Procedura exit jest stosowaną w perinatologii procedurą polegającą na tym, że gdy rodzi się dziecko z poważnymi problemami w czasie cięcia cesarskiego, lekarze nie odcinają go od pępowiny. Utrzymują krążenie pępowinowe i w tym czasie neonatolodzy, w razie potrzeby także chirurdzy dziecięcy, wykonują procedury, które ratują dziecku życie.

- Udaje nam się to świetnie skoordynować i jesteśmy z tego bardzo dumni. Z powodzeniem po raz pierwszy procedurę exit wykonaliśmy w Goduli przed rokiem. Do tej pory przeprowadziliśmy 5 takich, logistycznie bardzo skomplikowanych, zabiegów. Dziś mój zespół wspólnie z neonatologami pod kierownictwem prof. Janusza Świetlińskiego ratował życie noworodka, który miał guza szyi, uciskającego drogi oddechowe"- tłumaczy ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej dr hab. n. med. Wojciech Cnota.

W szpitalu w Goduli przeprowadza się również unikatowe w skali kraju i regionu zabiegi jeszcze w łonie matki - operacje fetoskopowe.

- Operacje fetoskopowe, tylko my robimy je na Śląsku. Zabiegi te polegają na ratowaniu życia bliźniaków w dość specyficznym powikłaniu ciąży bliźniaczej, jakim jest zespół przetoczenia zwany również zespołem podkradania. Jest to zjawisko, w którym jeden bliźniak drugiemu jeszcze w łonie matki, kolokwialnie mówiąc, kradnie krew - tłumaczy ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej dr hab. n. med. Wojciech Cnota.

Procedura fetoskopowa polega na tym, że lekarze niewielką kamerą wchodzą do macicy ciężarnej, włóknem laserowym niszczą połączenia naczyniowe, zamykają je i przez to ten "złodziejski proceder” się kończy.

- W tej chwili mamy na koncie kilkadziesiąt wykonanych z sukcesem tego typu zabiegów. Wykonujemy ich coraz więcej i nie są już dla nas czymś wyjątkowym - mówi dr hab. n. med. Wojciech Cnota.

Od roku Godula jest także ośrodkiem referencyjnym dla przypadków łożysk wrośniętych, które są przypadkami bardzo niebezpiecznymi dla matek i dzieci.

- Tylko w pierwszej połowie 2019 roku zrobiliśmy dziesięć takich operacji, a to jest bardzo duża liczba. Zyskaliśmy duże doświadczenie, wypracowaliśmy swoje procedury, które działają i maksymalizują szanse powodzenia, uratowania życia tych pacjentek. Teraz większość przypadków łożysk wrośniętych trafia do nas, tym samym do Rudy Ślaskiej przyjeżdżają pacjentki z całego południa kraju - podkreśla kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa SUM w Rudzie Śląskiej.

Autor
Karolina Bauszek-Żurek

Komentarze (9) DODAJ

ola
Ginekologia i położnictwo w Goduli zawsze były na najwyższym poziomie już od czasów dr Pozowskiego.Wielokrotnie leżałam tam ,3-krotnie byłam operowana ,raz była to operacja ratująca życie .Zawsze opieka była bardzo profesjonalna .Nigdy na nic nie mogłam narzekać.
ola napisał/a:
olololo
Ten szpital ma fest parcie na szkło a tan naprawdę to mordownia.
olololo napisał/a:
padre
Brawo. Wszystko pięknie. Tylko dlaczego rudzkie matki muszą się tuać po sąsiednich miastach żeby urodzić.
padre napisał/a:
mieszkaniec
Ja jestem z Rudy i urodziłam dziecko na Goduli. Do dzisiaj jestem wdzięczna za opiekę jaką sprawowano nade mną i dzieckiem. Gdy coś się dzieje lekarze szybko reagują i dzięki temu mam zdrowego malucha. Dziękuję.
mieszkaniec napisał/a:
jola
A leczyła się Pani prywatnie czy panstwowo ?I zależy u którego lekarza .
jola napisał/a:
mieszkaniec
Chodziłam do lekarza z Luxmedu, który nie pracuje w tym szpitalu. Oczywiście w Luxmedzie ubezpiecza pracodawca. Także nie miało to żadnego znaczenia jeśli chodzi o opiekę w tym szpitalu
mieszkaniec napisał/a:
bunia
Miało. To prywatne ubezpieczenie bez względu kto za nie płaci
bunia napisał/a:
matka która rodziła w goduli
Dlatego żeby bardziej potrzebujące matki i dzieci wymagające natychmiastowej interwencji mogły żyć !
matka która rodziła w goduli napisał/a:
byly pacjent
Brawo dla tych lekarzy niech inni lekarze z tego szpitala biorom przyklad
byly pacjent napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe