Kiedy przyda się dodatkowe assistance za granicą?
Dodano:
Czas czytania: 10 min.

Kiedy przyda się dodatkowe assistance za granicą?

Wybierasz się w zagraniczną podróż? Przygotowując się do wyjazdu, nie zapomnij o dodatkowej ochronie na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Z tego artykułu dowiesz się, w jakich okolicznościach przyda się dodatkowe ubezpieczenie assistance za granicą.

Czym jest dodatkowe assistance działające za granicą?

Assistance to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, które zależnie od wybranego wariantu, pozwala na szeroką ochronę w razie zaistnienia różnego rodzaju zdarzeń, od wsparcia w przypadku problemów zdrowotnych, przez zorganizowanie transportu, po pomoc informacyjną czy prawną. Podczas podróży zagranicznej jest ono szczególnie przydatne zwłaszcza ze względu na barierę językową czy odmienne przepisy obowiązujące w danym kraju.

Nagłe problemy zdrowotne, zgubienie dokumentów, opóźniony lot to tylko przykłady sytuacji, kiedy przyda się assistancew podróży. Jeżeli dojdzie do zdarzenia objętego polisą, można liczyć na wsparcie i pomoc ubezpieczyciela. Ochrona obowiązuje przez cały okres trwania polisy, również w nocy czy dni wolne od pracy. Rodzaj i zakres ubezpieczenia możesz dopasować do charakteru podróży i własnych potrzeb.

Assistance w podróży a problemy zdrowotne

Wyjeżdżając w podróż za granicę, trzeba pomyśleć o wielu aspektach – trasie, miejscu na nocleg, kosztach, warto też zapoznać się z przepisami i podstawowymi zasadami obowiązującymi w danym kraju. Zdarzają się jednak sytuacje, których nie da się przewidzieć. Dodatkowe assistance za granicą zapewnia pomoc okołomedyczną w przypadku problemów zdrowotnych, zaistniałych na skutek nagłego zachorowania czy wypadku. W zależności od wybranej opcji, zakres ochrony może obejmować:

  • pomoc informacyjną, np. telefoniczne udzielenie informacji, gdzie znajduje sięnajbliższa placówka medyczna;
  • pomoc tłumacza ułatwiająca komunikację ze służbami medycznymi;
  • pokrycie kosztów związanych z kwarantanną lub izolacją;
  • zakwaterowanie, gdy stan zdrowia nie pozwala na powrót w planowanym terminie;
  • transport do kraju zamieszkania, jeśli stan zdrowia nie pozwala ubezpieczonemu na samodzielny powrót środkiem transportu, z którego dotychczas korzystał;
  • transport do miejsca przebywania grupy, gdy np. podczas wycieczki objazdowej ubezpieczony nie może tymczasowo kontynuować podróży razem z pozostałymi uczestnikami ze względu na stan zdrowia;
  • zorganizowanie przyjazdu i zakwaterowania bliskiej osoby w przypadku hospitalizacji.

Pomoc informacyjna i prawna w ramach assistance

Co zrobić,gdy utracisz bagaż lub dokumenty konieczne do pobytu w danym kraju bądź kiedy zostanie skradziona Ci karta kredytowa? Mając głowę zaprzątniętą innymi aspektami podróży, ciężko znaleźć samodzielnie rozwiązanie w stresującej sytuacji, a co gorsze - kiedy dojdzie do nieporozumienia lub konfliktu z wymiarem sprawiedliwości. W takich sytuacjach również przydaje się assistance zagraniczne.

Kontaktując się z centrum alarmowym ubezpieczyciela, możesz uzyskać informacje i instrukcje, jak postąpić w przypadku utraty mienia czy pomoc w zablokowaniu karty. Z kolei zdarzenia, kiedy dochodzi do nieprzyjemności ze strony służb, a w dodatku bariera językowa utrudnia wyjaśnienie sytuacji, mogą przyczynić się do niemałych kłopotów. W ramach ochrony assistance można liczyć na wsparcie prawne specjalistów. W niektórych wariantach pomoc może obejmować nawet pośrednictwo w przekazaniu ewentualnej kaucji.

Kiedy jeszcze przyda się assistance zagraniczne?

Szerszy zakres ubezpieczenia to pełniejsza ochrona. Jeśli planujesz górskie wędrówki albo rejs po morzu, przyda się dodatkowe assistance za granicą obejmujące koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Niekiedy podczas górskich wędrówek w wyniku nagłego pogorszenia się warunków pogodowych czy awarii sprzętu, samodzielny powrót do bazy może okazać się niemożliwy. Ratownictwo w większości krajów pociąga za sobą spore koszty. Assistance pozwala uchronić się przed nimi.

Inne sytuacje, kiedy może przydać się dodatkowa pomoc w podróży, to:

  • opóźnienie lotu i konieczność dodatkowego zakwaterowania;
  • utrata zaleconych leków przyjmowanych na stałe – ubezpieczyciel może zorganizować i pokryć koszty wysyłki leków do miejsca pobytu osoby ubezpieczonej;
  • konieczność nagłego powrotu do kraju z powodu śmierci bliskiej osoby czy szkody w domu czy mieszkaniu, gdy powrót dotychczasowym środkiem transportu nie jest możliwy;
  • śmierć ubezpieczonego;
  • konieczność zapewniania opieki nad dziećmi z powodu hospitalizacji ubezpieczonego.

W jakich sytuacjach przyda się assistance komunikacyjne za granicą?

Jeżeli wybierasz się w podróż autem, pomyśl także o dodatkowym assistance na samochód za granicą. Możesz je wykupić na rok lub na krótszy okres. Ubezpieczenie często dołączane jest do polisy OC lub AC, jednak w wariancie podstawowym obejmującym jedynie terytorium Polski. Zwiększenie zasięgu terytorialnego wiąże się zazwyczaj z dokupieniem dodatkowego assistance zagranicznego. Zakres ochrony może obejmować:

  • naprawę unieruchomionego pojazdu na miejscu;
  • holowanie;
  • wymianę koła i naprawę ogumienia;
  • dowóz paliwa;
  • pojazd zastępczy;
  • transport podróżnych do celu podróży, warsztatu, gdzie odstawiono auto czy miejsca zamieszkania;
  • nocleg w razie dłuższego unieruchomienia auta lub po kradzieży;
  • pomoc w sytuacji zatrzaśnięcia kluczyków;
  • pomoc w sytuacji rozładowania akumulatora;
  • pomoc prawną i informacyjną;
  • zmiennika kierowcy;
  • opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi w przypadku śmierci czy uszkodzenia ciała ubezpieczonego.

Jak znaleźć ubezpieczenie w podróży?

Przy wyborze ubezpieczenia na swój wyjazd, warto uwzględnić poza charakterem podróży, wiele innych aspektów mających wpływ na odpowiedni dobór ochrony i ewentualnych dodatków oraz porównać oferty różnych towarzystw, by znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie. Narzędziem to umożliwiającym jest kalkulator ubezpieczenia turystycznego, który w oparciu o kilka niezbędnych informacji, porównuje dostępne oferty, a jeśli zdecydujesz się na wybrany wariant, również umożliwia zakup polisy.

Autor / Źródło
Sylwia Machowska / Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe