Podziemny pożar w kopalni Halemba! Trwa akcja gaśnicza
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Jutro otwarcie wystawy w cechowni kopalni Halemba. Przypomni o pacyfikacji kopalni z 1981

Stan wojenny wprowadzono w Polsce 40 lat temu. Doszło wówczas m.in. do pacyfikacji kopalni Halemba. Przypomni o tym wystawa stworzona w cechowni kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej. 

Wystawa w cechowni kopalni Halemba

Już jutro, 7 grudnia, w cechowni kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej będzie miał miejsce wernisaż wyjątkowej wystawy. Poświęcona została bowiem wydarzeniom, które rozegrały się na Śląsku 40 lat temu, w grudniu 1981 roku. Znajdziemy także dokumentację dotyczącą działalności zakładowej „Solidarności” w latach 80-tych.

W wernisażu wezmą udział świadkowie wydarzeń z grudnia'81

Otwarcie nastąpi o godzinie 10.00. Wezmą w nim udział reprezentanci zakładowej „Solidarności”, przedstawiciele dyrekcji zakładu oraz górnicy, którzy strajkowali w kopalni Halemba przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i świadkowie tamtych wydarzeń.

– Historia wydarzeń w naszej kopalni zawsze pozostawała w cieniu. Z tamtych mrocznych czasów w zbiorowej pamięci zapisały się przede wszystkim tragiczne wydarzenia w kopalni Wujek i Manifest Lipcowy, czy podziemny strajk w kopalni Piast. Tymczasem Halemba była przypuszczalnie pierwszą po ogłoszeniu stanu wojennego kopalnią, do której weszły oddziały ZOMO, żeby spacyfikować strajkujących górników. Naszym obowiązkiem jest, aby o tym w 40. rocznicę tamtych wydarzeń przypomnieć – mówi Artur Braszkiewicz, przewodniczący „Solidarności” w KWK Ruda Ruch Halemba.

Co zobaczymy na wystawie?

Twórcom wystawy udało się zgromadzić unikatowe dokumenty oraz cenne fotografie, które przypominają o wydarzeniach grudnia 1981 roku. Zwiedzający ekspozycję w cechowni halembskiej kopalni poznają też m.in. losy ukrywanego w stanie wojennym sztandaru zakładowej „Solidarności” i jego dwóch kopii oraz poznają historię tzw. czarnej monstrancji. Nazwę należy łączyć z materiałem, a jakiego została wykonana, bowiem stworzono ją z węgla. Górnicy z halembskiej kopalni chcieli podarować ją papieżowi Janowi Pawłowi II podczas jego pielgrzymki do Polski w 1987 roku.
 

Autor / Źródło
Magdalena Majeranek / Śląsko-Dąbrowska Solidarność

Komentarze (6) DODAJ

boluś
MIT założycielski SOLIDARNOŚCI to jedna z największych głupawek ostatniego półwiecza. Ta ŻydoUbecko USTAWKA dalij rządzi tym K/[...]em.
boluś napisał/a:
utenskniona byłej władzy
tamta władza była wspaniała przydała by sie taka dziś na czele z błogosławionym Wojciechem , szybko by sprawił by wszystkich zaszczepić
utenskniona byłej władzy napisał/a:
były członek związku.
W 1999 roku chcieli Osiemnaście lat później ci którzy strajkowali i utracili z tego tytułu wynagrodzenia upomnieli się o odszkodowania za ten okres. W komisji Solidarności na Halembie i w Regionie Śląsko Dąbrowskim dowiedzieli się że Solidarności z tych roszczeń zrezygnowała. Ludzie którzy byli w grudniu 1981 roku byli bici po latach dowiedzieli się że nic im się nie należy. Róbcie sobie dalej szopki i wystawy. Dla większości nas czyli tych którzy płacili na was składki jesteście sprzedawczyka mi którzy na ramionach pracowników dostali się do władzy a potem nas olali. Zlikwidowaliście ideę wspaniałego ruchu społecznego ale tak jest gdy ktoś ,,rzuci diamenty między wieprze.
były członek związku. napisał/a:
marekl
pisowski związek zawodowy zamiast służyć uczciweie i ciężko pracującym służy ludzkiemu panu żoliborskiemu i jego podwładnym typu: macierewicz, misiewicz, mejza, piotrowicz....
marekl napisał/a:
marekl
pisowski związek zawodowy
marekl napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe