Jubileuszowy konkurs „Ślōnzoki niy gyńsi” w Rudzie Śląskiej: Młodzi pielęgnują śląską mowę
W Szkole Podstawowej nr 22 im. Jana S. Dworaka w Rudzie Śląskiej odbyła się wczoraj, 29 kwietnia, jubileuszowa, XX edycja Regionalnego Konkursu Ślōnskij Godki „Ślōnzoki niy gyńsi”. Wydarzenie po raz kolejny udowodniło, że śląska mowa ma się dobrze i zyskuje młodych ambasadorów, którzy z dumą kultywują regionalne dziedzictwo.
Promocja śląskiej godki i tradycji
Głównym celem konkursu, organizowanego nieprzerwanie od dwudziestu lat, jest ukazanie piękna i bogactwa śląskiej mowy, jej popularyzacja, a także pielęgnowanie tradycji i obyczajów charakterystycznych dla Górnego Śląska. Inicjatywa skierowana jest do młodego pokolenia, które ma okazję zaprezentować swoje umiejętności językowe i przywiązanie do regionalnej tożsamości.
Konkursowe szranki stanęły otworem dla uczniów starszych klas szkół podstawowych (V-VIII) oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, reprezentujących Rudę Śląską i okoliczne miejscowości. Każda szkoła mogła wydelegować maksymalnie trzech uczestników, którzy mieli okazję zabłysnąć na scenie. Regulamin zapewniał dużą swobodę: prezentacje, indywidualne lub grupowe, mogły trwać do pięciu minut, a ich formę wzbogacać mogły rekwizyty. Młodzi artyści czerpali z bogactwa śląskich tematów – od scenek z życia codziennego i opisów regionalnych zwyczajów, przez wzruszające opowieści przekazywane w rodzinach, aż po historyczne narracje.
Prestiżowy patronat i znakomite jury
Rangę wydarzenia podkreślał honorowy patronat objęty przez Prezydenta Miasta Ruda Śląska, Michała Pierończyka, oraz Koło Kochłowice Związku Górnośląskiego. W sumie wystąpiło 32 uczestników, których oceniało zacne jury w składzie: profesor Dorota Świtała-Trybek z Uniwersytetu Opolskiego, profesor Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego, Karolina Sosna, aktorka teatru Naumiony, zdobywczyni tegorocznej nagrody Złote Maski oraz Lucjan Noras, również aktor Teatru Naumiony.
Grand Prix zdobył Wojciech Miliczek z III LO w Kochłowicach. Otrzymał tym samym statuetkę świętej Barbary wykonanej z węgla oraz dodatkowo ufundowaną przez Biuro Poselskie Łukasza Kohuta nagrodę w postaci wyjazdu na wycieczkę do europarlamentu.
W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych:
- I miejsce zdobył Artur Kurka z IV LO,
- II miejsce Paweł Zieliński z II LO,
- III miejsce Patrycja Trubic z III LO im. Batorego z Chorzowa.
W kategorii szkół podstawowych:
- I miejsce exequo Łukasz Michalski z SP 1 z Orzesza i Tomasz Finbeiner z MSP nr 1 z Piekar Śląskich,
- II miejsce Ewelina Roczniok z SP 30 z Rudy Śląskiej,
- III miejsce Wiktoria Cabała z SP 17 z Rudy Śląskiej.
- Jesteśmy szczęśliwi, bo wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom, co dobitnie stwierdziło jury. A zatem nie poprzestaniemy na tych 20 latach - nadal będziemy organizować ten konkurs. Aby tradycja naszej śląskiej mowy nie umarła, musi żyć w młodym pokoleniu.
- mówiła Janina Bienek, jedna z organizatorek konkursu.
Organizatorkami konkursu od początku jego istnienia były: Joanna Chawińska, Dobrochana Sztajerska, Katarzyna Pietrzak i Alicja Kiolbasa. Nagrody zasponsorowali: Biuro Poselskie Łukasza Kohuta, firma ZEKON, firma Butrago, Piekarnia Poloczek i Qdizajn.
Dwie dekady z mową śląską i plany na przyszłość
Dwudziestoletnia historia konkursu to powód do dumy dla organizatorów i dowód na niesłabnące zainteresowanie śląską mową. Jak podkreśla dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22, Damian Pajonk:
- Po 20 latach cieszymy się z przetrwania naszej inicjatywy i liczymy na jej rozwój w kolejnych dekadach. Ranga mowy śląskiej rośnie, co stwarza nowe możliwości jej promowania. W konkursie obserwujemy zarówno stałych uczestników, jak i – co budujące – nowe twarze. To daje wiarę w rosnące grono entuzjastów. Potwierdzamy, że nie kończymy na 20. edycji i planujemy kontynuację.
Jubileuszowa edycja konkursu „Ślōnzoki niy gyńsi” pokazała, że troska o regionalne dziedzictwo jest wciąż żywa, a śląska godka ma przed sobą przyszłość dzięki zaangażowaniu młodego pokolenia i pasji organizatorów.
Komentarze (1) DODAJ