Jak wyglądała Ruda w pierwszej połowie XX wieku? Zobaczcie archiwalne zdjęcia!
Ruda Śląska to wyjątkowe miasto, które powstało z połączenia kilku gmin. Miasto to zostało utworzone 1 stycznia 1959 z połączenia miast Ruda i Nowy Bytom. Dziś tworzy je 11 dzielnic: Orzegów, Godula, Ruda, Chebzie, Nowy Bytom, Bielszowice, Bykowina, Wirek, Halemba, Kochłowice i Czarny Las. Zobaczcie, jak Ruda wyglądała na początku XX wieku!
Ruda na archiwalnych zdjęciach
Ruda jest jedną z najstarszych dzielnic Rudy Śląskiej. Pierwsze wzmianki o niej datowane są na rok 1295. W okresie średniowiecza na jej terenie funkcjonowała huta ołowiu, a w XVII wieku działała kuźnica żelaza "Ruda". Wiek industrializacji sprawił, że miejscowość prężnie się rozwijała. To tu utworzono największą w Europie Wschodniej hutę cynku, którą nazwano „Carlshąźtte”, czyli Huta Karol. Zakład ten dawał zatrudnienie okolicznym mieszkańcowm od 1816 do 1908 roku. To jednak nie wszystko, bowiem w pobliżu wspomnianej huty zbudowano w 1855 roku także hutę żelaza „Bertha”.
Industrializacja trwała. W latach 70. XVIII wieku na tym terenie powstała kopalnia „Brandeburg”, znana współczesnym raczej jako kopalnia „Wawel”, a w 1841 roku rozpoczęto fedrowanie w kopalni „Wolfgang”, znanej nam jako „Walenty”. Rok przed wybuchem I wojny światowej w Rudzie utworzono kolejną kopalnię. Tym razem nadano jej nazwę „Graf Franz”, a w 1916 rozpoczęła działalność koksownia „Wolfgang” (później „Walenty”). Nieco później Ruda wzbogaciła się jeszcze o elektrownię „Nikolaus” („Mikołaj”).
Gmina wiejska do 1946 roku
Ruda rozwijała się dynamicznie do tego stopnia, że w 1940 roku otrzymała status miasta, a przyłączono do niej Godulę, Orzegów i Chebzie. Jednak zapis ustawy Sejmu Śląskiego z dnia 10 lipca 1939 wszedł w życie dopiero 1 stycznia 1947. Z kolei już 1 stycznia 1959 Ruda wraz z Nowym Bytomiem utworzyły dzisiejsze miasto Ruda Śląska.
Więcej ciekawostek na temat Rudy i jej historii można znaleźć w rudzkiej mappce.
Komentarze (3) DODAJ