Jak na Rudzie bywało.. - niezwykła historia osiedla Kaufhaus
Jak na Rudzie bywało.. - niezwykła historia osiedla Kaufhaus
Jak na Rudzie bywało.. - niezwykła historia osiedla Kaufhaus
Jak na Rudzie bywało.. - niezwykła historia osiedla Kaufhaus
Jak na Rudzie bywało.. - niezwykła historia osiedla Kaufhaus
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Jak na Rudzie bywało.. – niezwykła historia osiedla Kaufhaus

„Jak to na Rudzie bywało...” - pod takim tytułem w sobotę, 11 sierpnia — w ramach projektu „Zaczarowane podwórka — odbył się spektakl plenerowy, który przybrał formę spaceru. Prowadzący Natalia Dinges, Mateusz Flis i Radosław Lis przybliżyli uczestnikom historię Osiedla Kaufhaus i ciekawostki z nim związane.

Od tygodnia w naszym mieście realizowany był projekt „Zaczarowane podwórka” mający na celu włączenie do działań kulturalnych mieszkańców Chebzia i osiedla Kaufhaus, objętych Lokalnym Programem Rewitalizacji.

- Są to dzielnice trochę zapomniane, ale przepiękne. Ich mieszkańcy mają cudowne historie do opowiedzenia, stąd już od kilku tygodni spotykamy się z nimi, rozmawiamy, prowadzimy takie indywidualne wywiady. Dzięki temu chcemy znaleźć specyfikę tego miejsca, zwyczaje, tradycje oraz poznać mieszkańców tych dzielnic — mówi Katarzyna Furmaniuk — dyrektor MCK.

Głównym celem projektu było ułatwienie dostępu do kultury osobom wykluczonym pod względem społecznym i ekonomicznym oraz przywrócenie mieszkańcom poczucia wartości i tożsamości lokalnej.

W ramach projektu prowadzone były warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych, podczas których ich uczestnicy przygotowywali spektakl „Jak to na Rudzie bywało...”. W sobotę odbyła się premiera spektaklu plenerowego, który oparty był na wspomnieniach mieszkańców. Przy kaplicy św. Brata Alberta, przy tradycyjnym śląskim kołoczu i kawie, zebrało się kilkunastu mieszkańców osiedla, którzy podzielili się z uczestnikami spaceru swoimi niezwykłymi historiami.

- Mieszkam tu od kilkudziesięciu lat. To osiedle naprawdę jest niezwykłe. Nie wszyscy wiedzą, że osiedle i Nowy Bytom odwiedzili Fidel Castro i Jurij Gagarin. Kręcono tu wiele filmów np. „Grzeszny żywot Franciszka Buły” i „Paciorki jednego różańca". Zdjęcie jednego familoków znajduje się również na okładce książki Kazimierza Kutza „Piąta strona świata” - mówiła pani Maria, mieszkanka osiedla.

Osiedle Kaufhaus zostało wybudowane dla pracowników powstałej w 1840 roku huty „Pokój". Na osiedlu z czasem powstała również część usługowa, wybudowano m.in.: dom noclegowy dla samotnych robotników. W 1904 roku, na zakończenie pierwszego etapu budowy zbudowano w samym środku osiedla dom towarowy, od którego osiedle zaczerpnęło nazwę. Dom Towarowy „Kaufhaus” był w tamtych czasach fenomenem na skalę europejską. Na trzech kondygnacjach budynku znajdowała się przestrzeń handlowa. Był wyposażony m.in. w windy i ubojnię. Dom Towarowy samoistnie wyznaczył centrum osiedla, wokół którego koncentrowało się życie mieszkańców.

- To osiedle kiedyś naprawdę było kultowe. Teraz ma nieco nadszarpniętą renomę. Ja żyję tu od 30 lat. To miejsce ma swój niepowtarzalny klimat — dodał pan Marian, mieszkaniec osiedla.

Podczas spotkania najmłodsi uczestnicy warsztatów przygotowali krótkie teatralne etiudy, Był także czas na wspólną zabawę.

Dzisiaj (12.08) w ramach projektu, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Rudzie Śląskiej odbędzie impreza „Święto Dzielnic”. W programie: spektakl familijny, warsztaty muzyczne, taneczne i plastyczne oraz koncert muzyki klasycznej. Serdecznie zapraszamy!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Autor
Karolina Bauszek-Żurek

Komentarze (12) DODAJ

ewa
Mieszkałam tam od urodzenia od 1962 do 1983 w sumie 21 lat przy ul : Dobrej Nadziei i nie można każdego mierzyć jedną miarą. Mieszkałam na kolejowych domach i nie było pijaństwa, burd itp. Owszem były rodziny już znane z tego z ulic obok, więc wpierw trzeba się przekonać a nie obrażać innych.
ewa napisał/a:
aloes69
Warto na to opracowanie z 2011r. zwrócić uwagę i porównać ile się zmieniło od tej daty....
http://urbact.eu/sites/default/files/lap_-_ruda_slaska_pl_-2.pdf
biorąc pod uwagę, że nie od razu da się wszystko zmienić. Ale agresywne, antagonizujące i dyskredytujące wszystkich bez wyjątku ludzi z osiedla wpisy nie pomagają i świadczą fatalnie o piszących.
aloes69 napisał/a:
rasik
No no ciekawe kto to tak do tego stanu doprowadził,tego ino wyszperejcie iotym trocha opiszcie to poczytomy.
rasik napisał/a:
bbb
W przyszłości będzie to miejsce wyjątkowe. Sto procent mieszkanek będzie otrzymywać emerytury.
bbb napisał/a:
mieszkaniec.......
Mieszkam tu prawie całe życie. A patrole są także na osiedlach.........
mieszkaniec....... napisał/a:
róża
Patogród i tyle. Wstyd i hańba za te nasze Śląskie patologiczne zabytkowe osiedla....
róża napisał/a:
tiko  stolze oberschlesier
Mosz Chopie trocha racji Ale Ino trocha Wiesz czymu Tak Tacy ludzie mieszkajom , to przewaznie Ci Co byli za komuny zapomnieni i Terazniejsze rzady tyz ,a nie wszystkich bylo stac na mieszkanie na blokach, Ini gorolom dowali zaro mieszkanie na blokach, to Tak powstawaly Te przez rzady zaniedbane i patologicze ksiedza.
Zrozumiales Gorolu jedyn
DUZO KOLEGOW I KOLEZANEK SZKOLNYCH CHODZILO ZEMNOM DO SZKOLY NR,3 W LATACH 1960 DO 1965 DO REORGANIZACJI SZKOL POTYM RODZIELILI DO INNYCH SZKOL ,ULICAMI ,POWODZENIA HENIEK - BREGULLA
tiko stolze oberschlesier napisał/a:
dave
Dzicz, brud i patola
dave napisał/a:
aloes69
A Pan z jakiej części miasta ? No i jakieś przykłady, konkrety, uzasadniające ten prymitywny Pana wpis? A może to tylko takie rozpaczliwe zwrócenie uwagi, że umie Pan klikać i coś napisać . Z naciskiem na coś .......
aloes69 napisał/a:
haspel
Do69 tam mieszkali prawdziwi ślązacy,co oto dbali,jak przywiezli prymityw to to zajechali,ale slązoki
pisac iczytac to uczyli teraz grajom paniczów zgołym
haspel napisał/a:
jurek
Mieszkałem 10 lat na Niedurnego i to co się wyrabia na tym ,, zabytkowym osiedlu " nie jednemu nie śni się po nocach . W większości mieszkania są socjalne jak nie wszystkie więc wiadomo jaki element zamieszkuje. O ciągłych burdach i pijaństwie nie wspomne bo to najłagodniejsze. Powinni ogrodzić to osiedle murem i nie wypu[...] nikogo
jurek napisał/a:
prawnuczka
Kiedys na Kaufhauzie mieszkac bylo duma...no a teraz...
prawnuczka napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe