INDUSTRIADA 2025 w Rudzie Śląskiej – tak świętowaliśmy dziedzictwo przemysłowe [ZDJĘCIA]
W sobotę, 7 czerwca 2025 roku, Ruda Śląska ponownie stała się sercem śląskiego dziedzictwa i industrialnych wspomnień. INDUSTRIADA, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki, zawitała do kolonii Ficinus i na dworzec Stacja Biblioteka, zamieniając te miejsca w tętniące życiem centra wydarzeń.
INDUSTRIADA 2025 porwała tłumy!
Kolonia Robotnicza Ficinus
Już od godziny 13:30 barwna parada beboków i śląskich straszków przy akompaniamencie Orkiestry Dętej KWK "Pokój" i mażoretek rozruszała publiczność pod kościołem ewangelickim. Śląski humor przeplatał się z muzyką, tańcem i dziecięcymi występami – przedszkolaki z MP nr 19 i młodzież ze Studia Energia dali pokaz talentów i zaangażowania.
O 15:00 magiczny klimat stworzył eko-spektakl „Cztery Pory Roku”, a chwilę później dr inż. Jacek Nowak wprowadził uczestników w świat fluorescencyjnych minerałów. Od 17:00 scena należała do Ingi Papkali oraz Amatorskiego Teatru „Pierro” z poruszającym programem „Ludzie solą tej ziemi”.
Wieczorem emocje sięgnęły zenitu – kabaret „Zdolni i Skromni” rozbawił publiczność do łez, a finałem INDUSTRIADY był koncert zespołu „Frele”, który zaprezentował śląskie wersje znanych przebojów.
Warsztaty, zabawy i opowieści z duszą
Nie zabrakło też zajęć dla rodzin – warsztaty świec z wosku, tworzenie witraży i zabawy z gliną, miałem węglowym i kolorową solą przyciągały najmłodszych i dorosłych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spacery z przewodnikiem po Ficinusie oraz prezentacje Zespołu Szkół nr 6 i strefa badań zdrowotnych przygotowana przez Unię Bracką.
Stacja Biblioteka
Chebzie również tętniło życiem. W budynku dawnego dworca zorganizowano wystawy graficzne i instalacje artystyczne, warsztaty z rysunku węglem i tworzenia lasów w słoiku. Największą atrakcją dla młodszych okazały się pokazy VR, w których można było zanurzyć się w żywiołach, eksplorować kosmos i podziwiać podwodne skarby.
Tegoroczna INDUSTRIADA w Rudzie Śląskiej udowodniła, że przemysłowe dziedzictwo może łączyć pokolenia, bawić i uczyć. Ficinus i Stacja Biblioteka znów stały się miejscem spotkań mieszkańców, pasjonatów historii i turystów.
Dodaj komentarz