[FOTO] Koniec z "betonozą" na rudzkim rynku! Zobaczcie nowy zielony projekt!
[FOTO] Koniec z "betonozą" na rudzkim rynku! Zobaczcie nowy zielony projekt!
[FOTO] Koniec z "betonozą" na rudzkim rynku! Zobaczcie nowy zielony projekt!
[FOTO] Koniec z "betonozą" na rudzkim rynku! Zobaczcie nowy zielony projekt!
[FOTO] Koniec z "betonozą" na rudzkim rynku! Zobaczcie nowy zielony projekt!
Dodano:
Czas czytania: 6 min.

[FOTO] Koniec z „betonozą” na rudzkim rynku! Zobaczcie nowy zielony projekt!

Rozszczelnienie betonowej powierzchni, zazielenienie oraz retencja wód deszczowych - to najważniejsze założenia koncepcji nowego zagospodarowania placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej. Dokument, który będzie podstawą do opracowania pełnej dokumentacji, jest już gotowy, a władze RudyŚląskiej ogłosiły właśnie konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie. Potrwają one do 9 lutego, a ich finałem będzie spotkanie konsultacyjne w Urzędzie Miasta.

Nowa koncepcja rynku w Rudzie Śląskiej

- Prowadzone jeszcze podczas kampanii wyborczej rozmowy z mieszkańcami pokazały jedno - że nowe zagospodarowanie rynku w Nowym Bytomiu, a przede wszystkim jego odbetonowanie i ponownezazielenienie, to temat, który rozpala emocje wielu rudzian. Dlatego jedną z pierwszych moich decyzji było rozpoczęcie prac nad opracowaniem koncepcji nowego zagospodarowania placu. Udało się ją przygotować w ciągu trzech miesięcy, a teraz jej założenia będziemy konsultować z mieszkańcami – podkreśla prezydent miasta Michał Pierończyk.

W tej chwili największym problemem placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu jest jego „betonoza”. Brak cienia i duże nasłonecznienie sprawiają, że miejsce to jest ogromną wyspą ciepła w centrum miasta. Dodatkowo wadą tego miejsca są brak zieleni oraz ograniczenia w funkcjonowaniu ogródków gastronomicznych.

Lekarstwem na powyższe problemy ma być demontaż części nawierzchni rynku wykonanego z płyt i kostek betonowych, a następnie zazielenienie poprzez nasadzenia zieleniniskiej w postaci bylin i krzewów oraz zieleni wysokiej – w tym przypadku w grę wchodzą drzewa odporne na susze oraz dostosowane do warunków miejskich, np. platan klonolistny, klon polny, klon czerwony czy lipa srebrzysta. Istotnym elementem nowego zagospodarowania rynku ma być wykorzystanie retencji wód opadowych. W tym celu zasugerowano budowę zbiornika retencyjnego wraz z systemem podlewania roślinności. Dodatkowo koncepcja przewiduje likwidację nieczynnej, centralnie usytuowanej fontanny oraz utworzenie nowych elementów wyposażenia placu - miejsc do siedzenia, pergoli, ogródków gastronomicznych. Ponadto zaproponowano usytuowanie dwóch pawilonów gastronomicznych w południowo-wschodnim i południowo-zachodnim narożniku placu, bezpośrednio powiązanych z fragmentem placu przeznaczonym pod ogródki gastronomiczne.

Opracowana koncepcja zagospodarowania pl. Jana Pawła II przewiduje rozszczelnienie ponad 1 100 m², to blisko ąź jego powierzchni. W ramach tej operacji mają  zostać wydzielone 4 strefy:

  • strefa zieleni z roślinnością o zróżnicowanej wysokości - drzewa, krzewy, trawy,
  • strefa rekreacji i wypoczynku z miejscami do siedzenia zlokalizowanymi na krawędzi wyznaczonych terenów zieleni,
  • strefa gastronomiczna, gdzie mają być utworzone ogródki gastronomiczne,
  • strefa umożliwiająca organizację małych imprez okolicznościowych, festiwali, koncertów, odpustów, jarmarków, itp. - pozostawiona w zachodniej części placu, w pobliżu terenu kościoła.

Wszystkie te zabiegi mają sprawić, by przestrzeń rynku była przyjazna oraz atrakcyjna.

– Nie można  także zapominać o aspekcie ekologicznym. Sucha i nagrzana nawierzchnia przyczynia się do zwiększenia odziaływania pyłu i innych szkodliwych substancji. Ograniczając powierzchnię takiej przestrzeni można poprawić jakość powietrza. Ponadto nowe zagospodarowanie rynku – na co liczymy - pozwoli ożywić tę część miasta – wylicza prezydent Pierończyk.

Konsultacje potrwają od 11 stycznia do 9 lutego

Zaproponowane rozwiązania będą mogli teraz ocenić mieszkańcy poprzez przedstawienie swoich uwag. Wszystko w ramach konsultacji. Potrwają one od 11 stycznia do 9 lutego. W ich trakcie mieszkańcy będą mogli odnieść się do zaproponowanych w opracowaniu rozwiązań oraz propozycji.

– Uwagi można przekazywać za pośrednictwem specjalnego formularza, który należy złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańców UM, przesłać do urzędu drogą pocztową lub mailem na adres prezydent@ruda-sl.pl. Formularz można pobrać w Biurze Obsługi Mieszkańców oraz ze strony internetowej miasta, tam też można zapoznać się ze szczegółami koncepcji – tłumaczy Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

 

Podsumowaniem konsultacji będzie spotkanie konsultacyjne, podczas którego będą omawiane szczegóły koncepcji, wtedy też będzie można przekazać uwagi do przedstawionych założeń. Odbędzie się ono 9 lutego br. w Urzędzie Miasta w sali 211 o godz. 17:00.

Po etapie konsultacji koncepcja będzie podstawą do opracowania dokumentacji projektowej. Władze miasta jeszcze w tym roku chcą ogłosić postępowanie przetargowe na jej wykonanie oraz wyłonić wykonawcę, który ją przygotuje.

Obecny wygląd placu Jana Pawła II jest wynikiem jego przebudowy, która miała miejsce w latach 2009–2010. To wtedy zdecydowano, że przestrzeń w części parkowa zostanie zastąpiona w zdecydowanej większości płytami i kostką betonową.

Autor / Źródło
Justyna Romanczyk / UM Ruda Śląska

Komentarze (37) DODAJ

nika
Kilka rabatek, kilka kwietników, ale mi zmiana
nika napisał/a:
rudolf
I tak nie będzie lanego piwa bo za blisko kościoła.
rudolf napisał/a:
bill
to przeniesc kosciół na peryferie za rude slaska
bill napisał/a:
olo
Finansować to powinna ekipa, która kiedyś swoją decyzją zabetonowała ten plac. Niestety u nas za państwowe pieniądze można realizować chore wizje (bez konsekwencji), a jak coś nie wyjdzie to się wróci do tego co było. Zero gospodarności i odpowiedzialności.
olo napisał/a:
mieszkaniec
Kto będzie płacił? Pewnie znowu zabiorą pieniądze innym koniecznym potrzebą dla miasta. Dobrze się rządzi nie swoimi pieniędzmi a Pan Prezydent będzie miał sukces pozostawiając po sobie pomnik sukcesu!
mieszkaniec napisał/a:
venus
Prosimy uporządkować jeszcze Park przy ulicy Parkowej. ktoś sobie robi wysypisko śmieci obok Netto. Ogólnie syf.Tyle kasy utopionej w błoto.
venus napisał/a:
naborsztajnie
I tak jest właśnie z tymi finansami w Rudzie Śląskiej. Na jeden obiekt kilka razy wywala się kasę. Jedna ekipa coś uwali, druga chce pokazać, że jest lepsza i to poprawia. Jedni zalepią dziury, drudzy rozkopią cały odcinek drogi. Tak jakby nie można było zrobić porządnie za jednym razem. A w Rudzie to chyba macie jakiegoś zaprzyjaźnionego kamieniarza, bo wszystko się z dynkmali robi, tak jakby nie było innych materiałów.
naborsztajnie napisał/a:
pamiętam jak było
Zły pomysł aby przy kościele urządzić strefę imprez okolicznościowych !!! Projekt miałby sens gdyby go obrócić o 180 stopni. !!!Moim zdaniem z ul. Niedurnego bezpośrednie wejście do strefy imprez jest bardziej sensowne a uczestnicy mszy i nabożeństw mniej będą narażeni na hałasy imprezowe.Ponadto nie wyrażam zgody na likwidację historycznej fontanny. Skoro ma być wykorzystana retencja wód opadowych.może uda się poza budowę zbiornika retencyjnego wraz z systemem podlewania roślinności.wykorzystać również fontannę w tym temacie.
pamiętam jak było napisał/a:
bandi
To niech sobie głośniej śpiewają to nie będą słuchać normalnych ludzi....
bandi napisał/a:
kpina + ironia / szydera
Koncepcja zagospodarowania terenu jest, konsultacje społeczne odbędą się i to by było na tyle, bo wita, rozumita - miasto by chciało, ale nie ma pieniędzy na takie fanaberie... A nawet, jeśli jakimś cudem (czytaj: kosztem innych rzeczy do zrobienia w mieście) ta koncepcja zostanie zrealizowana, to ja bym się nie rozpędzał za bardzo z tą gastronomią, bo jak skończą się wszelkie tarcze antycośtam, to ludzie w pierwszej kolejności ograniczą wydatki zbędne do codziennego funkcjonowania, czyli kawiarnie, restauracje, kina, teatry i takie tam. Kto dostał informację z taurona, ten wie, jakiego dobrodziejstwa doświadczyliśmy w związku z tarczą solidarnościową: w moim przypadku koszt jednej kWh miał się zmienić z 0,5092zł na 1,3825zł czyli o jakieś 271% ! ! ! Czyli jak teraz płacę 270zł, to kiedy skończy się tarcza, przyjdzie mi zapłacić 731zł... wtedy ostatnią rzeczą, o której pomyślę, będzie gastronomia na placu defilad :-) Skończą się wszelakie tarcze - skończy się też rząd państwa z kartonu...
kpina + ironia / szydera napisał/a:
real
To "państwo z kartonu" jest wypadkową poglądów obywateli, którzy takich wybrańców sobie upodobali. Najpierw przyklaskują wszystkim "dobrodziejstwom" typu lockdowny, wojny, embarga a potem płaczą, że drogo i źle. Do dziś na przykład nie pochwali się różnicą w cenie ruskiego i norweskiego gazu. Są tylko dwa warianty. Albo są popychadłami nowego pana albo skrajnymi [...]mi.
real napisał/a:
anonim
Wreszcie ,gdyby jeszcze rozebrać cmentarną obudowę z fontanny i spróbować wrócić do pierwowzoru , który wizualnie nadawał jej lekkość, której tak teraz brak
anonim napisał/a:
fryna
Kto za to zapłaci czy Andrzej Stania może coś powiedzieć
fryna napisał/a:
ziga z wirku
Ty sobie Andrzejem gęby nie wycieraj.
ziga z wirku napisał/a:
nowobytomianka
Jakieś dodatkowe miejsca parkingowe
nowobytomianka napisał/a:
Śląska gorolka
I to jest najważniejsze w naszym mieście!Plac można lekko "podretuszować",ale duży parking jest bardzo potrzebny.Problemem jest brak miejsca w centrum.Dobrym wyjściem byłby parking piętrowy,bo o podziemnym nie ma chyba co marzyć.
Śląska gorolka napisał/a:
zibi
Ile będzie to nas kosztować?
zibi napisał/a:
urwis
Za zabetonowanie placu przez ówczesne władze przez rok mieszkańcy nie powinni płacić za wywóz śmieci w formie odszkodowania.
urwis napisał/a:
mieszkaniecr.Śl.
Niestety ,teraz już nie będzie drogi odwrotu.Prezydent będzie chciał zadowolić garstkę zwolenników tej konepcji z zadrzewionym rynkiem. Owszem zieleń i drzewa są nam potrzebne ale w PARKACH,a nie na rynku !!! RYNEK Tto przede wszystkim otwarta przestrzeń.Tak jest w 90% przypadkach na rynkach całego świata!!! I nie przytacAjcie tu przykładów gdzie te drzewa na rynkach są .Bo są!Tyle ,że znajdują się tam wręcz symbolicznie,zajmują w stosunku do całej powierzchni niewielką jej część.Akurat na naszym rynku dzięki tej otwartej przestrzeni wyeksponowane są walory architektoniczne kościoła i pierzeji kamienic.Rynek też powinien być miejscem masowych imprez i wydarzeń .Nie róbcie z tego rynku parku!!! Jak najbardziej można to wzbogacić o wiele roślin i krzewów ozdobnych,w rozsądnej ilości można też psadzić kilka niskopiennych drzewek. Ŕynek to rynek ,park to park .W takim kształcie jak widzimy to na wizualizacji będzie to park..Szkoda,bo każde niemal miasto jak się przyjrzeć ma swoje rynki.My będziemy mieć kolejny park.Będziemy mieć ,bo to wg.mnie już jest przesądzone.
mieszkaniecr.Śl. napisał/a:
ziga z wirku
Dobra informacja,będą tam mogli odpocząć urzędnicy po olbrzymim wysiłku jakiego codziennie doświadczają aby żyło się nam dostatniej.
ziga z wirku napisał/a:
synek ze szwarcwaldu
A może zainspirować się projektem przedwojennym?
synek ze szwarcwaldu napisał/a:
anonim
Taki rynek to byłby rynek, ale dodał bym więcej osłon przeciwsłonecznych na ławkach żeby można było odpocząć w cieniu a nie na nagrzanej ławie, która aż parzy od słońca
anonim napisał/a:
maria kowalska
Jestem zachwycona pomysłem. Dziękuję Panie Prezydencie za poparcie pomysłu. Sam Pan wie jak mieszkańcy byli zniesmaczeni tym co zrobili byli prezydenci naszego wspaniałego miasta. Pana aprobata świadczy o tym że jest Pan wspaniałym człowiekiem dla którego ważne są opinie mieszkańców. Nam pracownikom Urzędu również lepiej będzie się pracowało widząc za oknem takie piękne widoki.
maria kowalska napisał/a:
kieres
Świetnie. Szkoda tylko, że droga od pomysłu do realizacji jest jeszcze bardzo daleka. Przydałby się też link do formularza na stronie UM.
kieres napisał/a:
gbur
Oby tylko nie skończyło się na rozebraniu fontanny i postawieniu pięciu donic z kwiatami, które uschną po jednym sezonie; jak to zwyczajowo bywa u nas.
gbur napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe