Dziś w Rudzie Śląskiej prowadzone są badania parkingowe zlecone przez GZM
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Dziś w Rudzie Śląskiej prowadzone są badania parkingowe zlecone przez GZM

Dziś w Rudzie Śląskiej prowadzone są badania parkingowe zlecone przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. W centralnej części miasta specjalne pojazdy skanujące będą zliczać samochody zaparkowane przy ulicach i na miejskich parkingach. Po raz drugi na rudzkie ulice wyjadą one 5 grudnia. 

Badania parkingowe w Rudzie Śląskiej

Badania są częścią realizowanego przez GZM projektu, zmierzającego do wypracowania spójnej polityki parkingowej. W trakcie każdego dnia badań samochody będą co godzinę przejeżdżać przez dane śródmieście, zliczając zaparkowane samochody w poszczególnych miejscach poprzez sfotografowanie przestrzeni. Samochody przejadą również nocą. Na podstawie zebranych danych wyliczone zostaną wskaźniki dotyczące parkowania. W tym roku analiza obejmuje również Bytom, Chorzów, Gliwice i Tarnowskie Góry. 

- Po pomiarach parkingowych przyjdzie czas na badania społeczne. Nad całością czuwa Metropolitalny zespół ds. spójnej polityki parkingowej, w którym Ruda Śląska ma swojego przedstawiciela. Wyniki i wnioski z przeprowadzonego badania, a także rekomendacje zespołu będziemy mogli wykorzystać do uporządkowania parkowania w Nowym Bytomiu - napisał prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk

Projekt dotyczący spójnej polityki parkingowej w miastach

Badania realizowane są na zlecenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która od zeszłego roku prowadzi projekt dotyczący spójnej polityki parkingowej w miastach. Powołany został zespół urzędników z 10 miast – pracowników urzędów miejskich i zarządów dróg, nazwany Metropolitalnym zespołem ds. spójnej polityki parkingowej. Zespół ten, po przeprowadzeniu pomiarów parkingowych przez firmę zewnętrzną, zrealizuje badania społeczne wśród mieszkańców, przedsiębiorców i klientów lokali usługowych w miastach.

Badania będą prowadzone od 14 listopada do 7 grudnia. Pomiary będą wykonywane w dni robocze, a w Gliwicach dodatkowo także w jedną sobotę. W tym mieście badania odbędą się w dniach 14, 15, 18, 21 i 22 listopada. W Tarnowskich Górach pojazdy skanujące wyjadą na ulice 14, 15, 28 i 29 listopada. W Chorzowie i Rudzie Śląskiej pomiary odbędą się 23 listopada i 5 grudnia, natomiast w Bytomiu – 6 i 7 grudnia.

– Samochody przejadą również nocą. Na podstawie zebranych danych, wyliczony zostanie szereg wskaźników dotyczących parkowania, między innymi zajętość miejsc parkingowych czy rotacja. Ponadto przeprowadzone będą analizy, mające na celu oszacowanie czy w danych miejscach parkują głównie mieszkańcy okolicy, czy raczej osoby przyjeżdżające do pracy bądź sklepów lub usług – tłumaczy Marcin Domański, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu w GZM.

Pomiary parkingowe zostaną również wykonane w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Zabrzu, jednak tam, z uwagi na trwające inwestycje infrastrukturalne, badania zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Łącznie w trakcie badań w GZM przeanalizowana zostanie przestrzeń wzdłuż około 300 kilometrów ulic.


Agregat prądotwórczy jest niezbędny do zapewnienia nieprzerwanego dostępu do energii elektrycznej w miejscach bez dostępu do sieci. Sprawdź dostępne modele agregatów prądotwórczych na NORWIT.PL!

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / UM Ruda Śląska / GZM

Komentarze (2) DODAJ

n4u
Już widzę te uszczęśliwianie rudzian na siłę płatnym parkowaniem
n4u napisał/a:
oburzony
Mam pytanie . Co to wniosło do polepszenia możliwości zaparkowania samochodu w Nowym Bytomiu ? Dalej , żeby oddać pismo w UM czy pójść do lekarza specjalisty trzeba jeździć 20 minut lub dłużej po Nowym Bytomiu i liczyć na to, że ktoś odjedzie.
oburzony napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe